Válka na Ukrajině trvá rovných 500 dní, přičemž nedávno začala další fáze konfliktu - dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva. Skoro polovina Čechů ale nevěří, že přispěje k rychlejšímu ukončení války.
Vyplývá to z šetření agentury Median pro Český rozhlas-Radiožurnál. 47 procent respondentů podle průzkumu neočekává, že protiofenziva povede k rychlejšímu ukončení konfliktu. Pesimističtí jsou především starší lidé ve věku nad 59 let, středoškoláci bez maturity nebo obyvatelé Moravy a Slezska.
Optimističtí jsou naopak vysokoškoláci, voliči stran vládní koalice či prezidenta Petra Pavla. Čtvrtina obyvatel České republiky na válečnou situaci na Ukrajině nemá žádný názor.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na twitteru připomněl, že dnes je to rovných 500 dní od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. Ruské jednotky vpadly do sousední země 24. února loňského roku.
O délce trvání konfliktu se dnes zmínil také vicepremiér Vít Rakušan (STAN). "Dnes je to 500 dní, co se Ukrajina brání Rusku. Ukrajinci mají můj obdiv. A podporu naší země. Tahle vláda (ostatně jako žádná vláda) nedělá vždycky všechno správně. V postoji k Ukrajině ale od prvního dne až dodnes obstála. Díky všem, kdo v tom vládu podporují a pomáhají Ukrajině," uvedl ministr vnitra na twitteru.
Související
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
válka na Ukrajině , průzkumy , Lidé , Armáda Ukrajina , Ruská armáda
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Ceny Anděl mají za sebou další kolo hlasování. Známe nominované
před 49 minutami
FN Olomouc zareagovala na vyšetřování. Prozradila, co odhalilo její vlastní šetření
před 1 hodinou
Pro Čechy to nebude jednoduchý turnaj. Hokejisté na úvod prohráli s Kanadou 0:5
před 1 hodinou
V Ondřejově našli po požáru lidské tělo. Svědci měli slyšet výbuchy
před 2 hodinami
Sáblíková se po nemoci rozloučila na olympiádě s oblíbenými pěti kilometry
před 2 hodinami
Počasí se o víkendu navrátí k zimě. Meteorologové už plánují výstrahu
před 3 hodinami
Zabystřanova jízda stačila na 17. místo. Nejlepší sdruženář v TOP 20, muži v curlingu byli blízko senzaci
před 3 hodinami
V pražské ZOO se potvrdila ptačí chřipka. Platí mimořádná opatření
před 4 hodinami
Zemřel herec Van Der Beek, proslavil ho seriál Dawsonův svět
před 5 hodinami
Šéf olympiády flirtoval s Epsteinovou spolupracovnicí. Celebrity mu vypovídají smlouvy, ve funkci přesto zůstane
před 5 hodinami
Odvaha má vyšší hodnotu než olympijská medaile, ocenil Zelenskyj vyřazeného skeletonistu
před 5 hodinami
Začal hokejový turnaj mužů. Slováci se postarali o senzaci, Švédové se trápili
před 6 hodinami
Češi nejvíce věří Pavlovi. Nejméně Turkovi, Macinkovi a Okamurovi
před 7 hodinami
Političky Richterová a Decroix dostaly výhrůžné dopisy. Věc bude řešit policie
před 8 hodinami
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
před 8 hodinami
Si Ťin-pching prolomil mlčení. Poprvé se vyjádřil k čistkám ve velení armády
před 9 hodinami
Ruské úřady nařídily úplné zablokování WhatsAppu. Chtějí dostat uživatele na státem sledované aplikace
před 10 hodinami
Z olympiády byl vyloučen ukrajinský skeletonista. Měl na helmě sportovce zabité během války
před 11 hodinami
Po rozsáhlém útoku v Oděse jsou bez proudu statisíce lidí
před 11 hodinami
Hygienici stahují z trhu kojenecké výživy. Mohou být kontaminované
Hlavní hygienička České republiky Barbory Macková varovala před konzumací vybraných šarží několika značek kojenecké výživy, které byly staženy z trhu kvůli riziku kontaminace toxinem cereulid. Podle dostupných informací byly do Česka od poloviny prosince dovážena balení těchto produktů z Francie, Německa, Nizozemska, Švýcarska a Irska. Problém se týká výrobků značek Nutrilon, Babybio, Bebelo, Beba, Aptamil či Alfamino.
Zdroj: Libor Novák