Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v uplynulém týdnu avizoval, že i letos dojde v průběhu roku k valorizaci důchodů. Potvrdil to také v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi, kde naznačil, o kolik a kdy penze porostou.
Jurečka se o mimořádné valorizaci poprvé zmínil přesně před týdnem. Tehdy uvedl, že zatím není jasné, o kolik a kdy důchody kvůli inflaci vzrostou. Jasno o parametrech navýšení podle něj má být v únoru, což potvrdil i včera v televizním diskuzním pořadu.
"Český statistický úřad 10. února zveřejní, jaká byla inflace za leden. Je potřeba se popasovat s přepočtem a dopady – končil úsporný tarif, nastupuje zastropování, zároveň u potravin máme nárůst cen poměrně vysoký," poznamenal předseda lidovců.
Vicepremiér nastínil svůj odhad, že penze v průměru porostou o 700 až 1000 korun. "Mimořádná valorizace by mohla nastat už v červnu," dodal. Dříve připouštěl i červencový termín.
Mimořádně vláda penze zvedá tehdy, pokud růst cen za sledované období od posledního přidání přesáhl pět procent. Při takové valorizaci se navyšuje zásluhový díl penzí, v němž se odráží výše odvodů z výdělků, odpracované roky a od letoška také počet potomků. Za vychované dítě se vyplácí bonus 500 korun. Dostává ho ten z rodičů, který převážně pečoval. Jsou to většinou ženy.
Související
Výplata některých důchodů od ledna zdraží. Nemusí přitom stát ani korunu
Důchody v příštím roce. Úřad shrnul, co bude od ledna jinak
důchody , Marian Jurečka (KDU-ČSL) , Ministerstvo práce a soc. věcí
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Výhled počasí na příští víkend. Na zimu má být relativně teplo
včera
Občanští demokraté truchlí. Zemřel bývalý poslanec Krill
včera
Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí
včera
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
včera
Překvapivé počasí v závěru týdne. Meteorologové avizují zajímavou situaci
včera
Trump zase vyhrožuje cly. Hrozí Kanadě kvůli paktování s Čínou
včera
Princ Harry v dalším sporu s britským bulvárem. Síly spojil i s Eltonem Johnem
včera
OBRAZEM: ANO pro Babiše či Havlíčka. Nejsilnější politický subjekt si volil vedení
včera
Muži, který vyhrožoval prezidentu Pavlovi, hrozí rok za mřížemi
včera
Američané už teď mají v Grónsku volnou ruku. Trump to nechce přijmout, raději rozbije NATO
včera
Bez překvapení. Babiš obhájil post předsedy ANO, podpora Havlíčka byla ještě větší
včera
Putina ani jednání nezastavila. Ukrajina čelila dalšímu ruskému útoku
včera
Nebezpečné počasí hrozí na větším území. Meteorologové podruhé upřesnili varování
včera
Babiš na sněmu nastínil plán ANO pro prezidentskou volbu. Překvapil omluvou
včera
USA zasáhne nebezpečná zimní bouře. Berte ji vážně, apelují meteorologové
včera
Zemřel vzpěrač Ota Zaremba, olympijský vítěz z Moskvy
včera
Počasí aktuálně: Ledovka na Moravě trvá, platí i výstraha kvůli smogu
včera
V Praze začala velká tramvajová výluka. Dopravce zavádí náhradní dopravu
včera
Pavel připustil, že bude uvažovat o další prezidentské kandidatuře
včera
Počasí příští týden: Silné mrazy skončí, místo toho se vrátí sníh
Počasí v příštím týdnu přinese typický zimní mix deště, sněhu a teplot pohybujících se kolem bodu mrazu. Zatímco pondělí odstartuje ve znamení srážek na většině území, v dalších dnech se dočkáme přechodného uklidnění, než se ve středu večer opět přihlásí o slovo sněžení a déšť.
Zdroj: Libor Novák