Svátkem Tří králů končí Vánoce, konají se průvody i bohoslužby

Na dnešek připadá svátek Tří králů, kterým končí vánoční období. Svátek odkazuje na trojici mudrců, podle pozdější tradice králů - Kašpara, Melichara a Baltazara - kteří se po pastýřích přišli do Betléma poklonit právě narozenému Ježíši Kristovi a donesli mu zlato, kadidlo a myrhu. 

V církevním kalendáři je šestý leden uveden jako slavnost Zjevení Páně, která připomíná i Ježíšův křest a zázrak, při němž proměnil vodu ve víno. V řadě měst se dnes konají tříkrálové průvody, bohoslužby či koncerty. Někteří lidé také v tento den tradičně odstrojují vánoční stromek a sklízejí vánoční dekorace.

V Praze vyjde Tříkrálový průvod od malostranského kostela svatého Tomáše v Josefské ulici. Začne požehnáním koledníkům. Poté jeho účastníci v čele s třemi králi na velbloudech zamíří přes Karlův most na Staroměstské náměstí, kde od 17:00 zazní Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby v podání Svatojakubského sboru a orchestru a se sólisty Národního divadla. Tříkrálový průvod projde i Brnem, Příbramí a dalšími městy. V poledne se koná pod pražským Karlovým mostem Tříkrálová plavba otužilců.

Šestý leden je spojen také s koledováním a žehnáním domů, kdy se na dveře píše svěcenou křídou nápis K+M+B. Nejde však o počáteční písmena jmen králů, ale o zkratku latinského nápisu Kristus žehnej tomuto domu - Christus mansionem benedicat. Tříkrálový svátek je příležitostí také pro pomoc potřebným. Už na Nový rok začali koledníci vybírat peníze pro tradiční Tříkrálovou sbírku, kterou pořádá Charita ČR, potrvá do 15. ledna.

Zatímco západním křesťanům dneškem vánoční období končí, pravoslavným křesťanům, kteří se řídí starším, východním juliánským kalendářem, Vánoce teprve začínají. V Česku se podle posledního sčítání lidu z roku 2021 přihlásilo k pravoslavné církvi přes 40.000 lidí. Pravoslavnou víru vyznávají i mnozí Ukrajinci, kteří loni uprchli do Česka před ruskou agresí. Podle odhadu ministerstva vnitra jich nyní v republice pobývá 355.000 až 390.000. Někteří ukrajinští věřící se ale rozhodli slavit Vánoce stejně jako většina Česka na konci prosince, aby se tím vymezili vůči ruské pravoslavné církvi, která válku na Ukrajině podporuje.

Související

CZK

Začíná Tříkrálová sbírka, koledníky nahradí on-line kasičky

Dnes začíná tradiční Tříkrálová sbírka, kterou od roku 2000 pořádá Charita ČR na pomoc lidem v nouzi. Kvůli nynějším opatřením proti šíření koronaviru ale na rozdíl od minulých ročníků nevyjdou do ulic koledníci v kostýmech biblických mudrců. Lidé mohou do sbírky přispět on-line na webu sbírky www.trikralovasbirka.cz, a to libovolnou částkou.
Tři králové

Den Tří králů v minulosti? Takhle ho slavili naši předci

Mezi vánoční svátky se v minulosti řadil i den Tří králů, tedy 6. ledna. S tímto dnem se pojily lidové oslavy a zvyky. Jeden z nich v mnohých domácnostech přetrval dodnes, kdy na Tři krále mizí vánoční výzdoba a vánoční stromeček.

Více souvisejících

Tři králové Vánoce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusové přišli ve válce na Ukrajině o dalšího generála

Ruská armáda potvrdila smrt dalšího vysoce postaveného velitele ve válce na Ukrajině, kterou Rusko vede proti sousední zemi již od konce loňského února. Moskva nezveřejnila žádné bližší podrobnosti k tomu, jak dotyčný přišel o život. 

Aktualizováno včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Němci prodlužují hraniční kontroly. Týká se to i Česka

Německo prodlouží kontroly na hranicích s Českou republikou, Polskem a Švýcarskem kvůli migraci a boji s pašeráky až do 15. prosince, oznámilo německé ministerstvo vnitra. Berlín bude o prodloužení opatření informovat Evropskou komisi. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nákupy potravin, ilustrační fotografie

Obchody od ledna zdraží, i přesto, že DPH na potraviny klesne

Ceny potravin v České republice od ledna porostou, přestože bude snížena sazba daně z přidané hodnoty. Dnes to na tiskové konferenci uvedli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Tomáš Prouza.

včera

včera

Peníze na důchody, ilustrační fotografie.

O důchod je možné žádat online, potřeba je pouze identita občana

Od prosince 2023 mohou klienti podat žádost o starobní, invalidní či pozůstalostní důchod obilné prostřednictvím internetové služby ePortálu ČSSZ a s využitím elektronické identifikace. Součástí služby je informativní odhad výše starobního důchodu podle zvoleného data pro odchod do důchodu a také možnost doložit chybějící dokumenty. Po vyplnění a odeslání žádosti klienti obratem obdrží potvrzení o přijetí žádosti. 

včera

včera

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan chce, aby "řezník z Gazy" Netanjahu stanul před soudem

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu musí stanout před soudem jako válečný zločinec, řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan během úvodní řeči na pondělním jednání Organizace islámské spolupráce v Istanbulu v souvislosti s děním v Pásmu Gazy. 

včera

včera

včera

Nejvyšší kontrolní úřad

NKÚ: Miliardy dostaly za covidu od státu i firmy, kterým rostl zisk a počet zaměstnanců

Podporu z programu Antivirus, jehož hlavním účelem bylo zmírnit negativní dopady pandemie covidu-19 na zaměstnanost v ČR, dostávaly i firmy, kterým v době šíření nemoci rostl čistý obrat, zisk a zvyšoval se jim počet zaměstnanců. Pomoc státu čerpaly také firmy, které v té době rozdělovaly podíly na zisku. V jednom ze tří režimů programu Antivirus stát navíc nesl téměř 100 % nákladů na udržení pracovních míst, což bylo proti zásadě uplatňované v ostatních zemích EU, kde tyto náklady stát sdílel se zaměstnavateli a zaměstnanci. Pokud by se dodrželo pravidlo částečné kompenzace, stát by ušetřil až 4,4 miliardy Kč.

včera

Válka na Ukrajině je v nové fázi. Ukrajinci v noci sestřelili drony i řízenou střelu

Ukrajinská protivzdušná obrana v noci na pondělí zlikvidovala 18 dronů íránské výroby a jednu řízenou střelu. Podle Kyjeva se válka se začátkem zimy ocitla v nové fázi. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy