Praha - V loňském roce ošetřili ambulantní chirurgové celkem 1,6 milionu úrazů a každý čtvrtý z nich představoval zlomeninu. Vyplývá to z čísel, která na počátku srpna zveřejnil Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS).
Ve věkové skupině 0 až 14 let bylo loni ošetřeno 301 800 úrazů, což představuje pokles o 16 procent proti roku 2009. Z hlediska druhů úrazů, pokud pomineme kategorii ostatní úrazy, bylo nejvíce úrazů u dětí v tomto věku z kategorie sportovních (26 procent). Následovaly úrazy domácí (20 procent), školní (17 procent) a dopravní (šest procent).U adolescentů, tedy dětí mezi 15. a 19. rokem věku, chirurgové loni v ambulancích ošetřili 239 574 úrazů. Na rozdíl od dětí u této věkové skupiny dominují úrazy sportovní (29 procent), následují úrazy ostatní (28 procent) a na třetím místě úrazy domácí (19 procent). Dále jsou pak úrazy školní nebo pracovní (16 procent) a dopravní (devět procent).Třetí věkovou skupinu tvoří lidé starší 20 let, kde k chirurgům loni zamířilo 1 120 347 úrazů. Potvrzuje se tak známý trend, že s narůstajícím věkem úrazovost klesá. Nejčastějšími typy úrazu v této skupině jsou mimo ostatní úrazy (37 procent) zranění způsobená doma (21 procent). Do kategorie sportovních úrazů spadá 19 procent zranění, do pracovních 13 procent. Dopravních úrazů bylo 10 procent.Statistiky také ukazují, že častěji se zraňují muži než ženy, a to v průměru 1,4násobně častěji.Největším počtem úrazů v přepočtu na jednoho obyvatele disponoval loni Královéhradecký a Jihočeský kraj, nejméně úrazů museli ošetřovat v ambulancích ve Středočeském kraji. U zlomenin je situace trochu jiná - nejvíce jich bylo ošetřeno v Praze a v Libereckém kraji, naopak nejméně v Olomouckém kraji.
Související
O prázdninách se v Česku zraní až desítky tisíc dětí. Jaké úrazy jsou nejčastější?
Na zkolaboval na eskalátoru na Florenci, při pádu zranil několik lidí
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 1 hodinou
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 1 hodinou
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 2 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 3 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
včera
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
včera
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
včera
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
včera
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
včera
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
včera
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
včera
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
včera
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
včera
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
včera
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
Nezávislá vyšetřovací komise OSN ve své nové zprávě uvedla, že Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy, přičemž se záměrně zaměřuje na palestinské děti. Dokument, který zkoumal porušování práv dětí od začátku konfliktu, poukazuje na to, že děti tvoří přibližně 30 % všech obětí zabitých izraelskými silami. Navazuje tak na zářijové závěry komise, podle nichž Izrael v Gaze páchá genocidu a izraelští představitelé včetně premiéra Benjamina Netanjahua k těmto činům podněcují. Netanjahu navíc čelí zatykači Mezinárodního trestního soudu kvůli válečným zločinům.
Zdroj: Libor Novák