V Dukovanech skončila dvouměsíční odstávka druhého bloku s výměnou části paliva

V Jaderné elektrárně Dukovany skončila v noci na dnešek plánovaná odstávka druhého výrobního bloku, která začala 10. února. Energetici v jeho reaktoru vyměnili za čerstvé čtvrtinu paliva, zkontrolovali a modernizovali řadu zařízení bloku. Obě turbosoustrojí jsou znovu připojená od 0:16. Operátoři pak začali dělat předepsané kontroly a postupně zvyšují výkon reaktoru, sdělil ČTK mluvčí dukovanské elektrárny Jiří Bezděk.

V provozu jsou tak znovu všechny čtyři bloky Dukovan. Další odstávka spojená s výměnou části paliva začne v dukovanské elektrárně v červnu, týkat se bude bloku číslo jedna

Řízenou štěpnou reakci operátoři v reaktoru druhého bloku obnovili v pátek 7. dubna. Elektřinu začal znovu dodávat do přenosové sítě v neděli v 18:39 po připojení prvního turbosoustrojí. Následovat bude ještě řada kontrol a testů. "Vždy je pro nás klíčová bezpečnost a musíme si být jistí stavem zařízení. Dokud neskončí všechny prověrky, zůstáváme připravení na případné změny," uvedl ředitel elektrárny Roman Havlín.

Při odstávce druhého bloku vyvezli odborníci z reaktoru na měsíc veškeré palivo. Prováděli mimo jiné generální údržbu dvou hlavních cirkulačních čerpadel a ověřovali stav parogenerátoru po loňském pilotním čištění. "Na základě velmi dobrých výsledků budeme v čištění touto metodou dál pokračovat," uvedl Havlín.

Za čerstvé vyměnili energetici v reaktoru 72 palivových kazet. "Každá odstávka našich bloků představuje, kromě samotné výměny paliva i obrovské množství investičních akcí, kontrol a revizi zařízení. Ty jsou klíčové pro plánovaný nejméně šedesátiletý bezpečný a efektivní provoz," uvedl Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika.

Bloky Dukovan byly uváděné do provozu v letech 1985 až 1987. Vloni elektrárna Dukovany dodala 14,7 terawatthodiny (TWh) elektřiny, byla to její pátá nejvyšší roční výroba.

Dukovanská elektrárna stále používá ruské jaderné palivo od společnosti TVEL, od příštího roku jí bude palivo dodávat americká firma Westinghouse. Společnost ČEZ se rozhodla dodavatele změnit z bezpečnostních důvodů po loňském napadení Ukrajiny Ruskem. Westinghouse je také jedním z uchazečů o stavbu nového jaderného bloku v Dukovanech, který by měl být dokončený v roce 2036. Dalšími zájemci o stavbu jsou francouzská firma EDF a jihokorejská KHNP. ČEZ nyní vyhodnocuje jejich nabídky.

Související

Jaderná elektrárna Temelín Komentář

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.
Vláda ČR

Vláda chce nová pravidla pro nominace prezidentských kandidátů. Řešila i Dukovany

Poslanci a senátoři už nebudou moci před volbami prezidenta republiky podpořit kandidaturu více než jednoho prezidentského kandidáta. Návrh na změnu zákona o volbě prezidenta republiky projednala vláda na středeční schůzi. Zabývala se také nezbytnými přípravami dopravní infrastruktury potřebnými k zahájení a následnému průběhu výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech.

Více souvisejících

Jaderná elektrárna Dukovany

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

včera

Rakušané se v Praze postarali o další senzaci, připsali si historické vítězství nad Finskem. Švédové překvapení nepřipustili

Dívat se na zápas hokejového MS v Česku, ve kterém hrají rakouští hokejisté, se hokejovým fanouškům vyplatí. Poté, co dokázali dostáhnout duel s Kanadou do prodloužení poté, co ve třetí třetině nastříleli pět branek, nyní zaskočili dalšího favorita turnaje a o Finy. Ti sice vedli 2:0, jenže vedení postupem času ztratili a co víc, v poslední vteřině dokázali zápas otočit zásluhou své životní trefy Benjamina Baumgartnera, který se postaral o rakouskou historickou výhru nad tímto severským soupeřem. To Švédové nadále jedou na vítězné vlně a po zdolání Kazachstánu 3:1 už se o nich může pomalu mluvit jako o čtvrtfinalistech.

Zdroj: David Holub

Další zprávy