Praha 11 má nového starostu. Stal se jím Jiří Dohnal z Pirátů

Starostou Prahy 11 byl dnes zvolen Jiří Dohnal z Pirátů. Ve veřejné volbě jej podpořilo 28 ze 42 přítomných zastupitelů. Při volbě měl dva protikandidáty, z Hnutí pro Prahu 11 (HPP11) a SPD. Zastupitelstvo městské části na dnešním zasedání, které je už čtvrté od říjnových voleb, zvolilo ještě místostarosty a radní. Jižní Město je poslední městskou částí, kde po říjnových volbách dosud nebylo zvoleno nové vedení. Praha 11, v níž žije 77.600 obyvatel, je na jihu hlavního města. Městská část zahrnuje katastrální území Chodova a Hájů.

Na koalici se v Praze 11 domluvili Piráti, ANO, ODS a klub TOP 09 a STAN, kteří mají dohromady 27 zastupitelů. Zvolení Dohnala proto bylo takřka formalitou a zvolení Šárky Zdeňkové (HPP11) nebo Roberta Vašíčka (SPD) krajně nepravděpodobné. Přesto zvolení předcházela tříhodinové odpovídání kandidátů na dotazy ostatních zastupitelů, kteří se zajímali zejména o jejich postoj k developerské výstavbě.

Dohnal prosazuje umírněný rozvoj městské části a nutnost jednání s developery a obyvateli Jižního Města. Tématem, na kterém před deseti lety vzniklo HPP11, byl boj proti developerské výstavbě, v tomto duchu odpovídala na dotazy k výstavbě a zahušťování i Zdeňková. Podle třetího z kandidátů má být Praha 11 zelenější. Dohnal na dotaz uvedl, že se kvůli zvolení starostou do půl roku vzdá funkce zastupitele hlavního města, ale chtěl by zůstat v pražském výboru pro kulturu a v dozorčí radě městské firmy Výstaviště Praha.

Zdeňková ve volbách získala nejvíce preferenčních hlasů ze všech zvolených zastupitelů. Její navržení však bylo jen symbolické kvůli domluvené koalici. Zdeňková se k tomu stejně postavila ve svém kandidátském projevu. "Myslím si, že voliči Pirátů čekali něco jiného," řekla s tím, že Piráti byli symbolem změny, nyní ale navazují na předchozí koalici. Vašíček z SPD se rozhodl pro kandidaturu, protože nevěděl, jaký mají Dohnal a Zdeňková postoj k tématům, která ho zajímají.

Koalicí navržení místostarostové a radní prři volbě protikandidáty neměli. Jakub Lepš (TOP 09) se stal uvolněným místostarostou pro životní prostředí. Do funkcí neuvolněných místostarostů byli zvoleni Ondřej Prokop (ANO) a Martin Sedeke (ODS). Prokop se bude zabývat majetkem, investicemi a podporou podnikání, Sedeke územním rozvojem.

Radním pro sociální věci, zdravotnictví, bezpečnost a prevenci kriminality se stal bývalý starosta Petr Jirava (ANO). Školstvím se bude zabývat Zuzana Ujhelyiová a dopravou a otevřenou radnicí Martin Duška (oba Piráti). Jan Stárek (TOP 09) byl zvolen radním pro sport, kulturu a volný čas. Petr Křiváček (ODS) se stal neuvolněným radním bez portfeje.

Vyjednávání na Jižním Městě komplikovaly dlouhodobě napjaté vztahy mezi uskupeními. Shodu na koalici se nakonec podařilo nalézt po čtyřech měsících od voleb. Dnes je to 136 dní od podzimních voleb. V metropoli nejdéle trvalo zvolení nové rady 140 dnů, bylo to v roce 2006 v Praze 10, kdy konání ustavujícího zastupitelstva oddálila nakonec neúspěšná žaloba proti platnosti voleb, kterou řešil Ústavní soud.

Loňské volby v Praze 11 vyhrálo stejně jako v roce 2014 uskupení Hnutí pro Prahu 11 (HPP11), které získalo 13 křesel. Na druhém místě skončili Piráti, kteří obsadili devět křesel. Sedm mandátů získalo ANO, šest mandátů koalice TOP 09 a STAN, pět křesel obsadilo ODS, tři uskupení Jižní Město - náš domov (JMND) a zbývající dva mandáty SPD.

Piráti, kteří v roce 2014 měli v Praze pouze pár zastupitelů, loni získali při samostatné kandidatuře 80 křesel v zastupitelstvech hlavního města a městských částí a obsadili funkci primátora a posty starosty ve třech městských částech. V Praze 5 je starostou Daniel Mazur, v Praze 12 Jan Adamec a primátorem je Zdeněk Hřib.

Jiří Dohnal Česká pirátská strana Praha Piráti radnice

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Laureáti Nobelovy ceny za fyziku

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů

Nobelova cena za fyziku pro rok 2023 byla udělena třem vědcům za jejich práci v oblasti využití extrémně krátkých světelných pulzů k studiu chování elektronů v atomech a molekulách. Laureáty jsou francouzsko-americký vědec Pierre Agostini, Rakušan maďarského původu Ferenc Krausz a Francouzka působící ve Švédsku Anne L'Huillierová.

včera

Arménie, ilustrační foto

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu

Arménský parlament podle agentury Anadolu schválil ratifikaci Římského statutu, na jehož základě vznikl Mezinárodní trestní soud (ICC), což znamená, že Arménie bude podléhat jeho jurisdikci. Plán Arménie přistoupit k ICC, která nedávno vydala zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina, byl kritizován Ruskem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí řekl národu,  že členství jeho země v Evropské unii je už jen otázkou času. Uvedl to ve svém pravidelném večerním videoproslovu po návštěvě vysokého představitele EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Josepa Borrella v Kyjevě.

včera

pohonné hmoty

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"

Na čerpacích stanicích společnosti Orlen došlo ještě v pondělí k navrácení cen benzinu a nafty na přibližně původní úroveň po nedělním výrazném zlevnění. V neděli byl litr benzinu i nafty prodáván za cenu kolem 33 korun za litr, zatímco později se vrátil na obvyklou cenu. Orlen provedl podobnou cenovou úpravu i na čerpacích stanicích u hranic s Polskem.

včera

včera

Nezaměstnaní lidé

Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.

včera

Žádná diktatura, hlas každého může být slyšet. Euroskeptici mají v EU také místo

Vítězství Roberta Fica (a jeho Smeru) ve slovenských parlamentních volbách nutně nemusí znamenat obrat jeho země od Západu. Evropská unie sice země nedrží v kleci, má ale páky, jakými se může bránit rozvratu. Poukázal na to nezávislý server RFE/RL.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy