Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost podnikatele Zdeňka Bakaly. Souvisela s žalobou o 24,5 miliardy korun, kterou u Krajského soudu v Ostravě podala v roce 2016 těžební společnost OKD (nyní Správa pohledávek OKD) na firmu New World Resources NV (NWR) a Bakalu samotného. Podnikatel uplatnil námitku, že české soudy nemají pravomoc o nárocích rozhodovat, protože má bydliště ve Švýcarsku.
Krajský soud v Ostravě rozhodl, že česká justice je mezinárodně příslušná spor řešit. Bakala neuspěl ani u Vrchního soudu v Olomouci, ani u Nejvyššího soudu. Marně žádal Nejvyšší soud také o to, aby se obrátil s takzvanými předběžnými otázkami na Soudní dvůr EU.
V minulosti už Bakala jednu ústavní stížnost ze stejných důvodů podal. Tehdy ji soud označil za předčasnou, bylo nutné nejprve vyčerpat všechny ostatní prostředky obrany. Nyní Ústavní soud stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou, usnesení zpřístupnil ve své databázi. Nezjistil žádný zásah do základních práv a svobod podnikatele.
Bakala v minulosti se svými společníky prostřednictvím NWR ovládal OKD. Žaloba o 24,5 miliardy poukazuje na rozdělování zisku a ostatních kapitálových fondů OKD za účetní období 2006 až 2011. U Krajského soudu v Ostravě zůstává žaloba podle databáze InfoSoud nevyřízená.
Společnost OKD se dostala do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí i předluženosti. Insolvenční návrh na sebe v roce 2016 podala sama firma. Doly a provozní majetek firmy byly vloženy do nově založené společnosti, v níž 100 procent akcií získal státní podnik Prisko. Tato společnost se později přejmenovala na OKD.
V původní OKD, která se dnes jmenuje Správa pohledávek OKD, zůstaly jen pohledávky za bývalými majiteli.
Související
Ostravský soud zamítl žalobu OKD na NWR a Bakalu o 24,5 miliardy korun
Který z Čechů koupí švýcarský hokejový klub? Střelec z Nagana nebo snad Bakala?
Zdeněk Bakala , Ústavní soud ČR , NWR , OKD
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
před 1 hodinou
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
před 3 hodinami
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 3 hodinami
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 4 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 5 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 6 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 7 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 7 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 8 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 9 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 10 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 11 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
včera