Ostrava - Majitelé společnosti RPG Byty, kterou přes další firmy spoluvlastní miliardář Zdeněk Bakala, si z nerozděleného zisku minulých let nechali vyplatit 4,6 miliardy korun, tedy zhruba stejně jako předloni. Vyplývá to podle deníku E15 z nové výroční zprávy podniku.
Kumulovaný zisk z předchozích let se tak RPG Byty ztenčil na 9,2 miliardy z předloňských 13,8 miliardy korun. RPG Byty je největším soukromým provozovatelem nájemního bydlení v Česku a patří pod společnost Domus registrovanou v Nizozemsku. Firmu ovládá skupina BXR, v níž Bakala drží zhruba poloviční nekontrolní podíl. Významný podíl má i Peter Kadas s rodinou.
"K uskutečnění tak výrazné výplaty mohlo dojít díky loňské emisi dluhopisů ze strany RPG Byty. BXR využila zisku své realitní dcery nejspíše na jiné investice," komentoval výroční zprávu Jiří Zendulka z BH Securities.
RPG Byty loni vydala dluhopisy za deset miliard korun. Celkový objem splácených úvěrů a půjček se loni společnosti zvýšil na 4,7 miliardy ze 177 milionů v předchozím období.
Čistý zisk společnosti RPG Byty se loni podle výroční zprávy snížil na zhruba 85 milionů korun z více než miliardy v roce 2012. Loňský provozní zisk společnosti sice meziročně stoupl o sedm procent na 1,5 miliardy korun, firmě ale výrazně vzrostly finanční náklady. A to na 1,4 miliardy z předloňských 66 milionů, píše E15.
Počátkem dubna Bakala oznámil, že jeho partneři z BXR se rozhodli firmu RPG Byty prodat. Dodal, že sám se na prodeji aktivně nepodílí a ze skupiny BXR odchází.
Související
Ostravský soud zamítl žalobu OKD na NWR a Bakalu o 24,5 miliardy korun
Bakala neuspěl s ústavní stížností, miliardový spor může řešit česká justice
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
před 1 hodinou
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
před 2 hodinami
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
před 3 hodinami
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
před 5 hodinami
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
před 6 hodinami
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
před 7 hodinami
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
před 8 hodinami
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
před 9 hodinami
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
před 10 hodinami
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
před 11 hodinami
Padl středoevropský teplotní rekord. Má ho Slovensko
před 12 hodinami
Policie vyšetřuje útok v Tanvaldu jako dvojnásobný pokus o vraždu
před 13 hodinami
Záhada muže z Krkonoš objasněna. Policisté už vědí, co je zač
před 13 hodinami
Hormuz se neotevře okamžitě, varuje Írán navzdory pokroku v jednáních
včera
Důchodci a valorizační oznámení. Úřad připomněl svůj aktuální postup
včera
Česká diplomacie přesouvá své síly. Jeden konzulát zanikne, jiný vznikne
včera
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
včera
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
včera
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
včera
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
Šéf Světové zdravotnické organizace WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus zavítal do africké Demokratické republiky Kongo, kde řádí epidemie smrtelně nebezpečné eboly. Podle Ghebreyesuse se nemoc šíří rychleji, než se zdravotníkům daří zintenzivňovat boj s chorobou.
Zdroj: Lucie Podzimková