Praha - Počet základních oborů specializačního vzdělávání, ve kterých lékaři pokračují po promoci na lékařské fakultě, zřejmě příliš neklesne. O něco kratší by měla ale být délka vzdělávání v jednotlivých oborech.
Poslanci v dnešním druhém čtení novely o získávání způsobilosti lékařů zejména navrhovali zachovat obor praktické lékařství pro děti a dorost. Schvalování předlohy, která by měla podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) systém vzdělávání stabilizovat a zkvalitnit, by se mohlo uskutečnit v říjnu.
Současný systém je podle Němečka jedním z důvodů, proč mladí lékaři odcházejí do zahraničí. Specializační vzdělávání tam trvá kratší dobu než v Česku, uvedl.
Původní vládní návrh předpokládal snížení základních specializačních oborů o víc než čtvrtinu, ze 46 na 33. Celkový pozměňovací návrh zdravotnického výboru, který Sněmovna určila jako základ pro další projednávání normy, předpokládá 43 oborů. Poslanci chtějí zachovat například dětskou chirurgii a dětskou neurologii, endokrinologii a diabetologii, geriatrii, dermatovenerologii a radiační onkologii. Za kosmetické úpravy to označil Ludvík Hovorka (KDU-ČSL). "Redukce oborů měla být jedním ze základních pilířů celé reformy," uvedl.
Poslankyně ANO Jana Pastuchová navíc navrhla nechat v základních oborech pracovní lékařství. Spor se ale vede zejména o obor praktického lékařství pro děti a dorost. "Jde o svébytný obor," řekl Bohuslav Svoboda (ODS), jenž chce podobně jako Hovorka nebo Soňa Marková (KSČM) zachovat jeho samostatnost. Návrh počítá se sloučením tohoto oboru s pediatrií. Němeček zdůraznil, že obor jako takový zrušen nebude. "Bude jeden společný program pro lékaře v nemocnicích a ambulancích. Na ambulantní péči se nic nezmění," řekl ministr. Podobně se vyjádřil taky zpravodaj David Kasal (ANO).
13. ledna 2026 11:03
Nemocnice se kvůli ledovce plní zraněnými. Pražská záchranka vyhlásila traumaplán
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Zdravotnictví , lékaři , Svatopluk Němeček
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
před 1 hodinou
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
před 1 hodinou
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
před 3 hodinami
Zelenskyj dorazil do Davosu, jednání s Trumpem začalo. Putin chce zaplatit členství v Radě míru zmrazenými aktivy
před 4 hodinami
Hraniční přechod Rafáh se příští týden otevře v obou směrech
před 5 hodinami
Jeden velký podvod na OSN? Rada míru popírá principy rovnosti, staví na bohatství a kultu uctívačů Trumpa
před 5 hodinami
V Radě míru chce být každý, prohlásil na zakládací ceremonii Trump. Na pódiu nebyl jediný západní spojenec
před 6 hodinami
Trump se dnes sejde se Zelenským
před 7 hodinami
Nový hit internetu: Nejstahovanější aplikace pomáhá bojkotovat americké zboží
před 8 hodinami
Babiš se chlubí, s kolika prezidenty a premiéry se setkal v Davosu. Nejsou to ani tři procenta lídrů
před 8 hodinami
Putin přijal pozvání do nově vznikající Rady míru, oznámil Trump
před 10 hodinami
Počasí: Zima si nevezme pauzu ani o víkendu, v noci teploty spadnou až na -8 stupňů
včera
Dosáhli jsme rámcové dohody o Grónsku, bude navždy, prohlásil Trump a zrušil cla
včera
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
včera
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
včera
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
včera
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
včera
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
včera
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
včera
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
Americký prezident Donald Trump dnes vystoupil na Světovém ekonomickém fóru v Davosu. Přestože jeho přílet provázely komplikace – prezidentský speciál Air Force One se musel krátce po startu vrátit kvůli „menší závadě na elektroinstalaci“ – Trump dorazil do švýcarského letoviska včas. Na pódium vstoupil za potlesku zaplněného sálu a svůj projev zahájil slovy, že přichází s „fenomenálními zprávami“ z Ameriky.
Zdroj: Libor Novák