V lomu ČSA přeruší těžbu. Bude se propouštět, oznámila Severní energetická

Severní energetická ve čtvrtek oznámila, že přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku v Ústeckém kraji. Rozhodnutí o ukončení provozu má přijít v následujících měsících. Firma se chystá propustit asi 500 zaměstnanců. 

Ředitel společnosti Petr Lenc vysvětlil, že rozhodnutí o přerušení těžby padlo s ohledem na situaci v energetice. Na dole, kde se v současnosti střídají dvě dvanáctihodinové směny, bude od června pracovat jen jedna osmihodinová směna během pracovního týdne. Firma hodlá část technologie přesunout na lom Vršany a zbytek zlikvidovat. 

Severní energetická je připravena provoz lomu ČSA částečně obnovit za pomoci zaměstnanců z druhého aktivního lomu v rámci skupiny, pokud by v zimě bylo nutné získat další uhlí pro výrobu elektřiny či tepla. 

Útlum dolování v lomu ČSA na Mostecku začalo již v roce 2015, kdy tehdejší vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě. S uzavřením lomu počítali těžaři v období mezi letošním rokem a rokem 2026. 

Lom Československé armády, zkráceně Lom ČSA, je hnědouhelný lom v severočeské hnědouhelné pánvi pod úpatím Krušných hor. Na okraji lomu se nachází obce Vysoká Pec a Černice. 

Související

Důl Hamr, foto: Matěj Baťha

Postupný útlum těžby na lomu ČSA pokračuje, zruší se 80 míst

Na lomu Československé armády (ČSA) na Mostecku pokračuje útlum těžby. Další technologický celek skončí na jaře. V souvislosti s tím se zruší zhruba 80 pracovních míst. Části zaměstnanců těžař nabídne práci jinde. ČTK to řekla mluvčí skupiny Sev.en Energy Gabriela Sáričková Benešová. Lom spravuje Severní energetická, která je členem skupiny. Uhlí se na ČSA přestane dolovat v roce 2024.

Více souvisejících

lom ČSA Sev.en Energy Těžba uhlí doly

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Policie Chorvatsko

V Chorvatsku zadrželi Čecha kvůli smrtící explozi, kterou nepřežilo dítě

Ještě větší tragédie se stává z případu úmrtí dítěte po výbuchu v Chorvatsku, jak vycházejí najevo nové skutečnosti. Policie vyšetřuje šestačtyřicetiletého českého občana, který je podezřelý z toho, že dítě nechal vzít si do auta výbušné zařízení nalezené na označeném vojenském cvičišti. Dítě ho pak zřejmě omylem odjistilo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

Místo tvrdé konkurence kooperace. EU zkouší na Čínu její vlastní model ekonomického nátlaku

Evropské a čínské automobilky namísto konkurence přistupují ke spolupráci. Uvalení vysokých cel ze strany Evropské unie na dovoz z Číny tak patrně slouží jako prostředek k donucení jedné z největších ekonomik světa, aby tamní výrobci automobilů přišli přímo do Evropy. Některé významné evropské automobilky už oznámily brzké sloučení s čínskými konkurenty. 

včera

včera

včera

Donald Sutherland

Zemřel legendární herec Donald Sutherland

Z USA dnes přišla smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel slavný herec Donald Sutherland, který zazářil například ve filmovém zpracování MASH. O úmrtí otce neméně známého Kiefera Sutherlanda informovala agentura CAA. 

včera

včera

Vilnius, Litva

Litva se nebojí nepopulárních kroků. Kvůli obraně zvyšuje daně

Litva se rozhodla pro jindy nepopulární krok, aby mohla více peněz investovat do bezpečnosti. Tamní parlament ve čtvrtek schválil zvýšení daní, jehož cílem je zvýšení výdajů na obranu na tři procenta hrubého domácího produktu již pro příští rok. Informovaly o tom agentury AFP a DPA.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Slovinci se opět nedočkali první výhry na Euru v historii. Srbové vyrovnali v závěru

Ani tentokrát se slovinští fotbalisté nedočkali historicky prvního vítězství na mistrovství Evropy. Byli však k němu hodně blízko, když vedli od 69. minuty 1:0 zásluhou Karničnika. Hubené vedení však do závěrečného hvizdu neudrželi, jelikož v posledních vteřinách nastaveného času šokoval Slovince Jovič přesnou trefou hlavou po rohovém kopu. Díky tomu se tak Srbové udrželi ve hře o postup.

včera

včera

včera

Kapitána národního týmu Součka trápí koleno. Köstl i tak doufá, že bude proti Gruzii k dispozici

Během úvodního zápasu českého národního týmu s Portugalskem přišla kromě předvedené hry a prohry 1:2 další nepříjemnost v podobě obnoveného zdravotního problému s kolenem u kapitána Tomáše Součka. To ho trápilo i před startem Eura a v trénincích před Portugalskem měl jisté úlevy. Přesto však asistent trenéra Jaroslav Köstl věří, že Souček je znám jako veliký bojovník hraje, i když je mu cokoliv.

Zdroj: David Holub

Další zprávy