Praha - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) podpořila dnes stávkovou pohotovost, kterou vyhlásily v úterý zdravotnické odbory. Vláda má podle odborářů okamžité začít řešit kritickou situaci nemocnic, lázní a sociálních služeb, jinak hrozí krach zhruba 30 nemocnic i řady lázeňských zařízení. Vláda by podle nich měla ještě do konce roku poskytnout půjčku Všeobecné zdravotní pojišťovně (VZP), aby mohla zaplatit nemocnicím, a změnit úhradovou vyhlášku, aby nemocnice peníze dostaly.
Podle ministerstva zdravotnictví ale odbory krizí jen straší pacienty. Ministerstvo situaci řeší. Schváleny jsou vyšší odvody, jedná se půjčce pro VZP a odkupu nedobytných pohledávek zdravotních pojišťoven. Víc podle náměstka Martina Plíška v tuto chvíli udělat nelze, dalším přiléváním peněz do zdravotnictví by stoupl státní dluh.
"V minulosti nikdy nepřišly odbory s návrhem řešení situace, blokovaly a brzdily snahy o optimalizaci a efektivnější fungování systému, když vystoupily například proti rušení nadbytečných akutních lůžek," řekl Plíšek ČTK. V dnešním vyjádření odborů vidí jen "předvolební rétoriku po boku levicových stran."
Výkonná rada Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR vyhlášením stávkové pohotovosti 9. října reaguje na neřešené naléhavé problémy ve zdravotnictví, včetně lázeňství, a v sociální péči. Na kritickou situaci, kdy mnoha nemocnicím hrozí ještě v letošním roce krach, některé lázně již zkrachovaly a mnohé další jsou tím vážně ohroženy, odborový svaz opakovaně upozorňoval ministra zdravotnictví Martina Holcáta, premiéra Jiřího Rusnoka a na jednání tripartity i další ministry.
Obdobně vážná je situace také v pobytových zařízeních sociálních služeb. Výkonná rada OSZSP zároveň pověřila předsedkyni Dagmar Žitníkovou, aby se dotázala předsedů politických stran, které pravděpodobně zasednou v Poslanecké sněmovně, jak konkrétně budou kritickou situaci ve zdravotnictví a v sociálních službách řešit.
Požadavek odborů na přilití peněz do zdravotnictví podpořila ČSSD. Zdravotnické odbory oslovily dopisem všechny politické strany, které mají šanci uspět v předčasných volbách.
"Situace ve zdravotnictví je kritická, nemocnicím chybějí peníze na zaplacení léků, zdravotnického materiálu i na platy. Chceme, aby situaci okamžitě řešila tato vláda, aby se schválila bezúročná půjčka VZP a peníze, které dostane z půjčky, šly přímo nemocnicím a aby se ještě do konce roku zvýšily úhrady nemocnicím o pět procent v úhradové vyhlášce," řekla novinářům předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.
VZP bude na konci roku chybět 5,7 miliardy korun, žádá půjčku 2,5 miliardy, zákon umožňuje požádat jen o polovinu částky. Podle stínového ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka by stát měl dát VZP celou chybějící částku a zároveň zvýšit odvody v nejvyšší navržené variantě, která přinese do systému přes deset miliard korun navíc. Zdravotnictví spotřebuje za rok 290 miliard, na konci roku hrozí propad osm až deset miliard. "Každá prodleva v rychlém řešení této krize zvyšuje riziko kolapsu významné části nemocnic," řekl ČTK Němeček.
Heger: České zdravotnictví je špička
Exministr Heger označil prohlášení odborů 14 dnů před volbami za čistě politickou záležitost: "Je to zneužití odborářů pro propagaci levicových stran." Připustil, že je systém ve finanční tenzi, není ale podle něj v žádné finanční tragédii: "Jsme pořád na špičce Evropy, pokud jde o dostupnost péče, kvalitu a medicínskou úroveň v nemocnicích."
Za současnou situací v nemocnicích pak vidí 90. léta: "Místo toho, aby byli neúspěšní vyřazeni, tak byli dotováni a oddlužováni. Od té doby není naše nemocniční zdravotnictví úplně zdravé." K postupné nápravě mělo podle Hegera vést i zavedení platby za diagnózu. "Systém je zaváděn postupně, aby nemocnice nezkrachovaly. Zároveň je ale staví do většího konkurenčního prostředí. Některé ho možná jednou nepřežijí... Síť nemocnic a léčeben je ale více než hustá a kapacity je tolik, že ji okamžitě převezmou ti lepší," řekl ve Studiu ČT24.
Související
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
Školské odbory vyhlašují stávkovou pohotovost
stávka , Odbory , Leoš Heger
Aktuálně se děje
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
včera
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
včera
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
včera
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
včera
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
včera
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
včera
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
včera
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
včera
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
včera
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
včera
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
včera
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
včera
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
27. června 2026 21:58
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
27. června 2026 20:21
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
27. června 2026 19:04
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
27. června 2026 17:38
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
Po posledním červnovém víkendu, který právě probíhá, bude následovat první červencový. Bude delší o volný sváteční den v pondělí. Volno ale nebudou mít někteří zaměstnanci v obchodech. Další z tuzemských řetězců totiž oznámil, jak bude mít během červencových svátků otevřeno.
Zdroj: Jan Hrabě