Advokát Láska vítězí, komora zrušila exemplární pokutu 200 tisíc

Praha - Advokátní komora zrušila právníkovi Václavu Láskovi pokutu 200.000 korun, kterou loni dostal za výroky o souvislosti údajné trestné činnosti v pražském dopravním podniku s advokátní společností Šachta & Partners. ČTK o tom informoval Láska. Verdikt odvolacího senátu mu komora doručila dnes.

"Bylo zrušeno rozhodnutí kárného senátu o uložení mi pokuty 200.000 za údajné osočení advokátů z MSB Legal (dříve Šachta & Partners) v souvislosti s jejich činností v pražském dopravním podniku," dodal advokát.

Pokutu dostal Láska loni na konci srpna za to, že dal podnik a advokátní kancelář do souvislosti ve veřejném vystoupení. Láska se proti rozhodnutí odvolal.

30. srpna 2013 Láska v rozhovoru pro Lidovky.cz řekl: "Co já sleduji sbírku kárných rozhodnutí, tak je to nejvyšší pokuta, která byla za poslední léta udělena. Ale vzhledem k tomu, že kárný žalobce navrhoval mé vyškrtnutí ze seznamu advokátů, což je trest ještě přísnější, tak jsem možná dopadl dobře. Respektive určitě jsem mohl dopadnout hůře. Ale samotného mě to překvapilo. Nečekal jsem, že budu uznán vinným. A už vůbec jsem nečekal, že v případě uznání viny dostanu tak exemplární trest."

Bývalý vyšetřovatel a spolupracovník organizace Transparency International Láska zpracoval pro pražský magistrát právní analýzu problematických zakázek v dopravním podniku. V analýze popsal strukturu, v jejímž rámci byly v podniku údajně uzavírány nevýhodné a nevypověditelné smlouvy s předem vytipovanými nebo účelově vytvořenými dodavateli. Podle advokáta tak bylo z podniku ročně vyvedeno kolem miliardy korun. Tvrdil, že podvody údajně organizovali právníci ze Šachtovy kanceláře, která se dnes jmenuje MSB Legal.

Kárná žaloba Láskovi vytýkala dvě rozhlasová vystoupení, jedno v Českém rozhlasu 20. srpna 2012 a druhé o pět dní později na Frekvenci 1. V prvním rozhovoru popsal údajný mechanismus uzavírání nevýhodných smluv v dopravním podniku a uvedl, že "na všech těchto jednotlivých krocích se podíleli i sami advokáti". Na dotaz moderátorky, zda šlo o advokáty z Šachta & Partners, odpověděl "ano". Obdobně se vyjádřil i při druhém interview.

V kauze dopravního podniku byl letos obviněn podnikatel žijící v Monaku Ivo Rittig. Podezření z praní špinavých peněz čelí další čtyři lidé: jeho obchodní partner Peter Kmeť, právníci Marek Stubley a David Michal z MSB Legal a někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků.

Václav Láska v letech 1992–2003 pracoval jako policista. Jako elitní vyšetřovatel vedl policejní týmy objasňující krach Investiční a poštovní banky a vytunelování Harvardských fondů Viktora Koženého. Od roku 2003 byl advokátním koncipientem a v roce 2010 započal vlastní advokátní praxi.

V roce 2003 stál u založení české pobočky protikorupční organizace Transparency International. Jako advokát figuroval či dosud figuruje v řadě "ready-made" společností, které založil a následně převedl na své klienty. Tým Václava Lásky provedl v roce 2012 analýzu části problematických smluv pražského dopravního podniku. Advokát Láska podal také několik trestních oznámení v případech podezřelých korupčních kauz s účastí politiků.

Pravděpodobně nejznámějšími byla jeho  trestní oznámení v kauzách Promopro, resp. v kauze údajného ulácení exposlanců Šnajdra, Tluchoře a Fuksy, prostřednictvím přidělení "trafik" ve státem kontrolovaných firmách. Václav Láska také působil v roli redaktora týdeníku Ekonom a je autorem dvou detektivních románů, uvedl server nasipolitici.cz.

Související

Evropská unie, ilustrační fotografie. Původní zpráva

PŘEHLED: Česko čekají eurovolby. Politické strany řekly, co chtějí z Bruselu změnit

Občané Evropské unie si mezi 7. a 8. červnem letošního roku vyberou složení Evropského parlamentu pro příštích pět let. Česká republika je jedinou zemí, kde se volby konají ve dvou dnech. Kandidovat bude řada politických stran a hnutí. EuroZprávy.cz s žádostí o komentář k tomu, čeho chtějí jejich kandidáti dosáhnout, oslovily strany vládní i opoziční. Na dotazy zaslané prostřednictvím e-mailu neodpověděly strany ANO, SPD, SOCDEM a STAN. 
Senát ČR

Senát nepřijal možnost uznávat osvojení dětí z ciziny homosexuálními páry

Horní komora se neztotožnila se senátorskou novelou, podle níž by české soudy měly uznávat rozhodnutí o osvojení dětí v cizině homosexuálními páry. Podle kritiků by novela o mezinárodním právu soukromém znamenala zásah do občanského zákoníku. Václav Láska (Senátor 21) jako autor novely dnes proto slíbil do jara příštího roku předložit komplexní novelu českého práva.

Více souvisejících

Václav Láska Dopravní podník Praha Ivo Rittig

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci

V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Hormuzský průliv

Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat

Plán na odklonění námořní dopravy do alternativního koridoru u ománského pobřeží, který měl plavidla ochránit před hrozbou min v Hormuzském průlivu, se ocitl pod drobnohledem po dvou nedávných útocích na lodě. Přestože se Írán a Omán dohodly, že zahájí rozhovory o správě této strategické úžiny, tyto incidenty jasně ukazují, jak složité je udržet bezpečnou plavbu v klíčové vodní cestě. Průliv tak nadále zůstává v čele geopolitického střetu mezi Teheránem a Washingtonem.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk

Ruská federace možná plánuje útočné akce namířené proti Polsku. S tímto zjištěním původně přišel polský zpravodajský server Onet, přičemž jeho informace následně potvrdil a podrobněji rozebral prestižní britský deník The Telegraph. Podle dostupných informací západních rozvědek nelze vyloučit, že se Varšava stane dějištěm nepřátelských aktivit ze strany Moskvy.

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí

Francie zaznamenala během posledního červnového týdne, kdy Evropu zasáhla rekordní vlna veder, nárůst o více než dva tisíce nadúmrtí. Meteorologové navíc varují, že kontinent v nejbližších dnech čeká další vlna extrémních teplot. Ministryně zdravotnictví Stéphanie Rist uvedla, že počet úmrtí v zemi stoupl v závěru června mezitýdenně o 29 procent, přičemž zřetelný nárůst úmrtnosti byl zaznamenán u osob starších 45 let.

před 7 hodinami

Vlny / tsunami

Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii

Světové oceány zaznamenaly v červnu rekordně nejvyšší teploty v historii měření, čímž překonaly i maxima z let 2023 až 2024. Průměrná teplota mořské hladiny v tropických a mírných oblastech se v současnosti pohybuje těsně pod hranicí 21 °C, přičemž před nástupem masivní industrializace kolem roku 1870 činila přibližně 19,6 °C. Tento nárůst představuje enormní množství akumulované energie, neboť oceány absorbují více než 90 procent dodatečného tepla zachyceného v atmosféře vlivem skleníkových plynů.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Bělorusko, Minsk

Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska

Běloruské úřady oficiálně doporučily svým občanům, aby omezili cestování do Ruské federace, a to zejména do jejích příhraničních oblastí. Státní tajemník bezpečnostní rady Běloruska Alexandr Volfovič zdůraznil, že v současné situaci nelze lidem jedoucím do Ruska garantovat bezpečnost. Přestože hranice zůstávají otevřené a konečné rozhodnutí je na samotných občanech, ministerstvo upozorňuje, že v tamních regionech dochází ke každodenním pádům bezpilotních letounů a cestující tak vystavují sebe i své rodiny vážnému riziku.

před 10 hodinami

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod

Při masivním ruském útoku na ukrajinské hlavní město ze 2. července zasáhla raketa devítipatrový obytný dům v kyjevské čtvrti Darnyckyj. Úder kompletně zničil 64 bytů, které se během okamžiku proměnily v trosky a prach. Celkově si tento vzdušný nálet v metropoli vyžádal nejméně 30 lidských životů a 91 zraněných, což z něj činí jeden z nejtragičtějších útoků na Kyjev v letošním roce.

před 10 hodinami

OSN

Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku

Před sídlem Organizace spojených národů v New Yorku se ve čtvrtek v podvečer zapálil dvaapadesátiletý muž držící tibetskou vlajku. Podle policie šlo o zjevnou formu protestu proti čínské nadvládě nad Tibetem. Policie dorazila na místo kolem půl sedmé večer na základě telefonátu na tísňovou linku a nalezla muže s vážnými popáleninami po celém těle. Zraněný byl okamžitě převezen do nemocnice, kde byl následně prohlášen za mrtvého.

před 11 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá

Bývalý íránský nejvyšší vůdce Alí Chameneí, který byl zabit před čtyřmi měsíci na začátku americko-izraelské války proti Íránu, bude uctěn během týdenního pohřebního ceremoniálu. Tato masová akce se uskuteční v pěti městech dvou různých států a očekává se na ní účast milionů truchlících. Přípravy provázejí rozsáhlé stavební práce přímo v Teheránu. V areálu mešity imáma Chomejního se montují chladicí systémy, které mají lidem pomoci zvládnout letní vedra.

před 13 hodinami

Letní počasí

Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé

První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

včera

Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání

Většina Evropanů si přeje spoléhat při zajišťování obrany raději na vlastní kontinent než na Spojené státy, panují však hluboké pochybnosti o tom, zda je takový krok reálný. Vyplývá to z nového průzkumu agentury Public First provedeného ve 24 zemích Evropské unie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy