ČNB ve čtvrtek nejspíš zvýší sazby o 0,5 procentního bodu

Bankovní rada České národní banky na svém zasedání ve čtvrtek zvýší úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Podle odhadů ekonomů, které ČTK oslovila, je to nejpravděpodobnější varianta. Základní úroková sazba by tak stoupla na 5,5 procenta. Takto vysoko byla základní úroková sazba naposledy v roce 1999.

Česká národní banka.

Někteří ekonomové ale nevylučují zvýšení jen o 0,25 procentního bodu nebo o 0,75 procentního bodu. Důvodem zvyšování sazeb je nadále rostoucí inflace umocněná válkou na Ukrajině a snaha centrální banky tlumit inflační očekávání, tedy že inflace nadále rychle poroste.

Od nové makroekonomické prognózy, kterou ČNB ve čtvrtek představí, očekávají ekonomové nižší odhad růstu ekonomiky a naopak vyšší odhad inflace. V aktuální únorové prognóze centrální banka očekávala letos růst ekonomiky o tři procenta a průměrnou inflaci 8,5 procenta. Guvernér ČNB Jiří Rusnok na konci března uvedl, že válka na Ukrajině sníží očekávaný ekonomický růst ČR letos zhruba na polovinu.

"Nová prognóza přinese vůči té poslední předválečné z počátku února citelné revize, a to jak u růstu ekonomiky, tak inflace. Původně předpokládaný růst ekonomiky v letošním roce tak půjde dolu směrem k jednomu procentu, možná mírně pod, zatímco původně odhadovaná inflace bude revidována patrně směrem ke 12 procentům," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Ohledně sazeb očekává růst o 0,25 až 0,5 procentního bodu. "Signály ze strany ČNB v posledních dnech jsou relativně smíšené, někteří členové bankovní rady jako Tomáš Holub naznačují, že růst sazeb bude muset pokračovat a bude minimálně o půl procentního bodu, naopak viceguvernér Tomáš Nidetzký zmínil, že květnové jednání vidí spíše jen o „jemném ladění“ sazeb, tj. zvýšení o 25 až 50 bodů. Také viceguvernér Marek Mora svým komentářem potvrdil, že výsledek jednání je poměrně nejistý, jelikož podle něj mohou zůstat sazby nezměněny, ale mohou vyrůst také o jeden procentní bod," upozornil Seidler.

"Jako asi nejpravděpodobnější výsledek jednání příští týden se jeví zvýšení základní úrokové sazby o půl procentního bodu na 5,5 procenta. Vzhledem k přetrvávajícímu riziku ještě dalšího zesílení tlaku na spotřebitelskou inflaci zejména ze strany cen energií nelze vyloučit, že bankovní rada pak během léta přikročí ještě k dalšímu, byť už asi jen mírnému zvýšení úrokových sazeb," uvedl ekonom České spořitelny Michla Skořepa.

Podobný výsledek odhaduje analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht. Podle něj ČNB ukončí cyklus zvyšování sazeb v červnu se základní sazbou na 5,75 procenta, tedy nejvýše od roku 1999. "Válka na Ukrajině se sice projeví jako nákladový inflační šok, s čímž centrální banka nic nezmůže. Nicméně na druhé straně nelze přehlížet narůstající inflační očekávání a pokračující domácí cenové tlaky," uvedl.

I podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka lze očekávat, že bankovní rada ukončí cyklus zvyšování sazeb ve druhém čtvrtletí. "Ohledně výraznějšího zapojení devizového kurzu k tlumení spotřebitelské inflace ještě v bankovní radě čas nenazrál a otázkou je, zda k tomu vůbec dojde," uvedl. Novák nevylučuje ve čtvrtek ani zvýšení sazeb o 0,75 procentního bodu.

"Debata v bankovní radě se patrně povede o podobných tématech, jako v uplynulých měsících. Shoda bude nad tím, že česká inflace je nejen mimořádně zvýšená, ale ani v nejbližší době se nedá čekat uklidnění. Zároveň se povážlivě zvyšují inflační očekávání obyvatel, což představuje riziko vzniku inflační spirály, kdy samotné obavy z inflace vedou k dalšímu zdražování, a tím samy sebe pohánějí," uvedl hlavní ekonom Cyrrus Vít Hradil. Podle něj rada zvýší sazby ve čtvrtek o 0,5 procentního bodu.

"V inflaci začínají převládat nákladové vlivy a další zvyšování sazeb bude méně efektivní. Může mít ale vliv na kurz koruny a dováženou inflaci zvenku. Nejvíce lze čekat navýšení mezi 0,25 až 0,50 procentního bodu a osobně sázím na 0,25 procentního bodu," řekl ČTK expert na řízení finančních rizik PwC Česká republika Petr Jablonský.

Podle hlavního ekonoma Fondee a bývalého člena bankovní rady ČNB Pavla Štěpánka nemá centrální banka na vybranou. "Chce-li být konzistentní a držet se svého mandátu, sazby opět půjdou nahoru. O kolik nemá smyslu spekulovat, ale kosmetická úprava či odklad na později nic neřeší," uvedl.

Čtvrtečního jednání rady se zúčastní všech sedm jejich členů.

Témata: ČNB | EuroZprávy.cz

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Elektronické důkazy jsou u války nový fenomén, uvedla Bradáčová

05.05.2022 16:38 Zcela novým fenoménem v monitorování válečného konfliktu jsou elektronické důkazy z Ukrajiny, ať už…

ČMKOS dál povede Josef Středula

29.04.2022 20:21 Aktualizováno Českomoravskou konfederaci odborových svazů (ČMKOS) dál povede Josef Středula, který je v jejím…

Ztráta osobních údajů v důsledku kybernetických útoků může být porušením…

29.04.2022 18:42 Ztráta osobních údajů obyvatel či klientů v důsledku kybernetických útoků může být podle Úřadu pro…

V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu padly tresty. Soud…

28.04.2022 11:33 Aktualizováno Soud uznal v kauze chybějící české nafty v bavorském skladu vinnou jak zkrachovalou německou firmu…

Česká pošta začala opět doručovat zásilky do Číny

28.04.2022 09:43 Česká pošta začala opět doručovat zásilky do Číny. Příjem zásilek minulý týden přerušila kvůli…

Vědecká rada ÚSTR rezignuje, vadí jí volba nového ředitele

27.04.2022 21:01 Vědecká rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR), která je poradním orgánem ředitele…

Před soudem stane kvůli dotaci z ROP Severozápad deset lidí

27.04.2022 10:30 Před ústeckým krajským soudem stane deset lidí obžalovaných v souvislosti s dotací z regionálního…

Skoro 70 procent e-shopů kontrolovaných ČOI loni porušilo zákon

22.04.2022 11:28 Téměř 70 procent kontrolovaných e-shopů loni porušilo zákon. Obchodníci i nadále neposkytují úplné…

Útoky hackerů na české weby pokračují, napadený je i web vlády

21.04.2022 09:11 Útoky hackerů na některé české weby pokračují podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační…

Na české weby zaútočili proruští hackeři. Vyřadili systémy veřejné správy,…

20.04.2022 12:04 Aktualizováno Na některé české weby zaútočili podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost …

Související:

Právě se děje

reklama