Volby do Sněmovny by vyhrálo ANO. Piráti a SPD se propadají, TOP 09 je mimo Sněmovnu

V červnu by ve sněmovních volbách zvítězilo opoziční hnutí ANO s 32,9 procenta hlasů, ukazuje průzkum agentury STEM zveřejněný CNN Prima News. Na druhém místě by skončila vládní ODS s 14,8 procenta hlasů a třetí by byli vládní Piráti s 8,7 procenta. 

Pětiprocentní hranici pro vstup do Sněmovny by dále překročily opoziční SPD, vládní hnutí STAN a nově i KSČM. V porovnání s březnovým modelem si výrazně pohoršili Piráti, SPD a vládní TOP 09, která by se v červnu do Sněmovny nedostala.

Vládní lidovci také ztrácí podporu, a v červnu je předstihla hnutí Přísaha a Motoristé sobě, která uspěla ve volbách do Evropského parlamentu.

Hnutí ANO si udrželo podporu 32,9 procenta, ODS si polepšila o tři desetiny procenta, zatímco Piráti a SPD zaznamenali výrazný pokles. Piráti klesli o 1,8 procentního bodu a SPD o dva procentní body, což podle autorů průzkumu reflektuje jejich neúspěch v evropských volbách.

Hnutí STAN si mírně polepšilo na 6,8 procenta. Do Sněmovny by se dostali i komunisté pod vedením znovuzvolené europoslankyně Kateřiny Konečné, kteří získali 5,1 procenta hlasů, což je o 0,6 procentního bodu více oproti březnu. Ve sněmovních volbách 2021 KSČM získala 3,6 procenta hlasů a do Sněmovny se nedostala.

Vládní TOP 09, pokud by kandidovala samostatně a ne v koalici Spolu, by s podporou 4,5 procenta nezískala poslanecké mandáty. Podobně by dopadla i KDU-ČSL, která by získala 2,5 procenta hlasů. Před ně se dostala Přísaha s 3,7 procenta hlasů a Motoristé sobě s 2,7 procenta hlasů. 

Související

Více souvisejících

Volební preference Hnutí ANO ODS Volby

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy