V Praze přistál druhý evakuační let z Izraele. Pro české občany poletí ještě poslední

Dnes ráno okolo 03:40 dorazilo na vojenské letiště v pražských Kbelích druhé letadlo z Izraele, převážející zhruba 40 evakuovaných českých občanů, mezi nimiž bylo také několik dětí. Již v noci na středu se prvním letem vrátilo 34 Čechů, a to v doprovodu ministra zahraničí Jana Lipavského.

Premiér Petr Fiala z ODS ohlásil po středečním jednání vlády, že do 24 hodin odletí do Izraele tři vládní speciály, aby evakuovaly občany, kteří uvízli v zemi po sobotních teroristických útocích palestinských radikálů.

Někteří cestující se dozvěděli o repatriačním letu ve středu dopoledne, přestože informace nebyly úplně jasné. Měli obavy, zda bude k dispozici nějaký let, podobně jako občané dalších států, kteří se snaží vrátit do vlasti.

Z Tel Avivu tak odlétají evakuační letadla prakticky do celého světa. Rumunský ministr zahraničních věcí uvedl, že z Izraele bylo dopraveno domů asi 800 lidí a další mají přiletět.

I thajská vláda uvedla, že připravují nouzové týmy a letadla na záchranu občanů. Připravují se také lety z Kazachstánu a Polsko potvrdilo, že také zajišťuje odlety letadel z Izraele s civilisty. podobně i Srbsko a celá řada dalších států.

Běžnými linkami se z Izraele prakticky nelze dostat, řada aerolinek totiž do země odmítá létat. Podle serveru Wall Street Journal bylo už v sobotu zrušeno asi 15 % letů na mezinárodní letiště Ben Gurion, hlavní izraelský mezinárodní uzel, a jejich počet od té doby vzrostl.

Delta Air Lines zrušila přes víkend lety do Tel Avivu a zpět. Letecká společnost uvedla, že pracuje na přepravě zaměstnanců zpět do USA a bude spolupracovat s vládou, aby pomohla evakuovat americké občany.

American Airlines také dočasně pozastavily lety do a z Tel Avivu. Letecká společnost uvedla, že bude situaci nadále sledovat a podle potřeby letové plány upraví. United Airlines také dočasně pozastaví lety do Tel Avivu.

Německá Lufthansa oznámila, že sobotní lety do Tel Avivu a zruší všechny lety z Tel Avivu do Frankfurtu kromě jednoho. Mluvčí letecké společnosti uvedl, že situaci monitoruje a je v kontaktu s úřady.

Další letecké společnosti uvedly, že situaci monitorují, některé ale pokračují v provozu. British Airways uvedla, že zavedla flexibilní rezervační politiku, která zákazníkům umožňuje měnit jejich cestovní plány.

Související

Více souvisejících

Izrael Válka v Izraeli s Hamásem 2023 (Gaza) letadla, letectví Armáda České Republiky

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy