Ministerstvo zdravotnictví přejmenuje mobilní aplikaci Tečka na aplikaci EZ karta. Už letos by mohla začít fungovat jako elektronický očkovací průkaz nebo pro zasílání zpráv. Na dotaz ČTK to uvedl vrchní ředitel sekce informačních a komunikačních technologií ministerstva Milan Blaha. Úřad vypsal na provoz a další rozvoj aplikace veřejnou zakázku v hodnotě 50 milionů korun.
"Výběrové řízení má za cíl udržet Tečku v provozu i v dalším období a zajistit mimo agendy 'covid' také její další rozvoj k obecnější aplikaci podporující elektronizaci zdravotnictví," sdělil Blaha. Ministerstvo připravuje také nové funkce aplikace.
"Lze předpokládat, že, mimo systémových změn nezbytných pro další rozvoj, nabídneme občanům službu očkovacího průkazu a službu zasílání zpráv, kterými by držitel Tečky mohl získávat relevantní informace z resortu," dodal Blaha.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v prosinci loňského roku uvedl, že nové funkce budou vyžadovat i změnu legislativy. Lékaři už v současné době musí očkování svých pacientů, nejen proti covidu-19, zaznamenat elektronicky. Aplikace by pak zobrazovala tato data a mohla například upozornit na termín přeočkování.
Mobilní aplikace Tečka začala fungovat v červnu 2021, kdy sloužila pro uložení certifikátu o prodělaném covidu, potvrzení o negativním testu nebo očkování. Spolu s ní ministerstvo spustilo také aplikaci čTečka, kterou mohli ti, kteří museli tato potvrzení kontrolovat, například provozovatelé hotelů nebo restaurací, z QR kódu načíst potřebné informace.
Tečka byla stažena do více než šesti milionů mobilních telefonů, informace o tom, kolik lidí ji má stále nainstalovanou, dostupné nejsou. Obsahovala také podmínky pro cestování do některých cizích zemí.
Aplikace vznikala ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT). Na začátku letošního roku ministerstvo vypsalo veřejnou zakázku na její další provoz a rozvoj. Její maximální hodnota je 50 milionů korun a trvání nejdéle 48 měsíců. Zájemci se mají hlásit do 30. ledna.
Související
Do Francie nově bez covid pasu. Výjimečný stav končí
Zástupci členských států EU se shodli, že prodlouží o rok používání covidpasů
covid pasy , mobilní aplikace , ministerstvo zdravotnictví
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Evropští lídři se poprvé vyjádřili ke střelbě v USA. Neskrývají zděšení
před 2 hodinami
Cílem útoku zřejmě měl být Trump. Střelec je vysoce vzdělaný, s úřady nespolupracuje
před 2 hodinami
40 let od Černobylu. Proč jedna katastrofa nevysvětluje rozpad SSSR
před 3 hodinami
Babiš se inspiroval v Izraeli. Nemocnice v Letňanech bude vojenská
před 4 hodinami
Závazky NATO nesplníme, stejně jako minulá vláda, prohlásil Babiš. Lže, zní od Černochové a Fialy
před 5 hodinami
Nepleťte do debaty o bezpečnosti neustále Rusko, perlil Okamura v televizi
před 7 hodinami
Jak mohlo dojít ke střelbě? Bezpečnostní opatření selhala, detektor kovu pípal, ale ochranku to nezajímalo
před 8 hodinami
Ze světa přichází první reakce na střelbu. Lídři útok odsoudili
před 8 hodinami
Chtěl střílet na Trumpovy úředníky. Útočníkem je jednatřicetiletý učitel, v pondělí jde před soud
před 9 hodinami
Ani nejlepší zabezpečení na světě nezastaví vyšinuté jedince s narušeným myšlením, řekl Trump po střelbě
před 10 hodinami
Na akci Bílého domu se poblíž Trumpa střílelo. Prezidenta evakuovali
před 11 hodinami
Počasí příští týden: V noci může ještě mrznout, pak dorazí téměř letní teploty
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
Filip Turek, vládní zmocněnec pro Green Deal, se v sobotním diskusním pořadu televize Nova omluvil úředníkům za svá nedávná vyjádření o parazitech a nutné deratizaci. Zdůraznil, že jeho slova nebyla mířena na řadové pracovníky ministerstev. Podle jeho vysvětlení se omluva týká všech, kteří si jeho dřívější prohlášení vyložili jako útok na svou osobu.
Zdroj: Libor Novák