Pro home office je každý druhý Čech, ukázal průzkum

Necelá polovina Čechů (49 procent) souhlasí s tím, že by se kvůli nárůstu onemocnění covid-19 opět mělo pracovat převážně z domova. Vyplývá to alespoň z průzkumu, který pro personální agenturu Předvýběr.cz uskutečnila minulý týden společnost STEM/MARK mezi 510 respondenty.

Práce na pc, ilustrační fotografie

Takzvaný home office je jednou z možností, jak omezením kontaktů zbrzdit epidemii. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto ve čtvrtek požádal zaměstnavatele, aby kvůli zhoršující se epidemické situaci zaměstnancům umožnili pracovat z domova, pokud to je možné.

S obnovením režimu práce home office rozhodně souhlasí jen 13 procent lidí, dalších 36 procent spíše souhlasí. Naopak spíše nesouhlasí 18 procent respondentů a zhruba stejně silná je i skupina lidí, kteří s výrokem rozhodně nesouhlasí. Na 16 procent dotázaných na otázku nedokázalo odpovědět, případně se jich netýkala.

"Přes všechny přednosti práce z domova, které poslední dva roky lockdownů potvrdily, si zaměstnanci stále více uvědomují, že důležitou součástí pracovního života je kontakt s kolegy. A ten internetové konference dlouhodobě nemůžou nahradit," uvedl ředitel agentury Předvýběr.cz František Boudný. Nedostatek vzájemných kontaktů podle něj rozdroluje motivaci k práci. Ostatně i zaměstnavatelé přes počáteční nadšení z efektivity práce z domova volají po návratu svých týmů do kanceláří, dodal.

Mnohem menší podporu však má znovuzavedení povinnosti nosit roušky či respirátory v zaměstnání. Pro je 41 procent respondentů (14 procent rozhodně souhlasí a 27 procent spíše souhlasí), zatímco 52 procent dotázaných je proti (25 procent spíše nesouhlasí a 27 procent rozhodně nesouhlasí).

Mnoho soukromých firem i některé státní instituce umožňují lidem pracovat aspoň částečně z domova už od loňského začátku epidemie koronaviru v Česku. Týká se to hlavně kancelářských činností. Další oslovené společnosti zavedení práce na dálku teď zvažují, nebo ji chtějí rozšířit, případně zpřísňují opatření, která mají snížit šíření nákazy na pracovišti.

Zaměstnavatelé, kteří mohou zaměstnancům nabídnout z povahy práce home office, tak již učinili v maximální možné míře, řekla ČTK ředitelka Asociace malých a středních podniků Eva Svobodová. Jsou si dobře vědomi následků v případě zavlečení nákazy do provozů. Rizikem podle ní zůstávají neadministrativní provozy, kde zaměstnavatelé jednoznačně preferují testování před restriktivním zákazem vstupu neočkovaným zaměstnancům. "V minulém období se ale ukázal home office jako neefektivní opatření pro provoz běžné výrobní nebo stavení firmy. Výkonnost týmů klesla, stoupla chybovost," podotkla.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Zvýšení záloh na energie znemožní některým dlužníkům využít milostivého…

08.11.2021 16:28 Zvýšení záloh na energie znemožňuje některým dlužníkům využít takzvaného milostivého léta a…

Zemřela archeoložka Marie Zápotocká

03.11.2021 16:06 Ve věku 90 let v sobotu zemřela archeoložka Marie Zápotocká. ČTK to dnes sdělili zástupci Akademie…

Po příjezdu do ČR už lidé nemusejí do samoizolace, formulář zůstává

27.10.2021 06:42 Neočkovaní lidé, kteří přijedou do České republiky z koronavirem nejvíce zasažených zemí, ode…

Související:

Právě se děje

reklama