Rozhovor s Františkem Havlátem - Třetí fáze elektronické evidence tržeb by se měla již za několik měsíců dotknout také farmářských trhů. Podle experta na zemědělství, životní prostředí a venkov Františka Havláta je to ale zásadní chyba. Každá země v Evropě má venkov postavený na kvalitním zemědělství a potravinářství, jen u nás je tomu přesně naopak, říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz.
Ivan Pilný se zpočátku řadil mezi kritiky EET, názor ale později změnil. Tvrdil, že kdo neplatí daně, má neopodstatněnou výhodu. Nyní zase řekl, že EET přispívá ke stabilitě podnikatelského prostředí, kde daně mají platit všichni. Očekáváte, že se s výměnou na ministerstvu změní i pravidla týkající se EET?
V žádném případě. Pan ministr Pilný nic měnit nebude. EET bylo spuštěno proto, aby byly zlikvidovány malé firmy na vesnicích, aby byl vytvořen byznys pro softwarové firmy a aby se zvýšilo „sledování podnikatelů“. Argumentace, že EET narovná trh, je nesmyslná. Trh pokřivily velké nadnárodní firmy, které tlačily na cenu, brutálním způsobe zničily kvalitu a tím zlikvidovaly podnikatelskou konkurenci. Tak zní celá pravda o EET, kterou občanům nikdo neřekne.
Domníváte se, že kdyby místo Ivana Pilného do úřadu nastoupila Alena Schillerová nebo Richard Brabec, o kterých se také mluvilo, byla by situace jiná?
Myslím si, že kdyby nastoupila paní náměstkyně Schillerová, tak by asi komunikace byla lepší. Nejlepší by byl na postu ministra člověk, který byl měl zkušenosti s malým a středním podnikáním a chápal by, že malé firmy zejména na venkově tvoří ekonomickou páteř této společnosti.
Třetí fáze EET by měla začít 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích, dále služeb účetních, advokátů a lékařů. Jak se na to malí zemědělci prodávající na trzích připravují?
Pro malé farmáře a zemědělce, kteří prodávají na trzích, je EET totální nesmysl. Tyto podnikatele musí stát chránit a ne jim znepříjemňovat život. Veškerá jejich činnost je založena na tvrdé manuální práci, která musí být společností oceněna. V kuloárech koluje informace, že advokáti, lékaři a další lobbují za to, aby pro ně EET vůbec nebylo spuštěno. Pokud se nemýlím, něco takového naznačil i pan ministr Jurečka.
V médiích se objevily zprávy, že někteří prodejci už teď hlásí, že kvůli EET končí. Asociace farmářských tržišť už uvedla, že po zavedení EET se z farmářských trhů stáhne celá řada pěstitelů a výrobců, jimž se náklady spojené s provozem elektronické pokladny zkrátka nevyplatí. Opravdu je situace tak zlá?
Prioritou by mělo být, aby na farmářských trzích prodávali produkty pouze ti, kteří je vyrobí, nebo prodejci, kteří je budou zastupovat, aby byl přehled, zda potravina pochází skutečně z českého venkova. Dnes je zcela běžnou praxí, že se na trzích prodává zboží, které pochází z velkoskladů a které je totožné se zbožím prodávaným v supermarketech. A to je velký problém. Dochází tím ke klamání spotřebitelů. Tyto problémy se ve většině případů týkají ovoce a zeleniny.
Vezměme si tedy situaci, že na trzích prodávají malí pěstitelé. Pokud kvůli EET skončí, co se svou úrodou budou dělat?
Pokud už dnes avizují že nebudou na trzích prodávat, je logické, že omezí produkci zeleniny, ovoce a dalších výpěstků. To bude mít dopad na zvýšení nezaměstnanosti na venkově, tyto tradiční postupy se přestanou předávat z generace na generaci a venkov se bude ještě více vylidňovat. Dále tímto bude vyklizen prostor pro supermarkety, které budou více prodávat a zvýší se jim díky tomu obrat.
Celý projekt EET a evidence DPH je šílenost. Pokud někdo chce zvýšit kontrolu v této zemi, měl by se zaměřit na velké nadnárodní podniky, banky a firmy jako je Agrofert a další. Tam dochází k „daňovým optimalizacím“ a tam je potřeba začít. Jen šílenec může vymyslet kontrolu malých firem na venkově. Každému je jasné, že základním kamenem ekonomiky v českých zemích musí být malé tradiční firmy. Je na čase celý tento systém okamžitě změnit
Za úpravy pravidel týkajících se EET také bojuje Asociace českého tradičního obchodu (AČTO), která chce, aby nejmenší obchody s jedním pokladním místem mohly získat od státu větší kompenzaci nákladů za zavedení EET? Má takový návrh podle vás šanci na úspěch? A nemohli by se o něco takového pokusit také farmáři?
Jak jsem již avizoval, EET je třeba okamžitě zrušit. Je s podivem, že pan inženýr Juračka (bývalý prezident Svazu průmyslu a cestovního ruchu a současný předseda AČTO, pozn. redakce) něco vymýšlí. On byl jedním z těch, kteří připravovali legislativní i faktickou cestu pro podporu supermarketů v České republice. A dnes, když byl maloobchod těmito lidmi zlikvidován, tak jej ti stejní lidé chtějí za peníze daňových poplatníků opět napravovat. Tradiční maloobchod je důležitý, ale „rádoby“ odborníci museli vědět, že čím více bude na českém trhu supermarketů, tím více bude docházet k likvidaci venkovských prodejen. Žádná z venkovských prodejen nebyla schopna konkurovat tlaku nadnárodních řetězců s tvrdě dotovaným zbožím z EU.
Vrátím se k poslední části otázky. Neměli by se farmáři pokusit vyjednat nějaké výjimky z EET? Existují už takové iniciativy?
Jelikož se uvádí, že opakování je matka moudrosti, tak zopakuji, že EET je třeba zrušit jako celek. Musíme jít opačnou cestou a podporovat malé rodinné firmy, které budou z generace na generaci předávat tradiční výrobu. Pochopitelně k tomu musí být patřičná finanční motivace, to znamená, že je třeba pravidla nastavit tak, aby děti podnikatelů viděly, že pokud budou poctivě pracovat, přinese jim to nadstandardní finanční ohodnocení. Je třeba podporu v první řadě směřovat do zemědělství, zelinářství, ovocnářství a následného zpracovávání produkce.
Andrej Babiš před několika dny uvedl, že hnutí ANO zvažuje ve volebním programu legislativní úpravy na podporu drobných podnikatelů na venkově. Co to podle vás může znamenat?
To pan Babiš nemůže myslet vážně. Koaliční vláda navrhuje taková pravidla, která likvidují malé podnikatele na venkově a venkov jako celek. Je to zřejmě další zkouška paměti občanů této země. Pan Babiš opět zkouší, kam až může jít a co všechno mu voliči uvěří. Pokud by to pan Babiš myslel opravdu vážně s podporou malého podnikání, musel by vyměnit velkou část spolupracovníků v hnutí ANO, protože například pan Faltýnek jednoznačně prosazuje velké firmy, velké obraty a velkou devastaci venkova. Nebo se mýlím? Je to snad příkaz pana Babiše a všichni ostatní v předklonu dělají vše, aby se mu zavděčili?
Kvůli EET došlo k pranýřování podnikatelů a živnostníků, vyvolání nenávisti vůči nim v české společnosti a snaze utlumit malé podnikání jako celek. To je fatální chyba. Každá země v Evropě má venkov postavený na kvalitním zemědělství a potravinářství, jen u nás je tomu přesně naopak. Toto je bohužel efekt probíhající od 90. let, kdy banda kreténů dostala zadání zdevastovat tuto zemi plnou schopných a pracovitých lidí.
Související
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
rozhovor , František Havlát , elektronická evidence tržeb EET , zemědělci , Farmářské trhy
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 1 hodinou
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 1 hodinou
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 2 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 3 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 5 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 7 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 9 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 16 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.
Zdroj: Jan Hrabě