Psí zubní poradna vyráží na cestu po Česku

Praha - Také letos vyrazí po celém Česku v létě do terénu pojízdná psí zubní ambulance, která nabídne lidem bezplatnou možnost nechat svým čtyřnohým štěkajícím miláčkům zkontrolovat chrup. Agenturu Mediafax o tom za organizátory informovala Kristýna Kuncová.

Pojízdná veterinární poradna Pedigree navštíví od 5. června do 26. srpna 2012 celkem 37 měst v Česka. Pojízdná poradna typicky žluté barvy bude zájemcům k dispozici na 43 různých místech, vždy mezi 14. až 21. hodinou v parcích nebo na jiných oblíbených místech pro venčení.

Osvětová kampaň Měsíc zdravého chrupu poběží již pátým rokem. Čtyřnohé pacienty čeká po vyšetření zdravá a chutná odměna - dentální pochoutky určené speciálně k samočištění zubů. V rámci loňské akce zkontroloval tým veterinárních mediků zuby celkem 6 749 psům, pouze 19,2 procenta z nich mělo zdravý chrup.

Potíže se zubním plakem mělo 21,81 procenta psů, 23,23 procenta pak trápil i zubní kámen. U 18,42 procenta psů se plaku a zubnímu kameni přidal i zánět dásní, 8,98 procenta psů pak již kvůli špatným zubům trpělo i hnilobným zápachem z tlamy. U 3,27 procenta psů pak infekce napadla už i závěsný aparát zubu a u dvou procent se ke všem těmto obtížím přidala i masivní infekce v dutině ústní.

Nejvíce psů se zdravým chrupem bylo v Liberci (31,5 procenta), naopak v Karviné neměl žádný pes zdravý chrup. "Mezi nejčastější stomatologické problémy u psů patří zánět dásní, zánět závěsného aparátu zubu, masivní výskyt zubního kamene a zánět měkkých tkání v dutině ústní. Na rozdíl od člověka psi nemají tak často zubní kaz. To ovšem neznamená, že psům není třeba čistit zuby; právě naopak," řekl pražský veterinář Zbyněk Lonský.

Nemocné zuby a dásně mají také mladí psi. Dle statistik má více než 80 procent psů ve věku 20 až 27 měsíců některé z příznaků onemocnění dásní.

"Čištění zubů kartáčkem a speciální zubní pastou je ideální prevencí hromadění zubního plaku a vzniku zánětlivých onemocnění. Pomůckou nebo doplňkem k čištění zubů kartáčkem je pravidelné podávání dentálních pamlsků. Pokud pes pravidelně a dlouhodobě žvýká dentální tyčinky, otírá si tím plak z povrchu zubů," uvedl Lonský.

Psi jsou oběťmi lidského šlechtění plemen. Zejména malá plemena mají zuby blíže u sebe než jejich předchůdci, takže se mezi nimi množí bakterie podporující vznik zubního plaku. Zpočátku se plak hromadí na povrchu zubu nad dásní, ale poté přechází i pod dáseň. Do plaku se ukládají minerální látky ze slin, tím se vytváří zubní kámen, který vyvolává podráždění a zánět dásní. Zánět dásní pozná majitel podle nepříjemného zápachu z ústní dutiny psa (halitosis) a kroužkovitého zčervenání dásně v místě, kde dáseň přiléhá ke korunce zubu.

Neléčený zánět dásně a závěsného aparátu nekončí pouze případným vypadnutím zubu, ale možným rozšířením zánětu krví do důležitých orgánů a v nejhorším případě i smrtí. Pokud majitelé příznaky přehlížejí, dochází k rychlému zhoršování zdravotního stavu a případná léčba je obtížnější a dražší.

Související

Ilustrační foto

Kontrola kvality lékařů nefunguje. Zato se objevili podvodníci!

Praha - Kontroly kvality ambulancí zatím oficiálně neodstartovaly, ti, kteří je nabízejí, pouze "tahají peníze z kapes" vlastníků ambulancí a nemají žádnou relevanci, varuje Sdružení ambulantních specialistů ČR. Zákon, který kontroly určuje, platí, ovšem ministerstvo zatím nevydalo prováděcí vyhlášku.

Více souvisejících

ambulance zdraví

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy