Přerov - Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) by se měla zabývat postupem policistů při řečení sporu mezi zaměstnanci Exekutorského úřadu Přerov (EPÚ) a končícím soudním exekutorem Tomášem Vránou. Uvedl to Vránův mluvčí Kryštof Šabacký.
Předávání EÚP novému vedení minulý týden doprovázely neshody pracovníků, kvůli nimž v sídle úřadu zasahovala policie. Vrána, který ve funkci skončí 31. března, nebyl do budovy úřadu pracovníky vpuštěn.
Vrána postup policie v Přerově považuje za alarmující. „Přes opakované a důrazné žádosti o ochranu mého majetku, podloženého právními dokumenty, a veřejných zájmů úřadu, je policie ignorovala a přistoupila pouze k zachování protiprávního statusu quo," uvedl exekutor, podle kterého to bylo další pokračování „násilného převzetí" úřadu odvolaným ředitelem Robertem Runtákem.
Policie podle něj svým jednáním nezabránila možnému páchání trestné činnosti uvnitř úřadu a svou nečinností tak mohla způsobit vznik škody na majetku exekutorského úřadu a na majetku dalších osob. Požádal proto ministerstvo spravedlnosti a Exekutorskou komoru ČR, aby ve čtvrtek v sídle EÚP za účasti pracovníků nezávislé auditorské společnosti dohlédli na přípravu předání elektronických spisů, účetnictví a inventarizace majetku úřadu.
Svého nástupce a nového soudního exekutora Lukáše Jíchu pak vyzval, aby mu sdělil, zda chce mít úřad v prostorách, které má Vrána v dlouhodobém pronájmu a má v plánu využívat sklad, auta a další majetek úřadu. Vrána požaduje také informaci, zda Jícha uvažuje o přechodu zaměstnanců úřadu. Pokud na výzvu Jícha nezareaguje bude to Vrána chápat tak, že nemá zájem.
Mimořádná kontrola v EÚP, kterou minulý týden kvůli sporům jeho zaměstnanců s Vránou provedli pracovníci ministerstva spravedlnosti a Exekutorské komory, našla pochybení týkající se například etického kodexu. Provoz úřadu ale podle komory není narušen.
Související
Sokol pro EZ: Nechoďte hned k soudu. Koronavirus může zpozdit placení výživného
Bývalý exekutor Vrána se brání: Dluh jsem splatil, návrh na exekuci se mi nezdá
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Evropa na suchu. Extrémní počasí mění kontinent k nepoznání
před 2 hodinami
Ukrajina svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN
před 3 hodinami
Důchodci by od státu mohli dostat jednorázový příspěvek, připustil Babiš
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Sobota vyzývá k výletům, v neděli se obloha pokazí
včera
Rusko přitvrzuje. Kreml zpřísnil své územní požadavky, Putin je ochoten jednat až po ovládnutí Doněcké oblasti
včera
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
včera
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
včera
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
včera
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
včera
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
včera
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
včera
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
včera
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
včera
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
včera
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
včera
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
21. července 2026 22:02
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
21. července 2026 20:49
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
21. července 2026 19:37
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
21. července 2026 18:24
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
Vnitropolitická krize na Ukrajině se dále vyostřuje v důsledku nedávného odvolání populárního ministra obrany Mychajla Fedorova prezidentem Volodymyrem Zelenským.
Zdroj: Libor Novák