Praha - Více než třetina obyvatel České republiky nakupuje alespoň někdy na farmářských trzích. Lidé na trhy nejčastěji chodí nakupovat ovoce a zeleninu, mléčné výrobky a uzeniny. Na trzích hledají především kvalitu, která je podle nich vyšší než v běžných obchodech. Vyplývá to výsledků výzkumu, které ČTK poskytla společnost Nielsen.
Aspoň občas na farmářské trhy podle průzkumu chodí 37 procent spotřebitelů. Z toho 64 procent sem zavítá nepravidelně, necelá čtvrtina jednou měsíčně a 11 procent zhruba jednou týdně.
Zatímco ženy chodí na trhy hlavně pro zeleninu, muži pro uzeniny. Mladší osoby láká hlavně ovoce, starší vyhledávají především vejce, sazenice a květiny.
Podle Lenky Krbcové, šéfredaktorky serveru Vitalia.cz, který farmářské trhy dlouhodobě sleduje, se nyní s různou pravidelností trhy konají na zhruba 180 místech ČR. Jejich počet stále roste, již však ne tak rychle jako v předchozích letech.
"Je ale potřeba říci, že se mnohdy jedná o trhy spíše příležitostné, které proběhnou párkrát do roka," uvedla. Počet pravidelných trhů ale roste, což je výhodnější pro zákazníky, kteří vědí kdy a co na trhu koupí, i pro prodejce, kteří mohou lépe plánovat svou produkci.
Některé trhy, označující se za farmářské, jsou podle Krbcové spíše trhy potravinovými a zákazníci mohou proto být zklamaní. Někteří prodejci se pohybují na hraně zákona například označováním zboží za "domácí" či dalšími nešvary. Na vyložené porušování zákona dohlížejí státní kontrolní orgány.
"Pokud si ale někdo myslí, že všechny jahody jsou nutně české nebo čeká vždy uzeninu nejvyšší kvality, může být zklamán," řekla Krbcová.
Lidé nejčastěji farmářské trhy vyhledávají kvůli očekávané vysoké kvalitě produktů, to uvedla téměř třetina respondentů. Na dalších místech uvedli dobrou kvalitu za příznivou cenu, dostupnost výrobků nemožných sehnat jinde, podporu místních producentů a nabídku bioproduktů. Bezmála polovina hodnotí kvalitu potravin na trzích jako lepší a dalších 36 procent jako výrazně lepší než v běžných obchodech.
Související
Obchodníci podpořili návrh na snížení DPH u ovoce a zeleniny
Senátoři chtějí po Ústavním soudu zrušení zákazu farmářských trhů
Aktuálně se děje
před 9 minutami
U paprik či citrusů se skrývá nebezpečí. Kontroly odhalily i obávaného škůdce
před 1 hodinou
Nový kšeft vévodkyně Meghan. V Británii by mohla obnovit hereckou kariéru
před 2 hodinami
Začne druhé upisovací období Dluhopisu Republiky. Lidé mají dvě možnosti
před 3 hodinami
Fedorov nezměnil názor. Ukrajina se nesmí bát diskuze o volbách, řekl
před 4 hodinami
Byl to pokus o vraždu. Policie obvinila muže v případu z Karlovarska
před 5 hodinami
Skandál v Louvru. Před 115 lety byla ukradena Mona Lisa
před 6 hodinami
Trump na tom trvá. Hormuzský průliv znovu prohlásil za území USA
před 7 hodinami
Nepokoje v Thajsku. Desítky útoků na jihu vedly až k zákazu vycházení
před 7 hodinami
Větrné počasí, jak ho neznáme. Meteorologové upozornili na sobotní zajímavost
před 8 hodinami
Zelenskyj odmítá volby za války. Hrozí tsunami, která by rozdělila Ukrajinu
před 9 hodinami
Prezident Pavel reagoval na Zemanova slova o možné kandidatuře
před 10 hodinami
Írán varoval státy, které by se chtěly připojit do Trumpovy ekonomické války
před 11 hodinami
Osm míst se zákazem. Koupací sezóna ale pokračuje za příznivých podmínek
před 12 hodinami
Minimální mzda v lednu výrazně stoupne. Juchelka to zítra potvrdí odborům
před 12 hodinami
V Liberci uhynul lachtan Hugo. V trávicím traktu mu našli hlavu panenky
před 13 hodinami
Kyjev zase provokuje, prohlásil Putin po ukrajinské čtyřicetidenní operaci
před 15 hodinami
Výhled počasí na poslední víkend prázdnin. Sluníčko moc svítit nebude
včera
Harry a Meghan nevysvětlili odchod z USA. Trump mlčí, i když na něj poukazují
včera
Prohra v Bělehradě byla poslední kapkou. Plzeň se rozloučila s trenérem Hyským
včera
Ministerstvo reaguje na útoky na pracovníky OSPOD. Podává trestní oznámení
Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo podat trestní oznámení kvůli příspěvkům, v nichž se kritika systému sociálně-právní ochrany dětí mění v osobní útoky, veřejné dehonestování nebo výroky, které mohou u konkrétních pracovníků vyvolat obavy o jejich bezpečnost. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.
Zdroj: Jan Hrabě