Farmářské trhy

Farmářské trhy

Senátoři chtějí po Ústavním soudu zrušení zákazu farmářských trhů

Ústavní soud by měl podle senátorů zrušit tři nařízení vlády, která zakazují pořádání farmářských trhů. Návrh podepsalo 57 senátorů ze všech frakcí včetně vládních. Podle nich je toto vládní opatření v rámci boje s koronavirem protiústavní a diskriminační. Oznámil to dnes iniciátor stížnosti Lukáš Wagenknecht (za Piráty).
Obchody jsou kvůli epidemii zavřené

Obchody s potravinami zůstanou na Velký pátek uzavřené

Na Velký pátek budou muset mít všechny obchody zavřeno, běžně nesmějí být prodejny nad 200 metrů čtverečních podle zákona o prodejní době v maloobchodě v provozu jen na Velikonoční pondělí. Nařízení vyplývá z platného vládního usnesení v boji proti koronaviru, kdy ve státní svátky mohou fungovat jen čerpací stanice, lékárny či prodejny na letištích nebo nádražích.
Opatření obchodů proti covid-19, ilustrační foto

REPORTÁŽ: Dvě tváře rozvolnění: Mám plný diář, říká kadeřnice. V lednu jdu na pracovní úřad, tvrdí prodejce keramiky

Před ještě zavřeným kadeřnictvím podupává v čerstvě napadaném sněhu noblesní seniorka. Je první zákaznicí, která po čtvrtečním rozvolnění vstoupí do salónu v ulici V Jezírkách, který měl stejně jako všechny služby, obchody i restaurace šest týdnů kvůli koronavirové pandemii zavřeno. „Už si připadám jako strašidlo, potřebuji ostříhat a nabarvit,“ říká paní Eva. Někteří obchodníci, které EuroZprávy.cz obešly, si ale stěžovali, že otevření přišlo pozdě. „Živnost mně to už nezachrání, v lednu musím na pracovní úřad,“ posteskne si prodejce keramiky Karel Šebesta.
Farmářské tržiště Náplavka

Farmářské trhy v ohrožení. Asociace žádá úpravu restrikcí, napsala dopis vládě

Vláda by měla upravit opatření pro farmářské trhy, podle kterého může být na 400 metrech čtverečních nejvýše 20 lidí. Je nerealizovatelné. Navíc několikanásobně převyšuje předepsaný dvoumetrový odstup mezi lidmi. V potaz by se měla vzít také skutečnost, že v prostoru trhů se pohybují nejen nakupující, ale i lidé, kteří místem jen procházejí.
Farmářské trhy

Na trzích bude možný jen prodej potravin, vláda omezila počet lidí

Vláda zakázala od středy prodej na trzích kromě prodeje potravin na farmářských trzích. Dovolený je i prodej z pojízdných prodejen. Zároveň se ale na trzích zakazuje konzumace, stánky by měly být minimálně dva metry od sebe a maximální počet osob by měl být 20 lidí na 400 metrů čtverečních. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).
Trhy na Náplavce, ilustrační foto

Trhy na náplavce jsou navzdory covidu zaplněné lidmi. Praha doporučila zrušení

Pražský magistrát a jeho firma Trade centre Praha (TCP), která spravuje pražské náplavky, v pátek doporučily provozovateli farmářských trhů na Rašínově nábřeží, aby je zrušil. I tak se dnes konaly. Podle předsedy pořadatelského spolku Archetyp Jiřího Sedláčka návštěvníci dodržovali hygienická opatření. Na rozdíl od jara se nyní na trhy vládní opatření nevztahují a konat se mohou. Městská policie na náplavce posílila hlídky.
Farmářské trhy, ilustrační foto

REPORTÁŽ: Farmářské trhy ožily. Stát nedodal ochranné prostředky, vše jsme sehnali sami, stěžují si prodejci

Viditelně pookřáli. Pod rouškami se jim rýsují skryté úsměvy pramenící ze spokojenosti. A není divu. Farmáři na pražském Tylově náměstí od pondělí stejně jako jejich kolegové po celé zemi už konečně mohou vydělávat. Vláda je totiž zařadila do první vlny, která těmto obchodníkům uvolňuje restrikční opatření v souvislosti s koronavirovou pandemií. Prodejci však přesto kabinet zaplavili kritikou. „Nikdo nás nevybavil ochrannými prostředky, dezinfekci, otírací pulty, roušky, kanystry na vodu i rukavice jsme si pořídili z toho mála, co nám zbylo z úspor. Ale represe, které budou následovat, když něco nesplníme, ty se k nám dostaly hned,“ čílí se pro EuroZprávy.cz vedoucí stánku přírodní kosmetiky Bylineo Daniela Dee Mende.
Farmářské trhy

VELKÝ SEZNAM: Ode dneška mohou otevřít řemeslníci nebo farmářské trhy

Ode dneška mohou znovu otevřít provozovny řemeslníků, farmářské trhy, autobazary či autosalóny. Fungovat mohou také psí salóny, povoleno je rovněž konání svateb do deseti lidí a s venkovním tréninkem mohou v menších skupinách začít profesionální sportovci. Vláda plán otevírání obchodů a uvolnění dalších činností rozdělila do pěti etap ode dnešního dne až do pondělí 8. června.
Farmářské trhy

Vrací se farmářské trhy. Vláda na nich od pondělí opět povolí prodej

Od pondělí 20. dubna bude možný prodej na farmářských trzích. Za dodržování hygienických pravidel bude odpovídat provozovatel, budou se muset dodržovat rozestupy mezi stánky, lidé se nebudou smět shlukovat. Na místě bude muset být dezinfekce. Dnes o tom rozhodla vláda, uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo zemědělství.
Farmářské trhy

Nakupujete na farmářských trzích? Veterináři varovně zdvihli prst

Veterináři letos zatím provedli v Praze 53 kontrol na 14 farmářských trzích, pochybení zjistili ve 26 procentech kontrol. Loni byly chyby u 24 procent kontrolovaných stánků, sdělil ČTK za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer. Nejzávažnějším pochybením byl prodej potravin neznámého původu nebo prošlého jídla.
Praha

Potraviny na tržištích? Veterináři udělali kontroly, mnohdy se zhrozili

V letošním prvním pololetí zjistili veterináři chyby v 18 procentech kontrol na trzích, šlo o zlepšení, loni byla chybovost nad jednu pětinu. Veterináři od ledna do konce června provedli zhruba 190 kontrol tržišť. V Praze je však zjištěných závad více, kolem 30 procent, sdělili dnes ČTK zástupci Státní veterinární správy. Hlavní část kontrol je v létě, kdy se mohou ve vedrech prodávat masné nebo mléčné produkty v nevyhovujících podmínkách.
Farmářské trhy

Pověst farmářských trhů na jižní Moravě kazí překupníci, veterináři odhalili řadu pochybení

Na jihomoravských farmářských trzích udělala loni Státní veterinární správa (SVS) 76 kontrol a zjistila 17 pochybení. Počet pochybení je stejný jako o rok dříve, kdy však bylo kontrol pouze 50. Letos už se však poměr zjištění na počet kontrol znovu zhoršil. Do 11. května se vyskytl problém v sedmi případech ze 17, řekl ČTK ředitel odboru veterinární hygieny a ochrany veřejného zdraví jihomoravské SVS Josef Velecký. Nejvíce kazí pověst trhů překupníci.
Ilustrační foto

Prošlé párky, zkažená paštika. Prodejci na farmářském trhu hrozí pokuta 50 milionů

Veterináři zjistili, že prodejce na pražských farmářských trzích nabízel prošlé párky nebo zkaženou paštiku. Hrozí mu pokuta až 50 milionů korun, sdělil ČTK mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Většinou však veterináři ukládají pokutu řádově nižší. Pochybení u prodejce však našli více, například prodával masné výrobky, které nebyly na prodejním stánku chráněné proti kontaminaci a byly v nevyhovujících teplotách.
Odborník na zemědělství František Havlát Rozhovor

Banda "podivných lidí" zdevastovala naši zemi? Skutečnou pravdu o EET občanům nikdo neřekne

Rozhovor s Františkem Havlátem - Třetí fáze elektronické evidence tržeb by se měla již za několik měsíců dotknout také farmářských trhů. Podle experta na zemědělství, životní prostředí a venkov Františka Havláta je to ale zásadní chyba. Každá země v Evropě má venkov postavený na kvalitním zemědělství a potravinářství, jen u nás je tomu přesně naopak, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Andrzej Duda, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Zelenskyj chce od summitu návrh míru, který se představí Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu na probíhajícím mírovém summitu ve Švýcarsku řekl, že Rusku předloží návrh na ukončení války, na němž se shodne mezinárodní společenství. Neprozradil však, zdali by sám jednal s ruským protějškem Vladimirem Putinem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Na úvod fotbalového ME domácí Němci deklasovali Skoty 5:1

Lepší začátek evropského šampionátu si domácí německá fotbalová reprezentace nemohla přát. V úvodním zápase turnaje si poradila s neškodnými Skoty, kterým nepomohla ani mohutná fanouškovská podpora v Mnichově. Do karet Němcům hrál i fakt, že od konce prvního poločasu hráli Skotové o deseti lidech. Po prvním poločase už prohrávali 0:3, přičemž ve druhém poločase inkasovali další dvě branky. Ostrované si udělali radost jedinou brankou, která byla navíc ještě vlastní, když se nešťastně trefil Rüdiger. Byla to však jediná kaňka na bezchybném německém výkonu.

včera

Paul Rusesabagina

Hrdina Hotelu Rwanda slaví sedmdesátiny. Poslední roky ale protrpěl

Rwandou před třiceti lety zmítalo násilí, které připravilo o život stovky tisíc lidí. Kulaté sedmdesáté narozeniny slaví v sobotu 15. června muž, který během genocidy zachránil 1 268 lidských životů. Paul Rusesabagina je bývalý hotelový manažer, jehož činy byly mezinárodně oceněny. V posledních letech se však v rodné zemi stal terčem vládnoucích struktur. 

včera

včera

včera

včera

včera

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy