Kybernetický útok na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR byl podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na profesionální úrovni. Šlo o ransomware, který zašifroval data. NÚKIB zná útočníka, z taktických důvodů jej nyní nezveřejní. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NÚKIB Alena Minxová. Kybernetickému útoku čelilo ŘSD v úterý.
"V současné době NÚKIB spolupracuje s ŘSD na obnově sítě a důležitých informačních systémů. Víme, kdo za tím stojí, ale z taktických důvodů to v této chvíli nebudeme zveřejňovat," uvedla Minxová.
Po úterním kybernetickém útoku na ŘSD jsou stále nedostupné webové stránky ŘSD a Dopravniinfo.cz. Organizace už dříve uvedla, že šlo o velmi sofistikovaný útok. Společnost od té doby částečně zprovoznila asistenční linku pro řidiče 800 280 281, zatím ovšem bez možnosti poskytování dopravních informací. Funkční je také elektronický nástroj pro administraci veřejných zakázek Tender Arena. Během doby, kdy systém nefungoval, muselo ŘSD zrušit zakázky, u kterých v té době skončila lhůta pro podání nabídky. Další tendry pak byly asi o týden prodlouženy.
Ransomware je vyděračský program, který zablokuje přístup k systému a za odblokování požaduje výkupné. Útoku ransomwarem čelily v minulosti i jiné instituce, napadena jím byla například počítačová síť olomouckého magistrátu, benešovská nemocnice či počítačový systém soukromého plzeňského Gymnázia Františka Křižíka.
Související
Policie zasahuje na Ředitelství silnic a dálnic i na ministerstvu pro místní rozvoj. Zadržela 11 lidí
Hrozí komplikace na D1. Silničáři opravují vozovku, jeden víkend stačit nebude
řsd , Hackeři , Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)
Aktuálně se děje
před 20 minutami
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
před 1 hodinou
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
před 2 hodinami
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
před 4 hodinami
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
před 5 hodinami
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
před 6 hodinami
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
před 7 hodinami
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
před 8 hodinami
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
před 9 hodinami
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
před 10 hodinami
"Spojenectví jsme upevnili prolitou krví." Kim Čong-un zaslal Putinovi novoroční blahopřání
před 12 hodinami
Krvavé střety jsou u konce. Thajsko a Kambodža uzavřely dohodu o příměří
před 13 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev
před 14 hodinami
Počasí na Silvestra a Nový rok. Na hory může dorazit sněhová nadílka
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
Americké soudy vynesly verdikt nad druhým z lékařů v případu tragické smrti slavného herce Matthewa Perryho. Mark Chavez nebude muset přímo za mříže, déle než půl roku ale stráví v domácím vězení. Informovala o tom britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková