Skandál: Ministr Vojtěch sháněl informace přes lobbistu Horáčka

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) sháněl v minulosti informace o platech manželky ministra ČSSD či pracovníků České televize přes lobbistu Tomáše Horáčka, stíhaného nyní policií. Uvedl to dnes Český rozhlas - Radiožurnál. Vojtěch ČTK potvrdil, že Horáčkovým prostřednictvím podával žádosti o údaje na základě zákona o svobodném přístupu k informacím. Tvrdí ale, že ho Horáček oslovil sám. Podle e-mailů zveřejněných rozhlasem minimálně v případě České televize sám Vojtěch žádal Horáčka, ať za něj žádost o údaje podá. Podle opoziční ODS má Vojtěch opustit post ministra, pokud se potvrdí, že spolupracoval s Horáčkem.

Vojtěch sháněl informace podle rozhlasu v roce 2015, kdy byl tajemníkem tehdejšího ministra financí a šéfa hnutí ANO, nynějšího premiéra Andreje Babiše. Vojtěch tehdy řešil s lobbistou Horáčkem přes e-mail například žalobu, kterou se chtěl domoci údajů o platu manželky tehdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka - Zdenky Němečkové Crkvenjaš.

"Trochu jsem upravil, ale jinak super. Díky moc. Pošlete mi pak, prosím, finální verzi, jak došla k soudu. Ještě jednou díky za spolupráci," napsal Vojtěch v srpnu 2015 Horáčkovi. Žalobu tehdy podala Horáčkova advokátka, což rozhlasu potvrdila mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci.

Vojtěch sdělil ČTK, že se na ministerstvu financí v letech 2014 až 2017 zabýval hospodařením nemocnic a Horáček se mu sám z vlastní iniciativy nabídl, že mu se zprůhledňováním zdravotnictví pomůže podáním žádostí o informace. "Pan Horáček mi v době, kdy jsem ještě netušil, co je zač, nabídl, že tyto žádosti podá. Vzhledem k tomu, že je může podat kdokoliv, neviděl jsem na tom nic špatného. Pokud by mi to tehdy pan Horáček nenabídl, podal bych ty žádosti dřív, nebo později sám," tvrdí Vojtěch.

Třeba v případě žádosti o informace o hospodaření České televize a platech jejích zaměstnanců však Vojtěch podle rozhlasu poprosil Horáčka o podání žádosti sám. "Mohl bych na Vás mít ještě jednu prosbu? Potřeboval bych poslat žádost podle zákona číslo 106 na Českou televizi, kde jsou velké otázky, pokud jde o její hospodaření," napsal Vojtěch Horáčkovi v dubnu 2015. "Přiznám se, že už si nepamatuji, proč to bylo. Asi jsem taky dostal nějakou informaci, že něco není v pořádku," odpověděl Vojtěch rozhlasu na otázku, proč chtěl přes Horáčka podat žádost o informace o České televizi.

Tehdejší Vojtěchův nadřízený Babiš měl s ministrem Němečkem dlouhodobé spory a kritizoval i Českou televizi. Vojtěch nepopřel, že část informací získaných přes Horáčka pak Babišovi předal. "Tak možná, že nějaké obecné informace, ano. Ale to si skutečně nepamatuju. Bylo to hlavně pro moje účely," řekl rozhlasu. Babiš se k tomu rozhlasu odmítl vyjádřit. Vojtěch ve vyjádření zaslaném ČTK ale popírá, že by chtěl informace využívat k nějakým zákulisním politickým hrám. "Žádné zákulisní hry jsem nehrál, snažil jsem se pouze rozkrývat nekalosti ve zdravotnictví," uvedl.

Ministr Vojtěch sdělil, že se mu Horáček mstí za odstřižení od penězovodů ve státních nemocnicích. Stíhaný lobbista je podle policie hlavní postavou kauzy manipulací s nemocničními zakázkami. Vojtěch tvrdí, že v době, kdy byl s Horáčkem v kontaktu, netušil, že byl lobbista. "V té době nikdo nevěděl, že je pan Horáček problematická osoba," uvedl. Média už ale před rokem 2015 uváděla, že je Horáček spojován s účelovými nábory takzvaných mrtvých duší do ČSSD.

Tak už víme, čím si ministr Vojtěch vysloužil ministerskou funkci - sháněním kompromitujících informací na ty, kdo se znelíbili Andreji Babišovi. I přes rozdávání peněz na všechny strany lidem vadí třeba i složky na každého a estébácké metody, co myslíte, pane premiére?

— Martin Kupka (@makupka) 24. června 2019

Vojtěcha kvůli kontaktu s Horáčkem kritizuje ODS. "Pokud se potvrdí informace veřejnoprávního rozhlasu o tom, že ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ve své předchozí funkci tajemníka Andreje Babiše využíval služeb kmotra Horáčka ke snahám o diskreditaci politické konkurence, měl by okamžitě opustit post ministra zdravotnictví," uvedla v tiskové zprávě místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. "Funkce ministra není slučitelná s diskreditačními praktikami předrevoluční StB, přestože si zřejmě Andrej Babiš i Adam Vojtěch myslí opak. Žijeme v roce 2019, ne v roce 1982," doplnila.

Související

Adam Vojtěch (ANO)

Vojtěch: Kvůli covidu sena ministerstvu mnohé nestihlo, úspěchem je elektronizace

Kvůli epidemii covidu-19 se ministerstvu zdravotnictví nepodařilo dokončit některé legislativní změny, které odcházející ministr Adam Vojtěch (za ANO) plánoval. Za úspěch považuje například velkou novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění nebo zákon o elektronizaci zdravotnictví, které vstupují v platnost od ledna. Řekl to dnes v rozhovoru s ČTK. V pátek předá resort zdravotnictví představiteli nové vlády koalic Spolu a PirSTAN Vlastimilu Válkovi z TOP 09.

Více souvisejících

Adam Vojtěch (ANO) Tomáš Horáček (podnikatel) ODS Aleksandra Udženija ČSSD Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

před 1 hodinou

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

před 1 hodinou

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

před 1 hodinou

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

před 1 hodinou

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Papež František

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Aktualizováno před 6 hodinami

Emmanuel Macron

Muž pokory, hlas míru. Světoví lídři vzdávají poctu papeži Františkovi

Po zprávě o úmrtí papeže Františka, který zemřel ve věku 88 let ve Vatikánu na velikonoční pondělí, přicházejí z celého světa projevy soustrasti i obdivu k jeho životu a odkazu. Světoví státníci vyjadřují úctu vůči muži, který se podle jejich slov stal hlasem soucitu, míru a lidskosti v náročném století.

před 6 hodinami

Papež František na posledních záběrech před smrtí

Poslední záběry papeže Františka: Vystoupil před věřící, Urbi et Orbi už nepřečetl

Papež František se na veřejnosti naposledy objevil v neděli, tedy den před svou smrtí. Své velikonoční poselství Urbi et Orbi – Městu a světu – věnoval prosbě za světový mír, odzbrojení a propuštění vězňů. Navzdory rekonvalescenci po zánětu plic se papež z lodžie baziliky svatého Petra obrátil k tisícům věřících shromážděným na květinami zaplněném náměstí. Poselství už ale nepřečetl.

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Putin podle Zelenského tisíckrát porušil velikonoční příměří

Ruské síly během velikonočního příměří, které jednostranně vyhlásil prezident Vladimir Putin, opakovaně útočily na Ukrajinu, uvedl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na sociální síti Telegram napsal, že Rusko se snaží vyvolat dojem dodržování příměří, ale ve skutečnosti dál podniká útoky a snaží se postupovat na frontě.

před 9 hodinami

Pete Hegseth

Skandál se opakuje. Hegseth sdílel vojenské plány v konverzaci se svou rodinou

Americký ministr obrany Pete Hegseth sdílel podrobné plány vojenské operace proti povstalcům Húsíům v Jemenu v soukromé konverzaci na aplikaci Signal, která zahrnovala nejen jeho právníka a bratra, ale i jeho manželku. Informaci přinesla televize CNN s odvoláním na tři nezávislé zdroje obeznámené s obsahem chatu.

před 11 hodinami

včera

včera

včera

Ničivé vlny veder i konec kapitalismu. Expertka popsala, co může způsobit extrémní počasí

Německá vědkyně Friederike Otto, odborná asistentka na Imperial College v Londýně a spoluzakladatelka iniciativy World Weather Attribution, ve své nové knize Climate Injustice tvrdí, že klimatická krize je důsledkem globální nerovnosti a nespravedlnosti – a že bez řešení těchto problémů klimatickou změnu nezastavíme.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy