Ve věku 68 let zemřel respektovaný slovenský hudebník Vašo Patejdl, jehož proslavilo působení ve skupině Elán. Smutnou zprávu oznámili její členové v sobotu na sociální síti. Patejdl podle nich podlehl krátké a těžké nemoci.
"S nekonečnou bolestí a prázdnotou v našich srdcích vám oznamujeme, že dnes 19. srpna 2023 v nočních hodinách nás po krátké a těžké nemoci navždy opustil mimořádný a vzácný člověk, náš celoživotní přítel, výjimečný a geniální hudebník a hudební skladatel megahitů světové úrovně, pan Vašo Patejdl," napsal Elán krátce před 11. hodinou na facebooku.
"Vašo, děkujeme Ti za všechno! Odpočívej v pokoji, modlíme se za Tebe a drž nám tam nahoře místo," dodali spoluhráči a požádali veřejnost o respektování soukromí rodiny zesnulého hudebníka. Kapela hodlá informovat o místě a čase posledního rozloučení.
Patejdl ještě na konci července vystupoval, nechyběl například na festivalu Benátská! v Liberci. Fanoušky zároveň prostřednictvím sociálních sítí lákal na chystané prosincové vánoční turné po Česku a Slovensku.
Patejdl se narodil 10. října 1954 v Karlových Varech do rodiny slovenské matky a českého otce, v jeho pěti letech se všichni odstěhovali do Bratislavy. Tam absolvoval studium skladby. V roce 1969 spoluzakládal skupinu Elán, která zažila velkou popularitu především v 80. letech.
Známá formace v čele s Jožo Rážem tehdy opakovaně uspěla na Bratislavské lyře či v anketě Zlatý slavík. Klávesový hráč ji přesto v roce 1985 opustil a dal se na sólovou dráhu. Rovněž spolupracoval se zpěvákem Richardem Müllerem, složil také hudbu k filmu Fontána pro Zuzanu. Od druhé poloviny 90. let se do Elánu vrátil.
Související
V Praze se lidé loučí s Patejdlem z Elánu, na místě nechybí zpěvák Ráž
Vánoční písně vydávají Ledecký, Patejdl či David, koncerty kvůli epidemii nebudou
Vašo Patejdl , úmrtí , skupina Elán
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 2 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 3 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 4 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 5 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 6 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 7 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 8 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 10 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 11 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
Ani Štědrý den se v Česku neobešel bez násilného trestného činu. Kriminalisté z Moravskoslezského kraje se od středy zabývají vraždou ve Vratimově. Muž, který si již vyslechl obvinění, tam měl připravit o život známého.
Zdroj: Jan Hrabě