Smutnou povinnost si ve středu odpoledne splnili blízcí Vaša Patejdla v čele s rodinou, členy populární slovenské kapely Elán, kolegy a kamarády. Ve 14 hodin začalo v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na pražském Strahově poslední rozloučení s legendárním hudebníkem.
"Možnost rozloučit se s Vašo Patejdlem budou mít jak přátelé a kolegové, tak i fanoušci a široká veřejnost. Pro fanoušky a veřejnost bude k dispozici areál Strahovského kláštera, kde bude zajištěn živý přenos ze smutečního rozloučení," avizovala dopředu rodina zesnulého a děkovala za neutuchající podporu v těžkých chvílích.
Na smutečním obřadu nemohli chybět spoluhráči z Elánu, tedy Jožo Ráž a Jano Baláž. Dále dorazili zpěváci Heidi Janků, Leona Machálková a Petr Kolář, hlasatel Alexander Hemala či módní návrhářka Beata Rajská. Pavel Šporcl měl dokonce roli během smutečního obřadu, když na housle zahrál jeden z hitů - skladbu Voda, čo ma drží nad vodou.
Patejdl zemřel ve věku 68 let v sobotu 19. srpna, kdy o jeho úmrtí informoval Elán. "S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že v nočních hodinách nás po krátké a těžké nemoci navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně, pan Vašo Patejdl. Vašo, děkujeme Ti za všechno! Odpočívej v pokoji, modlíme se za Tebe a drž nám tam nahoře místo," napsal Elán krátce před 11. hodinou na facebooku.
Vynikající klávesový hráč ještě na konci července vystupoval, nechyběl například na festivalu Benátská! v Liberci. Fanoušky zároveň prostřednictvím sociálních sítí lákal na chystané prosincové vánoční turné po Česku a Slovensku.
Patejdl se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech do rodiny slovenské matky a českého otce, v jeho pěti letech se všichni odstěhovali do Bratislavy. Tam absolvoval studium skladby. V roce 1969 spoluzakládal skupinu Elán, která zažila velkou popularitu především v 80. letech.
Známá formace v čele s Jožo Rážem tehdy opakovaně uspěla na Bratislavské lyře či v anketě Zlatý slavík. Klávesový hráč ji přesto v roce 1985 opustil a dal se na sólovou dráhu. Rovněž spolupracoval se zpěvákem Richardem Müllerem, složil také hudbu k filmu Fontána pro Zuzanu. Od druhé poloviny 90. let se do Elánu vrátil.
Související
Zemřel Vašo Patejdl. Výrazný člen Elánu podlehl těžké nemoci
Vánoční písně vydávají Ledecký, Patejdl či David, koncerty kvůli epidemii nebudou
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
před 1 hodinou
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
před 2 hodinami
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
před 4 hodinami
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
před 4 hodinami
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
před 4 hodinami
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
před 4 hodinami
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
před 5 hodinami
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
před 6 hodinami
Papež vyzval Ukrajinu a Rusko, aby zasedly k jednomu stolu a začaly jednat
před 6 hodinami
Soud poslal MMA zápasníka Karlose Vémolu do vazby
před 7 hodinami
Turecko zadrželo stovku sympatizantů Islámského státu. Chystali teroristické útoky během novoročních oslav
před 9 hodinami
Islámský stát v tichosti opět sílí. Vytváří statisíce nových uprchlíků
před 10 hodinami
Úřady oznámily, že našly přes milion nových dokumentů v kauze Epsteina
před 11 hodinami
Evropa může čelit válce s Ruskem do několika let. Podle expertů na to není vůbec připravena
před 13 hodinami
Počasí bude mrazivé i po svátcích, o víkendu se přidá sněžení
včera
Brusel vrací úder. Tlaku USA ustoupit nehodlá
včera
RECENZE: Záhada strašidelného zámku se bojí i vlastního stínu. Neurazí, ale upadne v zapomnění
včera
Napětí na Blízkém východě: Izrael stupňuje údery v Libanonu před klíčovým termínem
včera
Referendum o konci války, budoucnost Záporožské jaderné elektrárny. Co obsahuje 20bodový mírový plán?
včera
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
Jihomoravští záchranáři čelí v posledních dnech extrémnímu náporu, který výrazně převyšuje běžný průměr. Zatímco standardně vyjíždějí k přibližně třem stovkám případů denně, v aktuálním období se počty výjezdů šplhají až ke čtyřem stovkám výjezdů za 24 hodin. Zdravotníci proto vydali naléhavou výzvu veřejnosti, aby lidé zvážili, zda je příjezd sanitky v jejich situaci skutečně nezbytný.
Zdroj: Libor Novák