Praha - Povinnost hlásit nejen nákazy infekčními chorobami, ale všechna onemocnění s potenciálem pro ohrožení veřejného zdraví požadují mezinárodní zdravotní předpisy z roku 2005. Jejich včlenění do českého akčního plánu v úterý projednala Nečasova vláda, uvedl Mediafaxu zdroj obeznámený s jednáním.
Změna přichází po aktualizaci Mezinárodních zdravotnických předpisů z roku 2005, které definitivně vstoupily v platnost v červnu 2007. Vlády jednotlivých států na jejich zapracování do národních struktur mají čas do června roku 2012.Cílem změněného Národního akčního plánu je zajištění ochrany veřejného zdraví před následky šíření infekčních onemocnění, ale i dalších nemocí vyvolaných působením toxických či jinak nebezpečných materiálů, které se mohou vyskytovat ve volné přírodě či jinak a kontaminovaly či mají potenciál kontaminovat obyvatelstvo anebo velkou zeměpisnou oblast.Česko potřebuje podle materiálu dopracovat zejména oblast rozvoje, posilování a udržování kapacit pro zjišťování, hodnocení a oznamování těchto událostí. Například u infekčních nemocí nemá republika dostatečné kapacity pro kompletní diagnostiku nákazy virem varioly (pravých neštovic) a viry Ebola, Marburg, Lassa, Nipah a Hendra. Tady plán proto doporučuje jednoznačně navázat smlouvu s evropskými laboratořemi a dohodnout spolupráci.Mezinárodní normy požadují rovněž zavedení institutu národního kontaktního místa pro hlášení, zavedení institutu vstupního místa, tedy místa, kde lze případná rizika testovat, a zavedení nástroje pro rozhodování o dopadu situace na veřejné zdraví, o neobvyklosti a neočekávanosti situace.Požadavek na zajištění kontaktního místa pro předávání a příjem informací o událostech, které mohou představovat ohrožení veřejného zdraví v mezinárodním měřítku, se splnil v roce 2006. Tehdy byl touto funkcí pověřen hlavní hygienik ČR. Vybraní pracovníci ministerstva zdravotnictví, Státní veterinární správy a Státního úřadu pro jadernou bezpečnost mají přístup k informacím uveřejňovaným v chráněném webovém prostředí Státní zdravotnické organizace.
Související
Expremiér Nečas se rozvedl s druhou manželkou
Nečas, Nagyová a Boček jsou vinní v kauze trafik pro poslance ODS, rozhodl soud
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Další nečekaný výkon na MS v hokeji. Češi za pískotu prohráli s Nory 1:4
před 36 minutami
Tropické počasí prohloubí problémy se suchem. V Česku jen tak nezaprší
před 1 hodinou
Klempířovi může zlomit vaz i StarDance, míní politici z opozice
před 2 hodinami
Rusko plánuje útok na Kyjev. Moskva vyzvala cizince k opuštění ukrajinské metropole
před 2 hodinami
Co chrání ukrajinské nebe? Radary, drony i umělá inteligence
před 3 hodinami
Extrémní počasí se projevilo naplno. Evropu už nyní spalují téměř čtyřicetistupňová vedra
před 4 hodinami
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
před 5 hodinami
K návratu cen ropy na předválečnou úroveň možná nikdy nedojde, varují experti
před 6 hodinami
Odstěhujte se, než vás definitivně zaplaví voda, vzkázali vědci obyvatelům jednoho z nejznámějších měst USA
před 7 hodinami
Francie čelí rozsáhlému skandálu. Na více než sto školách a školkách docházelo k týrání dětí
před 7 hodinami
Teherán popřel Rubiova slova. Dohoda Íránu s USA jen tak nebude
před 8 hodinami
Tropické počasí ještě zesílí, nejvíce potrápí jižní Moravu. Platí výstraha
před 9 hodinami
Rubio naznačil, že dohoda s Íránem by mohla být už dnes
před 10 hodinami
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
před 10 hodinami
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
před 12 hodinami
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
Sobotní večerní program hokejového světového šampionátu ve Švýcarsku přinesl další nečekaný výsledek a další problémy pro dalšího favorita. Poté, co ve skupině A zaváhali nejprve v ten samý den v poledne Američané, kteří nestačili na Lotyše a zkomplikovali si tím tak svoji cestu do čtvrtfinále, poněkud překvapivě se vyřazovací boje vzdálily po sobotě i Švédům ve skupině B. Ti totiž překvapivě nezvládli severské derby s Norskem, které prohráli 2:3 a boj o postup mezi nejlepších osm týmů tak už Švédové přestávají mít ve vlastních rukách. To Němci nažhaveni zaváháním Američanů ve skupině A zapnuli motory a Rakušany, kteří si mohli už nyní zajistit postup do čtvrtfinále, porazili s přehledem 6:2 a zůstávají tak nadále ve hře o postup. Domácí Švýcaři si pokračují ve vlastní soutěži, v níž porážejí jednoho po druhém, naposledy si tedy smlsli na Maďarech 9:0.
Zdroj: David Holub