Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák má i po odchodu z hnutí nadále podporu krajského klubu zastupitelů ANO. Po dnešním jednání klubu to potvrdil jeho předseda a krajský šéf ANO Josef Bělica. Vondrák k tomu dodal, že ani necítí žádné napětí uvnitř krajského ANO. Vondrák oznámil odchod z ANO 24. února. V pátek povede zastupitelstvo poprvé jako hejtman, který už není členem ANO.
Volby do krajských zastupitelstev se konají příští rok, Vondrák je hejtmanem od roku 2016. Podle Vondráka návrh na změnu na postu hejtmana nebude podávat nikdo ze zastupitelů ANO a podle jeho informací ani koaliční partneři či opozice.
"Jednání klubu proběhlo zcela standardně. Bavili jsme se o programu zastupitelstva. O podpoře pana hejtmana jsme se bavili už v minulosti a nic se na tom nezměnilo," řekl Bělica. Dodal, že podporu klubu ANO má hejtman Vondrák od začátku volebního období.
Vondrák oznámil odchod z ANO v únoru, krajské předsednictvo hnutí se v ten den mělo zabývat návrhem celostátního předsednictva na jeho vyloučení. Vondrák tehdy řekl, že by chtěl v pozici hejtmana vydržet do konce funkčního období. Uvedl tehdy, že podporu zastupitelů cítí.
"Stalo se to, co jsem očekával - že se budou projednávat pouze body, které budeme řešit v pátek na zastupitelstvu, protože klub zastupitelů mi vyslovil svou podporu a nic se na tom nemění. Pevně věřím, že jsme to, co jsme vždycky byli. Budeme pragmatičtí, věcní. Jde nám o to, abychom zajistili fungování krajské politiky, kterou jsme tady nastartovali," řekl dnes Vondrák.
Vondrák řekl, že uvnitř krajského hnutí ANO necítí žádné napětí. Situace v kraji je podle něj odlišná oproti ostravskému zastupitelstvu, poté co z hnutí vystoupil primátor Tomáš Macura a jeho dvě náměstkyně. "Myslím si, že jsme v tomto i více jednotní, přece jenom tady to není jako v Ostravě, kde máte spousty obvodů," řekl Vondrák.
Návrh na změnu na postu hejtmana nebude podle Vondráka podávat nikdo ze zastupitelů za ANO a od koaličních partnerů má informaci, že oni také ne. Řekl, že takovou informaci nemá ani ze strany opozice. "Samozřejmě v politice se říká: Nikdy neříkej nikdy. Ale já předpokládám, že v klidu naše volební období dotáhneme do konce a nastartujeme to, co se teď už děje, to znamená transformaci, která je financována z Evropské unie," řekl hejtman.
Vondrák je dlouhodobým kritikem poměrů v hnutí a v prezidentské volbě nevolil předsedu ANO Andreje Babiše, ale jeho protikandidáta a nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Minulý měsíc hnutí ANO opustili ostravský primátor Macura nebo jeho náměstkyně pro investice Zuzana Bajgarová, kteří rovněž byli kritiky hnutí a v prezidentské volbě podporovali Pavla. Macura následně oznámil, že odejde do půl roku z funkce primátora metropole Moravskoslezského kraje.
Související
STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka
Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška
Ivo Vondrák (hejtman) , Moravskoslezský kraj , hnutí ANO
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Vláda schválila zákaz mobilů ve školách. Žáci ho nesmí mít o přestávkách ani v družině
před 2 hodinami
Vládě se nelíbí rozhodnutí soudu, který poslal Pavla do Ankary. Chce vyřadit Šámala z jednání o kompetenční žalobě
před 3 hodinami
Chceme další ročník MS ve fotbale, uspořádáme jej sami, vyzval Trump šéfa FIFA a poradil mu, jak nenaštvat ostatní
před 4 hodinami
Babiš omylem ukázal notičky na Pavla. Prezidenta má podle podkladů ignorovat
před 5 hodinami
Místo uznání je doma bijí. Čemu čelí ukrajinští vojáci po návratu z fronty?
před 7 hodinami
Rusko zaútočilo na tureckou civilní obchodní loď. Deset lidí zemřelo
před 8 hodinami
Spojené státy devátou noc v řadě bombardovaly Írán
před 9 hodinami
Počasí tento týden: Objeví se déšť, studená rána i tropy
Aktualizováno před 16 hodinami
Sledovali jsme ONLINE: Finále MS ve fotbale vyhrálo Španělsko, Argentinu porazilo 1:0
včera
Darovat, nebo zlevnit. V EU začal platit zákaz likvidace neprodaného oblečení, firmy už jej nesmí vyhazovat
včera
Když Putin nechce mír dobrovolně, Kyjev si ho vynutí. Zelenskyj oznámil zahájení klíčových schůzek ke konci války
včera
Natankujte ještě dnes. Strop na pohonné hmoty končí, ceny paliv od zítřka porostou
včera
Není důvod, aby ceny ropy rostly. Hormuzským průlivem lodě normálně proplouvají, tvrdí USA
včera
Volby v USA se blíží. Trumpova podpora je na historickém minimu, Demokraté ale vyhráno nemají
včera
Nikopol. Ukrajinské město, o kterém jste nikdy neslyšeli, by mohlo obranu před drony učit celý svět
včera
Supernemocnice v Letňanech nebude. Místo toho chce Babiš opět komplexní vládní čtvrť
včera
Okamura míří na na pracovní cestu do Číny. Může jednat o zadrženém občanovi
včera
Anglie slaví první cenný kov od roku 1966. Bronz získala po zvládnuté přestřelce s Francií
včera
Při íránském útoku zemřeli dva američtí vojáci. USA provedly v odvetě další sérii úderů
včera
Lístek za dva miliony dolarů? Skutečným vítězem MS ve fotbale je FIFA, ceny vstupenek jsou nejdražší v historii
Nedělní finále mistrovství světa ve fotbale mezi Argentinou a Španělskem na MetLife Stadium v New Jersey je na nejlepší cestě stát se nejnákladnější sportovní událostí historie, co se týče cen lístků. Původní částky stanovené federací FIFA přitom už při spuštění prodeje šokovaly veřejnost, když nejlevnější místa na horní palubě vyšla na 4 210 dolarů a lístky blíže k hrací ploše stály 6 730 dolarů. Postupně je navíc organizátoři u nejvyšší kategorie zvýšili až na 10 990 dolarů.
Zdroj: Libor Novák