Na vládou schválený růst tarifních platů o 1500 korun plošně bude podle ministra Adama Vojtěcha (za ANO) dost peněz v úhradové vyhlášce pro rok 2020. Ve zdravotnictví platí zaměstnancům plat nemocnice přímo zřizované ministerstvem. Ostatní zřizované obcemi, kraji nebo dalšími subjekty mají smluvní mzdy.
"Peníze budeme propočítávat s nemocnicemi, ale věřím tomu, že peníze v navýšení v úhradové vyhlášky jsou," uvedl ministr. Odbory žádají vyšší růst platů, jejich centrála doporučuje odborářům po firmách žádat růst mezd o šest až sedm procent. Navíc 1500 korun k tarifu znamená například u zdravotní sestry s průměrným platem 38.500 korun nárůst o necelá čtyři procenta, u lékařů ještě méně. Podle ministra rostl plat zdravotníků letos v prvním pololetí asi o 11 procent. Odbory i někteří poslanci ale argumentovali, že na tak vysoké odměny dosáhnou jen zaměstnanci státních nemocnic, v ostatních mají méně.
Letos i loni byla úhradová vyhláška, která rozděluje peníze do jednotlivých segmentů zdravotnictví, uzavřená dříve než vládní nařízení o růstu platů ve státní sféře, které se týká i zdravotníků. Navíc musely nemocnice přidat sestrám u lůžek ve směnném provozu speciální příplatek.
Kraje, které zřizují většinu regionálních nemocnic, ale argumentovaly, že vyhláška pro letošní rok jim dost peněz nedala. Ministerstvo spolu s kraji situaci analyzovalo. "Zjistili jsme, že Vysočina a Moravskoslezský kraj byly podfinancované. Žádné peníze navíc ale nedostaly," řekl hejtman kraje Vysočina a poslanec za ČSSD Jiří Běhounek.
Podle předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková je personální situace v regionech špatná. "Většina nemocnic má zavřená oddělení nebo lůžka, je nedostatek personálu," uvedla. Podle ní a zástupců dalších organizací sdružených v tzv. krizovém štábu proti kolapsu českého zdravotnictví by pro příští rok mělo jít do úhradové vyhlášky ještě asi osm miliard korun navíc. "Rozevírají se nůžky mezi dostupností zdravotní péče v centrech a na venkově," řekl Milan Kubek, prezident České lékařské komory, která je také součástí štábu.
Vyhláška pro příští rok počítá s 334 miliardami na zdravotní péči v rámci úhradové vyhlášky. Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání s ministrem a odbory minulý týden uvedl, že pojišťovny jsou připravené dát nad rámec vyhláška ještě asi dalších šest miliard korun. Více než polovina celkové částky jde každoročně na akutní lůžkovou péči v nemocnicích.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , Adam Vojtěch (ANO) , nemocnice , mzdy / platy , kraje , jiří běhounek
Aktuálně se děje
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
včera
Svět se stává příliš teplým i na umělý sníh. Počasí uvrhá zimní olympijské hry do nejisté budoucnosti
včera
Macron vyzval Evropu, aby konečně začala vystupovat jako skutečná velmoc
včera
Policie vyšetřuje možné ublížení na zdraví u stovek pacientů s defibrilátory
včera
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
včera
Putinovi se bezpečnostní záruky pro Ukrajinu nelíbí. Evropu to ale nesmí zajímat
včera
Jak Trump změnil Ameriku? Většině lidí se do USA nechce, zvažují i zrušení dovolené
včera
Starmer utnul výzvy k rezignaci. Odstoupit nehodlá
Britský premiér Keir Starmer čelí nejvážnější krizi svého úřadu poté, co lídr skotských labouristů Anas Sarwar veřejně vyzval k jeho rezignaci. Starmer na pondělním zasedání parlamentní frakce prohlásil, že není připraven odejít a uvrhnout zemi do chaosu, jeho pozice je však po sérii rezignací klíčových spolupracovníků vážně oslabena.
Zdroj: Libor Novák