Praha - Ministerstvo zdravotnictví chce, aby operaci vadných prsních implantátů platily zdravotní pojišťovny jen těm ženám, kterým byly do těla dány ze zdravotních důvodů, například po prodělané rakovině prsu. Agentuře Mediafax to ve středu potvrdil mluvčí resortu Vlastimil Sršeň.
"Jednání se zdravotními pojišťovnami stále běží a bude uzavřeno teprve v řádu týdnů. Náš záměr ale sdílí například i Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP)," řekl Sršeň. U žen, které vadné implantáty dostaly při kosmetickém zákroku, pojišťovna podle něj úhradu zřejmě řešit nebude."Tady bude záležet na postupu konkrétního zdravotnického zařízení, protože to je za operaci odpovědné," uvedl Sršeň. Ministerstvo v tomto směru pouze vydá doporučení, jak se chovat. "Stejné je to i s nutností žen podstoupit reoperaci. I tady se jednalo pouze o doporučení," vysvětlil Sršeň. Možností je, že zařízení bude po ženě chtít peníze za celou reoperaci, případně bude vyjmutí zdarma, ale nové implantáty se již budou platit.Ministerstvo také uklidňuje, že s operací není nutné překotně spěchat, nehrozí žádné nebezpečí z prodlení nebo zvýšené riziko. "I v případě, že operace proběhne ještě před naším doporučením, je situace stejná. Platí, že záleží na konkrétním zařízení," uvedl mluvčí.Kauza vadných francouzských prsních implantátů PIP odstartovala poté, co na začátku roku vyšlo najevo, že jejich výrobce pro plnění použil od roku 2001 technický silikon. Již v roce 2010 oznámil francouzský dozorový úřad, že zahájil stažení a pozastavil jejich prodej, distribuci a vývoz.Do Česka se takových náhrad dostalo zhruba tři tisíce kusů, které byly použity u dvou tisícovek žen. Implantovalo je zhruba 50 českých zdravotnických zařízení. Důvodem byla tehdy skutečnost, že se zvýšily počty případů, kdy prsní implantáty praskly. Zdravotnická zařízení v České republice byla již v roce 2010 o těchto závěrech okamžitě informována a veškeré PIP implantáty byly neprodleně stažené ze zdravotnických zařízení zpátky k distributorovi a nesměly se dále používat.
Související
Revoluce ve zdravotnictví na dosah ruky: Lékaři zanedlouho dokáží transplantovat lidem prasečí orgán
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
Aktuálně se děje
před 55 minutami
ANO Babiše a Okamuru ke stíhání nevydá. Porušuje vlastní kodex, tepe koalici opozice
před 1 hodinou
NATO údery na Írán podporuje, prohlásil Rutte. Aktivaci článku 5 ale nezvažuje
před 2 hodinami
Válka mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem nabírá na obrátkách. Konflikt otevírá dveře čtvrté straně
před 3 hodinami
Brutální metoda zachraňující životy. Před sestřelením amerických F-15 se piloti katapultovali, hrozí jim doživotní problémy
před 3 hodinami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 4 hodinami
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 5 hodinami
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 6 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 7 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 7 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 9 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
Policie již ve středu překvalifikovala případ násilného činu na Lounsku. Vážně zraněné dítě totiž podlehlo svým zraněním v nemocnici. Kriminalisté proto zahájili úkony trestního řízení pro podezření z vraždy.
Zdroj: Jan Hrabě