Praha - Občanští demokraté neuspěli dnes ve Sněmovně s návrhem, aby poslanci mohli už příští týden schvalovat možný odklad zavedení povinných elektronických receptů.
Pro odklad chtěla část poslanců využít technickou vládní novelu, která rozšiřuje podle evropských předpisů vymezení správné výrobní praxe pro transfuzní zařízení. Sněmovna ale nakonec dala zdravotnickému výboru na její projednání delší čas. Vláda přitom původně žádala, aby dolní komora technickou předlohu schválila zrychleně už v úvodním kole.
Ministerstvo zdravotnictví trvá na povinné elektronizaci předpisů na léky od ledna. ODS už předložila samostatnou novelu o odkladu zavedení povinnosti na rok 2023. Obdobnou normu s kratším odročením by mohl podat Senát. Ani jedna z nich se ale s největší pravděpodobností nestihne přijmout včas. "Díky vašemu rozhodnutí už to prostě nebude," soudí předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura.
O eReceptu se v dolní komoře rozproudila rozsáhlá debata. "Systém dramaticky zvýší transparentnost, má ušetřit peníze," řekl končící ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Odmítl argumenty o špatné přípravě, o zapojení do systému podle něho požádalo 47.300 lékařů z celkového počtu 53.000 včetně stomatologů. Jeho pravděpodobný nástupce Adam Vojtěch (ANO) podotkl, že odklad by znamenal vyhazování peněz státu a znevážení lékařů, kteří se připravili. Odklad by podle něho znamenal hození systému do koše.
Související
WHO vydala varování před masivní epidemií chřipky. Překvapivě se šíří i ve školách
Další radikální řez: Trump představil globální zdravotní strategii, experti neskrývají obavy
Aktuálně se děje
včera
Zelenskyj popřel spekulace, že chce vyhlásit termín voleb nebo referendum o mírové dohodě
včera
Vonnová má za sebou tři operace. Její otec má o její budoucnosti jasno
včera
Bílý dům smazal Vanceův příspěvek na sociálních sítích
včera
Netanjahu opět míří za Trumpem. Už se s ním setkal vícekrát než jakýkoliv jiný lídr
včera
Ideologie ustupuje, prim hrají peníze. Ukrajinci, kteří zrazují svou vlast, končí na dlouhé roky ve vězení
včera
Olympijský debut na jedničku. Vinklárková nejlepší Češkou ve vytrvalostním závodě, vyhrála Simonová
Aktualizováno včera
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
včera
Epidemické šíření chřipky v Česku. Odborníci vyhlížejí snižování aktivity
včera
Babiš v Rakousku a na Slovensku. S Ficem a Stockerem řešil evropské priority
včera
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
včera
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
včera
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
včera
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
včera
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
včera
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
včera
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
včera
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
včera
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
včera
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
včera
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
Meteorologická zima pokračuje až do konce února, ale sníh se z nížin vytratil již v posledních dnech. Na horách se ale místy drží desítky centimetrů sněhové pokrývky. Další nadílky se na některých místech v Česku dočkáme snad o víkendu.
Zdroj: Jan Hrabě