Vandal poničil Muzeum známých žlutých trabantů, policie prosí svědky o informace

Cestovatel a novinář Dan Přibáň, který je známý díky dokumentární sérii Trabantem na konec světa a dalšími počiny, spojenými se starými auty, na Twitteru sdílel fotografii poškozené fasády muzea trabantů v Nové Vsi pod Pleší. Někdo na ni namaloval dva (obrácené) hákové kříže a slovo „Azov“. 

„Stále totéž, stále titíž. Neschopní a neúspěšní ničí to, co vybudovali jiní. Tohle malé muzem trabantů v Nové vsi pod Pleší je výskedkem spousty práce spousty lidí a především našeho mechanika Míly Fouknera. Vzniklo pro radost, radost naší a radost těch, kdo jedou okolo. Není ani moje, starou sámošku koupil a zrenovoval Míla a stará se o ní několik lidí ze vsi. A pak tu práci ničí člověk s omezeným rozhledem semletý dezinformacemi, který, stejně jako všichni jemu podobní, dokáže v životě jen jediné: škodit,“ napsal Přibáň. 

„Tohle je další z mnoha reálných důvodů srabáckého přístupu vlády k dezinformacím. Jeden z mnoha reálných důsledků virtuálních lží. Pokud s tím nebude stát nic dělat, bude toho pořád více a bude to pořád horší,“ dodal.

Po pachateli pátrá policie. „Od 21. května se na základě oznámení zabýváme případem, kdy neznámý pachatel posprejoval fasádu objektu Muzea trabantů na Masarykově třídě v obci Nová Ves pod Pleší v okrese Příbram,“ sdělila serveru EuroZprávy.cz mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Přiblížila, že pachatel vytvořil nápis o velikosti 95 na 230 centimetrů. Způsobil škodu odhadnutou zhruba na 30 tisíc korun. „V dané věci jsme zahájili úkony trestního řízení pro možné podezření z trestného činu poškození cizí věci. Provádíme potřebná šetření k objasnění skutku a ztotožnění konkrétní osoby, která má tento čin na svědomí,“ řekla.

Policie v této souvislosti vyzývá k pomoci případné svědky. Pokud tak v inkriminovanou dobu, kdy ke skutku došlo (zřejmě v noci z 20. na 21. května 2023) viděl někdo osobu či osoby pohybující se v blízkosti muzea, má se obrátit na policii na tísňové lince 158.

Související

Žlutý cirkus Dana Přibáně zaparkoval v brněnském Semilasse.

OBRAZEM: Dan Přibáň a jeho žlutý cirkus přijel do Brna. Poslední šance usednout za volant proslulého trabantu

Brno - Dan Přibáň se svým týmem překonal ve žlutých trabantech Hedvábnou stezku, Afriku, Jižní Ameriku i Austrálii. Ke svým projektům přizval dokonce i vozíčkáře a jezdce na motocyklu Jawa či Čezeta 175. Expedice navíc získaly mezinárodní rozměr a to díky slovenskému a polskému zastoupení. Dan je v současné době nejúspěšnějším českým cestovatelem a jeho poslední film Trabantem do posledního dechu sklidil v kinech obrovský úspěch. Právě díky velké oblíbenosti tohoto projektu se Dan rozhodl příznivce potěšit sérií přednášek a pro ještě lepší přiblížení svého dobrodružství uspořádal v brněnském Semilasse výstavu Trabantem kolem světa. Výstava nabídne nespočet zajímavostí ze všech cest žlutého cirkusu, stovky fotek a samozřejmě zástup vozového parku. Ti, co ještě výstavu neviděli, mají jednu z posledních šancí, protože výstava za dva týdny končí. A pro ty, co by si výstavu chtěli užít ještě víc, je přichystaná další komentovaná prohlídka samotným Danem Přibáněm, která se uskuteční 5. září.

Více souvisejících

Trabantem kolem světa (výstava) Daň Přibáň

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Petr Fiala

Vláda schválila novou obrannou strategii, reaguje na válku na Ukrajině

Česko bude mít novou obrannou strategii, která reaguje na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, která se zásadně zhoršila po ruském útoku na Ukrajinu. Dokument schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 4. října 2023. Podpořila také poslanecký návrh novely školského zákona, který mimo jiné zavádí elektronický systém přihlášek na střední školy a rozhodla o dočasném znovuzavedení ochrany vnitřních hranic se Slovenskem na dobu deseti dnů.

včera

včera

včera

včera

Wagnerova skupina v Rostově na Donu (24. června 2023).

Co pro Ukrajinu znamená návrat wagnerovců? Za určitých podmínek představuje vážnou hrozbu

Po srpnovém úmrtí velitele Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina se zdálo, že budoucnost pro jeho žoldáky nevypadá nijak příznivě. Část z nich se odebrala do Běloruska, zatímco jiní podle nejrůznějších zpráv skončili zpátky v Africe, kde se v minulosti zapojovali do konfliktů v několika státech. Nejnovější zprávy ale hovoří o jejich návratu na Ukrajinu, kde mohou v případě sjednocení pod novým velitelem představovat pro Kyjev vážný problém.

včera

včera

Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov

Nobelovu cenu za chemii získala trojice vědců z USA a Ruska za kvantové tečky

Trojice vědců z USA a Ruska letos získala Nobelovu cenu za chemii za své revoluční objevy a výzkum polovodičových nanokrystalů známých jako kvantové tečky. Laureáty jsou Moungi Bawendi, Louis Brus a Alexej Jekimov. Informace o čerstvých vítězích unikla na veřejnost několik hodin před oficiálním oznámením Královské švédské akademie věd.

včera

včera

včera

včera

včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu

Proč došlo k tragédii v Benátkách? Itálie má zatím jediné vysvětlení

Za zřícením autobusu z nadjezdu nad železniční tratí u Benátek, při němž zemřelo nejméně 21 lidí, může podle prvních informací stát chyba řidiče. Čtyřicetiletý Alberto Rizzotto z provincie Treviso je jedinou italskou obětí nehody a policie pracuje s verzí, že zkušený řidič mohl trpět zdravotními problémy.

včera

včera

Policisté zastavili dodávku s migranty

Policisté zadrželi už desítky příchozích migrantů. Slovensko zavádí hraniční kontroly s Maďarskem

Slovenská vláda v Bratislavě dnes rozhodla, že od čtvrtka dočasně zavede kontroly na hranicích s Maďarskem kvůli migrační situaci. Tento krok je pokračováním podobných opatření, která v úterý ohlásily také Česká republika, Polsko a Rakousko. Krátce poté, co Česko začalo na hranicích se Slovenskem kontrolovat vytipovaná vozidla, už policie zachytila desítky nelegálních migrantů.

včera

Politico: USA, EU a Rusko před útokem Ázerbájdžánu tajně jednali o Náhorním Karabachu

Zástupci Spojených států, Evropské unie a Ruska se v září setkali v Turecku na neveřejných mimořádných jednáních, s cílem najít řešení pro složitou situaci týkající se Náhorního Karabachu. Tato schůzka se uskutečnila jen krátce před tím, než Ázerbájdžán zahájil vojenskou ofenzivu, snažící se získat kontrolu nad územím spravovaným etnickými Armény. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy