Volební místnosti hlásí rekordní účast. Řada lidí šla k urnám poprvé

Volební účast ve druhém kole prezidentských voleb se dvě hodiny před polednem pohybovala nejčastěji kolem 60 procent, a to napříč celou republikou. Podle volebních komisí, které oslovila ČTK, bude celková účast zřejmě vyšší než v kole prvním. Ve stejnou dobu před dvěma týdny dosahovala účast 50 až 55 procent a celkově přišlo o budoucí hlavě státu hlasovat v prvním kole 68,24 procenta voličů, což bylo zatím nejvíc v prezidentských volbách. 

Volby dosud neprovázejí žádné větší problémy či incidenty. Hlasovat lze ještě do 14:00, pak se začnou sčítat hlasy. Jméno nového prezidenta, který vzejde z duelu mezi Petrem Pavlem a Andrejem Babišem, bude známé odpoledne.

Na severu Čech se účast dopoledne dostala k 60 procentům. Třeba v Liberci už některé okrsky hlásí, že u nich odvolily dvě třetiny zapsaných voličů, v České Lípě je naopak účast pod 50 procenty. V oblíbeném středisku Bedřichov v Jizerských horách už mělo dnes dvě hodiny po otevření volebních místností odvoleno 87 procent voličů. "Je to ale dáno voličskými průkazy, se kterými přišlo 511 lidí, odvolilo také 188 místních," řekl ČTK předseda volební komise Jaromír Janda.

V sousedním Ústeckém kraji zatím podle odhadů odvolilo zhruba 58 procent zapsaných voličů, řekla ČTK mluvčí hejtmanství Magdalena Fraňková. Nebývalý zájem o volby hlásí i ve vyloučených lokalitách, kde je tradičně účast ve volbách nízká. V Mojžíři v Ústí nad Labem vhodilo hlas do urny asi 27 procent voličů. "Mnohé z nich jsme u voleb nikdy dřív neviděli," uvedl zapisovatel komise Michal Vrbíček. V roce 2018 ve stejném okrsku za oba dny druhého kola prezidentských voleb volilo 19,98 procenta voličů, přes tuto hranici se tam tentokrát dostali už v pátek odpoledne.

V Hradci Králové byla dnes po 10:00 volební účast 63 procent, v Náchodě 59 procent. V Pardubickém kraji přišlo dopoledne hlasovat víc než 60 procent voličů, uvedl mluvčí hejtmanství Dominik Barták.

V Praze se mezi 10:00 a 11:00 volební účast podle informací oslovených městských částí pohybovala kolem 60 procent. Například v páté městské části odvolilo 62,7 procenta lidí a v Praze 3, 6 a 12 dorazilo k urnám asi 62 procent voličů. "V roce 2018 ve stejnou dobu to bylo 64,4 procent voličů," dodal mluvčí Prahy 6 Jiří Hannich. V Praze 4 hlásili účast 60 procent a v Praze 2 o necelá dvě procenta méně.

Také ve středočeských městech se účast blížila 60 procentům. V Benešově přišlo volit 58,5 procenta voličů, v Rakovníku už hlasovalo zhruba 58 procenta voličů. "Oproti prvnímu kolu je to asi o čtyři procenta víc," řekla ČTK Martina Šváchová z rakovnického městského úřadu. V Příbrami dorazilo zatím k volebním urnám 54,2 procenta voličů.

V Karlovarském kraji se podle Johany Vydrové z krajského úřadu pohybuje účast většinou kolem 50 až 60 procent, žádné vážnější problémy nebyly hlášeny. "Dostali jsme pouze jeden podnět, že před jednou volební místností stojí auto s nějakými agitačními nápisy, kontrolní skupina to jela prověřit a zjistila, že to bylo pouze krátce. Jeden volič přijel s takovým autem, ale po volbě hned zas odjel," uvedla.

V krušnohorském středisku Boží Dar je dnes klidněji než v pátek, kdy se ve volební místnosti dělaly fronty. Z místních 118 voličů zatím hlasovalo 115 lidí, na voličské průkazy přišlo 370 voličů, víc než v prvním kole voleb.

V Plzeňském kraji se dopoledne pohybovala účast kolem 60 procent. Například v Plzni to bylo v několika okrscích kolem 57 procent. Volby se zatím obešly bez problémů, řekl Jan Nový z krajského úřadu. Velký zájem o volby je hlavně v horských střediscích, v nichž chodí hlasovat turisté. Členové volebních komisí se shodli v tom, že dnes je zájem nižší než v pátek, kdy se tvořily fronty.

V šumavské Horské Kvildě na Klatovsku volební účast přesáhla 94 procent, uvedl Daniel Kaifer z volební komise. Z 54 místních voličů hlasovalo 35 lidí, dalších 153 přišlo hlasovat s voličskými průkazy. V Železné Rudě volilo z tisícovky místních voličů víc než 50 procent, na voličské průkazy přišlo hlasovat 472 lidí, to je oproti prvnímu kolu už dvojnásobek, řekla členka volební komise.

Na jihu Čech se pohybuje volební účast od 45 do 60 procent. V Lipně nad Vltavou, kde je skiareál, zatím volilo přes 450 turistů a zhruba 60 procent z místních oprávněných voličů. "V pátek jsme tady měli fronty," řekla ČTK předsedkyně komise Jindra Longauerová. V jednom okrsku na českobudějovické ZŠ Máj byla účast kolem 45 procent, víc než před 14 dny. Na táborském gymnáziu F. Křižíka byla kolem 10:00 účast 53,2 procenta, v okrsku Blatské sídliště ve Veselí nad Lužnicí zhruba 60 procent.

Na Vysočině se volební účast pohybuje od 40 až k 60 procentům. Zhruba padesátiprocentní byla na jihlavské ZŠ Kollárova, podobně jako při prvním kole voleb. V Novém Veselí na Žďársku byla v pátek večer 64 procent a komise odhaduje, že dosáhne 70 procent. Zájem je větší než při prvním kole voleb. V telčském Domě dětí a mládeže hlasovalo zatím 41 procent ze 450 voličů, na jedné ze středních škol v Pelhřimově 61 procent. V okrsku na ZŠ Nádražní v Ledči nad Sázavou se účast blíží k 60 procentům.

Druhé kolo voleb se zatím v Moravskoslezském kraji obešlo bez závažnějších komplikací. Zájem volit nového prezidenta stále roste. "Kontrolní komise krajského úřadu odhadují volební účast okolo 60 procent. Žádné komplikace ani kuriozity," řekla ČTK Miroslava Chlebounová z tiskového odboru hejtmanství. Zájem je pravděpodobně vyšší než v kole prvním. Tehdy se dvě hodiny před polednem volební účast pohybovala v průměru okolo 50 procent.

V Olomouckém kraji volební účast po 10:00 překročila podle volebních komisí, které oslovila ČTK, 60 procent. Například na olomoucké ZŠ Řezníčkova odvolilo v 09:30 už 67 procenta voličů. Na ZŠ Stupkova hlásili dopoledne členové komisí účast 63,5 procenta. "Lidé chodí pořád, nyní je jich zase o něco více," uvedla členka volební komise. Podobný zájem mají lidé například i v Přerově, na ZŠ Hranická spočítali po 10:00 volební účast na 60,5 procenta.

Také ve Zlínském kraji se volební účast pohybuje po 10:00 kolem 60 procent, například na Vsetínsku se rozpětí mezi nejmenším a největším okrskem pohybuje od 58 do 62,3 procenta, řekla ČTK mluvčí vsetínské radnice Jana Raszková. Obdobnou účast hlásí také z Uherskohradišťska, například v Podolí už po 09:00 dosahovala 61,36 procenta, zjistila ČTK.

V Jihomoravském kraji k dnešní 10:00 volilo 58,52 procenta voličů. Před dvěma týdny byla ve stejnou dobu účast v prvním kole 55,58 procenta, sdělila mluvčí kraje Alena Knotková. Mezi obcemi byla nejvyšší účast v Letovicích, a to 63,88 procenta, nejmenší naopak v Adamově, kde odevzdalo hlas 51,85 procenta. V Brně byla volební účast 60,46 procenta. Ve stejnou dobu před pěti lety odevzdalo hlas 56,82 procenta voličů a před dvěma týdny v prvním kole činila účast 56,46 procenta. Uvedl to mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek.

Související

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent
Češi hlasují v komunálních volbách

Lidé si dnes v některých obcích volí zastupitelstva, hlasovalo až 70 procent lidí

V některých obcích, v kterých si dnes lidé vybírají nová zastupitelstva, už volební účast dosáhla 70 procent. Vyplývá to ze zjištění zpravodajů ČTK. V obci Křenovice na Písecku odvolilo před 17:00 zhruba 75 procent ze 150 oprávněných voličů, v Senince na Vsetínsku a Horní Myslové na Jihlavsku odevzdalo svůj hlas kolem 70 procent lidí. Nové zastupitele mohou lidé vybírat až do dnešních 22:00, výsledky poté budou zveřejněny na volebním webu.

Více souvisejících

Volby prezidentské volby 2023

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 33 minutami

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v čele početné delegace navštívila od 22. do 25. března Korejskou republiku.

Tchajwanská média: Pekarová vystoupí v parlamentu, podepíše prohlášení o legislativní spolupráci

Tchajwanská média si všímají návštěvy předsedkyně české Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Agentura CNA vyzdvihuje velikost české delegace, která čítá více než 150 lidí, a připomíná, že se Pekarová Adamová v pondělí setká s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. Tchajwanský web Taipei Times uvádí, že šéfka sněmovny během své pětidenní návštěvy Tchaj-wanu podepíše společné prohlášení o legislativní spolupráci a v úterý promluví v tamním parlamentu.

Aktualizováno před 48 minutami

Česká národní banka

Analytici: ČNB na středečním jednání úrokové sazby nezmění

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ponechá i na středečním zasedání základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, kde je od loňského června. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK, podle nichž ani únorová obměna dvou členů rady nebude znamenat změnu v jejím postoji. Očekávají, že jediným hlasem volajícím po růstu sazeb zůstane člen rady Tomáš Holub. Možné snížení sazeb členové rady v nedávných rozhovorech v médiích vyloučili.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Češi hlasují v komunálních volbách

O sobotní komunální volby byl zájem, k urnám přišlo 70 procent voličů

K sobotním komunálním volbám, které se uskutečnily ve 33 obcích v Čechách a na Moravě, přišlo v průměru 70 procent voličů. Téměř stoprocentní byla jejich účast v Hradišti na Rokycansku, kde z 37 voličů nepřišel hlasovat pouze jeden. Naopak nejnižší účast byla ve Lhánicích na Třebíčsku, kde odvolilo 46,88 procenta ze 128 voličů, oznámil dnes mluvčí Českého statistického úřadu Jan Cieslar. Loni v září v celorepublikových obecních volbách dosáhla průměrná účast 46 procent

před 1 hodinou

Rusko, ilustrační foto

Jak se žije po roce války v Rusku? Obyvatelé sankce příliš nepocítili, odchod západních značek také ne

Západní sankce zasáhly ruské banky, bohaté jednotlivce nebo dovoz technologií. Po roce rozsáhlých omezení, jejichž cílem bylo oslabit válečný fond Moskvy, se ale ekonomický život pro běžné Rusy příliš neliší od toho, který vedli před ruskou invazí na Ukrajinu. Žádná masová nezaměstnanost a propad měny se nekonají. Nejsou tu žádné krachující banky, před kterými se tvoří dlouhé fronty. Nabídka v supermarketech se příliš nezměnila, zahraniční zboží je stále dostupné, nebo jeho místo zaujaly místní ekvivalenty, píše agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Demonstrace ve Francii

Shořelá policejní auta, stovky zraněných policistů. Francouzi protestují často a mnohdy tvrdě

Lidé ve Francii nejsou nespokojeni jen s penzijní reformou. Na západě Francie byl těžce zraněn policista během akce, při které shořely dva policejní vozy. Demonstranti útočili na vodní rezervoáry uprostřed stavby. Mají zaručit vodu farmářům během období sucha. Muži zákona často čelí masivní přesile a používají tvrdé donucovací prostředky, za což si už úřady vysloužily kritiku z Rady Evropy. 

před 2 hodinami

změna času, Photo by Saffu

Letní čas 2023? Přišel, kdo přijít neměl. Finanční úspory střídaní času žádné nepřinese, spíše naopak, přesto se pořád „drží jako klíště“

V noci ze soboty na neděli se opět odehrála jedna změna času. Přetočili jsme často už jen pomyslnou ručičku o hodinu dopředu, takže víkend bude o 60 minut kratší. Takovéto umělé zkracování víkendu (a jeho umělé prodlužování na podzim), jak připomíná ekonom Lukáš Kovanda, mělo skončit už loni. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin

Rusko rozmístí v Bělorusku jaderné zbraně, řekl Putin

Rusko rozmístí v sousedním Bělorusku taktické jaderné zbraně. Ve státní televizi to dnes řekl ruský prezident Vladimir Putin s tím, že Moskva s Minskem uzavřela příslušnou dohodu. Podle Putina tím Moskva neporušuje žádná ujednání o nešíření jaderných zbraní a reaguje na oznámení Británie, která chce na Ukrajinu dodávat protitankové náboje z ochuzeného uranu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Cena Twitteru výrazně klesla. Musk jej ohodnotil na 20 miliard dolarů

Miliardář a šéf Twitteru Elon Musk dal zaměstnancům společnosti akciové garance v hodnotě 20 miliard dolarů (440 miliard Kč). To je méně než polovina ze 44 miliard dolarů, kolik za provozovatele sociální sítě loni zaplatil, což dokazuje, jak prudce se hodnota Twitteru od převzetí Muskem snížila. Je ale stále vyšší než hodnota jeho konkurentů. S odkazem na své zdroje a e-mail, který měl Musk rozeslat zaměstnancům, o tom v sobotu napsal web The Information.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

HK: Od vzniku České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství

Od vzniku samostatné České republiky vzrostl význam vývozu pro tuzemské hospodářství. Zatímco v roce 1993 mířilo na export 19,2 procenta veškeré české produkce, v roce 2021 to bylo 33,3 procenta. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou má ČTK k dispozici. Česko vyváží do 217 zahraničních teritorií, 80 procent vývozu ale míří do zemí Evropské unie.

před 3 hodinami

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová v čele početné delegace navštívila od 22. do 25. března Korejskou republiku.

Pekarová Adamová jednala v Koreji o dodávkách nedostatkových léků a užší meziparlamentní spolupráci

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová navštívila Korejskou republiku. V rámci svého programu jednala s předsedou korejského zákonodárného sboru Kim Jin-pyoem o intenzivnější česko-korejské meziparlamentní spolupráci v oblastech společných zájmů. S korejským premiérem pak diskutovala možnosti dodávek léků, které nyní na českém trhu chybí. Před svým odjezdem na Tchaj-wan předsedkyně Sněmovny ještě slavnostně otevřela honorární konzulát v jihokorejském Pusanu. 

před 4 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

Letošní play-off dává extralize několik otázek: Co s excesy fanoušků nebo problematickým ledem?

O tom, že fotbaloví fanoušci se do sebe v hledištích pustí, jsme si bohužel za ta léta zvykli, nyní se však podobný obrázek začíná čím dál více objevovat i na hokejových stadionech, nejvíce to bylo vidět se začátkem letošního play-off. V rámci play-off však vyvstává na povrch řada dalších problémů, třeba problémy s ledovými plochami. Několikrát bylo během play-off vidět přerušení zápasů kvůli dírám v ledu a v jednom případě v předkole byl dokonce kvůli tomu jeden duel rozložen do dvou dnů. Se začátkem vyřazovací části o titul se pak také řeší návrat k předešlému systému extraligy a to tedy tak, aby nedocházelo k tomu, co v současnosti, kdy třináctému týmu tabulky po základní části skončila sezóna a poslední tým teď bude několik týdnů čekat na barážové boje. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy