Praha - Asi 7000 praktických a dětských lékařů a ambulantních specialistů nechá dnes své ordinace zavřené. Mimo provoz bude od 10:30 do 11:00 také asi 400 lékáren. Společně protestují proti návrhu úhradové vyhlášky pro rok 2018, která pro ně nepočítá s nárůstem plateb od zdravotních pojišťoven. Lékárníkům v něm chybí navýšení platby za vydání léku na recept, které bude podle nich po zavedení eReceptu komplikovanější.
Lékařům vadí srovnávání příjmu celé ordinace, která má kromě platu lékaře a sestry také další náklady jako nájem ordinace, její provoz a zdravotnický materiál, s příjmem lékaře v nemocnici. Zatímco v nemocnicích vláda slíbila růst platů o deset procent a pro lůžkovou péči počítá s navýšením úhrad meziročně o devět miliard korun, praktičtí lékaři nemají navíc dostat nic.
Protestovat budou spolu s nimi také lékárny. Chtějí dorovnání platby za vydaný recept na úroveň zrušených regulačních poplatků. Elektronický recept, který musí lékaři od roku 2018 vydávat, jim podle České lékárnické komory až třikrát prodlouží práci. Navíc na rozdíl od lékařů nedostanou kompenzaci, aby nové povinnosti přizpůsobily své počítače.
Doktoři protestovali už minulý týden v úterý, zapojilo se jich až 12.000. Ordinace byly otevřené a lékaři měli na rukávech černé pásky jako symbol "pohřbívání" jejich praxí. Úhradová vyhláška, proti které protestují, zatím není definitivní, hotová má být na konci října.
Část praktických lékařů v Jihomoravském kraji se přidala k celostátní stávce a zavřela ordinace. Další ošetří jen akutní případy a někteří sice akci podporují, ale ordinace mají otevřené. ČTK to zjistila v ordinacích doktorů. Nemocnice kvůli možnému návalu pacientů žádné speciální opatření nepřichystaly. Protest podporují i některé lékárny v Brně, které však zůstanou otevřené. Lékaři protestují proti nárůstu byrokracie, podfinancovaným praxím i zavedení elektronického receptu od ledna příštího roku.
Papír s informacemi čekal na pacienty u vchodových dveří do budovy u ordinace lékařek Michaely Štolfové a Heleny Schenkové na Běhounské ulici v Brně. Na něm se píše, že je Štolfová ve stávce a Schenková neordinuje pro nemoc, avšak že ji zastupuje právě stávkující Štolfová v ošetření pouze akutních případů. V ranních hodinách však byla ordinace uzamčená a telefon nikdo nezvedal.
Ordinaci se rozhodla zavřít i Helena Sklenská v městské části Brno Řečkovice a Mokrá Hora, ale i další lékaři v celém kraji. Patří mezi ně například Daniel Hudeček v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku nebo Monika Veigendová v obci Mokrá-Horákov na Brněnsku, která však ošetří akutní případy. Stejně se rozhodl i Tomáš Debef z Kobylí na Břeclavsku, který nechá ordinaci zavřenou, ale pomoc poskytne akutním případům.
Související
Zemřel Jaroslav Feyereisl. Dlouhá léta šéfoval Ústavu pro péči o matku a dítě
Smutný konec příběhu malého Itala. Po nepovedené transplantaci zemřel
Aktuálně se děje
před 39 minutami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 1 hodinou
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 2 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 2 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 3 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 4 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 5 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
včera
Američané po Merzově kritice stáhnou tisíce vojáků z Německa
včera
Trable pro reprezentaci. Špačkovi skončila sezóna, Hronka čeká magnetická rezonance
včera
Pavel má nového spolupracovníka, působil v Černínském paláci
včera
Češi mají co vysvětlovat. Lotyši nechápou povolení pro Ficovu cestu do Moskvy
včera
V Česku hrozí požáry, platí výstraha. Po víkendu by mělo zapršet
včera
Babiš bude v Arménii jednat se Zelenským či Starmerem
včera
Trump v dopise sdělil Kongresu, že nepotřebuje souhlas pro válku s Íránem
Americký prezident Donald Trump sdělil Kongresu, že boje s Íránem byly zastaveny kvůli probíhajícímu příměří, takže nemusí zákonodárce žádat o jejich souhlas s vojenskou operací. Trump napsal kongresmanům dopis, v němž vše zdůvodnil, uvedla BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková