Lidé by v neděli, kdy končí dlouhé vánoční prázdniny, měli počítat s kalamitou kvůli ledovce, upozornil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v neděli ráno. Počasí bude způsobovat značné komplikace, zejména v dopravě a pravděpodobně i v energetice. Například České dráhy už v sobotu večer avizovaly, že jsou na situace připraveny.
Železniční dopravce uvedl, že v souvislosti s varováním meteorologů před tvorbou silné ledovky může dojít ke komplikacím v provozu na železnici. Cestující by proto měli sledovat aktuální informace o provozu.
"Posilujeme personální i materiální kapacity v provozu. Dojde k posílení dispečinku a pohotovostní služby, kterou budou držet zaměstnanci ČD tak, aby mohli v případě potřeby mimořádně nastoupit do služby. Zároveň budou v pohotovosti připravené pomocné lokomotivy," sdělily České dráhy na síti X.
Podle meteorologů se první slabší sněžení objevilo v neděli kolem půl sedmé ráno na západě a jihozápadě Čech. Už během rána se sněhové srážky rozšíří do jihozápadní poloviny území. Přechodně mohou být intenzivnější a vytvářet sněhovou pokrývku i v nížinách. Odpoledne a večer postoupí srážkové pásmo i do severovýchodní poloviny území.
Kolem poledne však začne sněžení od jihozápadu přecházet v mrznoucí déšť. "Nejpozději (až večer) se mrznoucí srážky objeví na severovýchodě Čech a ve Slezsku. Zejména v severovýchodní polovině území se mohou mrznoucí srážky vyskytovat ještě během noci na pondělí (6. 1.), na ostatním území během večera ustanou," informovali meteorologové.
Mrznoucí déšť bude odpoledne a večer tvořit na většině území silnou vrstvu ledovky, a to nejen na komunikacích a chodnících, ale také na stromech, elektrickém vedení či trolejích. Slabší ledovku očekávají meteorologové na jihozápadě a severovýchodě území, kluzko ale bude i tam. Při teplotách kolem nuly bude navíc ledovka přetrvávat i po skončení srážek.
Související
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
Počasí o víkendu může ovlivnit studená fronta
Počasí , Zima , České Dráhy , Vlaky , doprava , Energetika
Aktuálně se děje
včera
Plzeň prodloužila neporazitelnost. Sparta si zajistila pohár i na jaře, Olomouc vybouchla
Aktualizováno včera
Mnozí Ukrajinci jsou po dalším ruském útoku bez vody a elektřiny
včera
V neděli startuje nový jízdní řád. České dráhy nabídnou ještě více komfortních vlaků
včera
Kupka tepe Babiše, který nechce dát Ukrajincům už ani korunu
včera
Kmoníček má nahradit Pojara. Babiš oslovil i dalšího člověka
včera
Slavia hrála v Londýně sympaticky, kvalita soupeře ale byla jinde. Tottenham vyhrál 3:0
včera
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
včera
Turek je stále kandidátem na ministra, tvrdí Motoristé
včera
Česko za Babiše nehodlá financovat Ukrajinu. Nebudeme tam dávat peníze, řekl
včera
Válku na Ukrajině lze vyřešit, ale ne rychle. Důkazem je příběh Německa po první světové válce
včera
Konečná přežila volební debakl. Komunisté nic měnit nebudou
včera
Trumpa znovu ukázali na fotkách s Epsteinem. Hoax, obořil se Bílý dům na Demokraty
včera
Další člen Babišovy vlády doplatil na zákon střetu zájmů
včera
Dlouhá historie vánočního koření. Sloužilo i jako lék
včera
Česko na prahu epidemie chřipky. Do vývoje se může promítnout nový subtyp infekce
včera
Tragédie v pražské ZOO. Populární orangutan Kawi nešťastně zahynul
včera
Policie hledá dvanáctiletého Marka. Už ve čtvrtek nedorazil do školy
včera
Počasí se příští týden výrazně ochladí. Během dne bude i mrznout
12. prosince 2025 21:28
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
12. prosince 2025 21:11
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
Evropská unie se v pátek rozhodla trvale zmrazit ruská aktiva v Evropě, aby zajistila, že miliardy eur nebudou moci být zablokovány Moskvě vládami Maďarska a Slovenska. Aktiva budou zablokována, dokud Rusko neukončí svou válku na Ukrajině a neuhradí těžké škody, které za téměř čtyři roky způsobilo.
Zdroj: Libor Novák