Všichni senioři z požárem poškozeného domu s pečovatelskou službou v Libštátu na Semilsku už jsou v náhradním ubytování. Některé si už v noci vyzvedli příbuzní, pro další přijeli dopoledne, pro zhruba dvě desítky seniorů zajistili náhradní ubytování v sociálních a zdravotnických zařízeních v Semilech, Lomnici nad Popelkou a Jilemnici, kam je rozvezli pracovníci červeného kříže. Snaha byla najít jim ubytování co nejblíž, řekla dnes ČTK Lena Mlejnková, starostka Semil, do jejichž působnosti Libštát spadá.
Při nočním požáru zemřel sedmdesátiletý senior, který bydlel v podkroví. Právě tam oheň vypukl, zasažené je podkroví domu, které bude potřebovat opravu stejně jako střešní konstrukce, která byla ohněm zasažena nejvíc. "O tom, co bylo příčinou požáru, zatím nechtějí vyšetřovatelé spekulovat, vyšetřování nějakou dobu potrvá," řekl ČTK mluvčí hasičů Libereckého kraje Jakub Sucharda. Škody hasiči předběžně odhadli na deset milionů korun, číslo ale nemusí být konečné.
Policie vyšetřuje událost pro podezření z trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti. K určení příčiny smrti sedmdesátiletého muže byla nařízena soudní pitva, uvedla dnes na webu krajská policejní mluvčí Adéla Fialová.
Krátce před 23.hodinou byl požár jednotkami HZS lokalizován. Na místě události byla nalezena jedna osoba bez známek života. 45 klientů bylo úspěšně evakuováno. Okolnostmi a příčinami vzniku tragické události se nyní zabývaji kriminalisté Územního odboru Semily.#policielbk pic.twitter.com/Kx64nON4Zv
— Policie ČR (@PolicieCZ) December 9, 2022
Oheň byl na operační středisko hasičů nahlášen v pátek zhruba ve 21:30. "Na místě byla bohužel jedna zemřelá osoba," uvedl mluvčí krajské záchranné služby Michael Georgiev. Záchranáři museli evakuovat 46 lidí, zdravotníci na místě také vyšetřovali evakuované a zajišťovali pro ně léky. "Někteří evakuovaní se nadýchali kouře, své také udělal stres, nikoho z evakuovaných jsme ale nemuseli hospitalizovat," doplnil Georgiev. V případě zemřelého seniora mohl podle něj lékař konstatovat jen smrt, pomoci už mu nemohl.
V pátek zhruba ve 22:45 se požár podařilo lokalizovat, likvidaci ohně vyhlásili hasiči krátce před půlnocí. Evakuovaní senioři našli dočasnou střechu nad hlavou ve škole, kam Červený kříž přivezl lehátka z libereckého centra pomoci Ukrajině (KACPU) a zajistil jim zázemí, teplý čaj i jídlo. "Přes noc tam zůstalo 31 lidí, ostatní si zajistili ubytování sami, většinou se o ně postaraly rodiny," řekl Sucharda. Pro další si rodiny přijely během dopoledne. V doprovodu hasičů si mohli lidé ve svých bytech vyzvednout své věci.
Dnes dopoledne na místě pracovníci z technického ústavu požární ochrany zjišťovali stav budovy a hledali příčinu požáru, žádné závěry ale zatím podle Suchardy nejsou. Zatím podle něj nelze ani odhadnout, jak rychle se budou moci lidé do svých domovů vrátit.
Související
Smutné pražské výročí. Jak hlavní město zničil nejničivější požár v jeho dějinách
Soud rozhodoval o dalším cizinci. Policie ho viní z účasti na útoku v Pardubicích
Požáry , Pečovatelský dům , Semily , Liberecký kraj
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 minutami
Policejní manévry v Čelákovicích. Hledá se muž se střelnou zbraní
před 1 hodinou
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.
Zdroj: Libor Novák