V ČR bude kolem roku 2050 více seniorů, než se myslelo. Reforma je podle Jurečky nutná

Seniorů bude v polovině 21. století asi o 200 tisíc více, než se předpokládalo před pěti lety. Počet by mohl překročit 3,3 milionu lidí, v takovém případě by byl o milion vyšší než nyní. Vyplývá to z nové zprávy o stavu důchodového systému, kterou představil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Je podle něj zřejmé, že penzijní reforma je nutná. 

Loňské zpomalení valorizací, omezení předčasných důchodů a chystaná reforma má snížit deficit důchodového systému z možných pěti na pouhé jedno procento HDP, zmínil ministr. "Predikce, která byla, se posunuje. Počet starobních důchodců bude ještě vyšší. Má na to vliv posun doby dožití. Je pozitivní zpráva, že se budeme dožívat vyššího věku. Bude tu výrazný nárůst počtu lidí, kteří budou pobírat starobní důchod," uvedl Jurečka.

Podle člena vlády je tak zřejmé, že reforma je nezbytná a nutná. "Říkat, že se vývoj zázračně a nepředvídatelně změní ve prospěch důchodového systému, aby se deficity začaly snižovat - tak tyto informace ve zprávě nejsou," konstatoval. 

Poslanecká sněmovna minulý týden navzdory opoziční kritice podpořila vládní důchodovou reformu, která počítá například se zvyšováním věku odchodu do důchodu. Opoziční hnutí ANO a SPD prosazovala zamítnutí reformy hned v prvním čtení či její přepracování. Pro bylo vždy jen 81 zákonodárců. První debata o předloze trvala tři jednací dny, respektive 32 hodin čistého času. Předloha nyní zamíří k posouzení do sněmovního sociálního výboru. 

Návrh reformy počítá se zvyšováním věku odchodu do starobního důchodu nad současných 65 let, v závislosti na prodlužování délky života, a také se snižováním výpočtu nových důchodů, což je pro opoziční hnutí ANO a SPD nepřijatelné.

Reforma zahrnuje celkem deset opatření, včetně stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, možnosti dřívějšího důchodu za práci v rizikovém prostředí a omezení takzvaného výchovného.

Související

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 
Důchody, ilustrační fotografie.

Důchodová kalkulačka do ledna 2025: Víme, jak zjistíte současnou výši důchodu

Každý důchod v Česku se od ledna 2025 zvýší alespoň o nižší stovky korun, ve středu to potvrdilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Na začátku příštího roku totiž proběhne řádná valorizace. Do prosince se ale budou penze vyplácet v současné výši. Pokud potřebujete zjistit, jaká by teď byla, mají pro vás EuroZprávy.cz ten ideální nástroj. 

Více souvisejících

důchody Marian Jurečka (KDU-ČSL) důchodci, senioři Ministerstvo práce a soc. věcí důchodová reforma

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 49 minutami

před 52 minutami

Donald Trump

Jak Trump v Bílém domě změní vztahy s Čínou? Je mimořádně nepředvídatelný politik, řekl expert pro EZ

Nástup republikánského exprezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu po listopadových volbách v USA je v současné době velice realistickou možností. Ať už se ale role jednoho z nejmocnějších lidí planety ujme on nebo svůj post obhájí Joe Biden, vliv na vztahy s cizími mocnostmi to mít bude. EuroZprávy.cz se obrátily na programového ředitele Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) Richarda Turcsányiho, aby vysvětlil dopad případného Trumpova nástupu do úřadu na vztahy USA s Čínou.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

Snahy o zastavení změn počasí stagnují. Klima se dál zhoršuje, peníze na vyřešení situace ale nejsou

Organizátoři letošního klimatického summitu COP29, který se uskuteční v Ázerbájdžánu, vyzvali vlády účastnických zemí k urychlenému dosažení kompromisů ohledně financování boje proti klimatickým změnám v chudších zemích. Jednání o tomto klíčovém tématu stagnují, a to jen několik měsíců před listopadovým summitem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy