Covid nabírá na síle. Situace v krajích je vážná, hledají dobrovolníky na výpomoc

V Moravskoslezském kraji ve středu přibylo rekordních 1017 nově nakažených koronavirem. V přepočtu na 100.000 obyvatel nejvíce na Opavsku. Vyplývá to z údajů takzvané chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Úterní přírůstek představoval v kraji 601 nakažených, tedy o 416 případů méně než tomu bylo při středečním nárůstu. Ve středu byl také nejvyšší počet testů 8281, z nichž více než čtvrtina byla pozitivních, konkrétně 26,78 procenta. 

Dnes skutečně pouze rekordní čísla: 1017 nových pozitivních, nejvíce v přepočtu na 100tis. obyvatel v Opavě, nejvyšší počet testů 8281. Stále více než 25% z nich pozitivních. Snažíme se zajistit lůžka a personál (spolu2@msk.cz). ? pic.twitter.com/q4SFjSQ16R

— Ivo Vondrak (@ivondrak) October 15, 2020

V regionu se ale nedělají jen testy moravskoslezských pacientů. Od počátku pandemie už v kraji onemocnělo 15.529 lidí. V nemocnicích je podle dat chytré karantény nyní 273 lidí s koronavirem. "Snažíme se zajistit lůžka a personál," uvedl Vondrák. Připomněl, že dobrovolníci se kraji mohou hlásit na e-mail spolu2@msk.cz.

Hejtman dnes zveřejnil rovněž údaje o obsazení covidových lůžek v nemocnicích v kraji. Z těchto dat vyplývá, že na ARO a JIP je aktuálně 67 pacientů a 80 těchto lůžek zůstává k dispozici. Na standardních odděleních je 290 pacientů a 344 lůžek je k dispozici. Podle těchto dat by tak v nemocnicích mělo být 357 lidí. Na dotaz ČTK Vondrák uvedl, že rozdílnost mezi údaji o hospitalizovaných udávaných v systému chytré karantény a těch, které zveřejnil z nemocnic, je dána tím, že tyto údaje zahrnují i suspektní pacienty, tedy s podezřením na koronavirus. Data z nemocnic rovněž ukazují, že je v kraji aktuálně využito 22 plicních ventilací a 188 jich zůstává k využití.

Například v Městské nemocnici Ostrava je pro covid pacienty vyčleněno 40 standardních lůžek a čtyři intenzivní. "V tuto chvíli je obsazených 23 standardních a tři intenzivní lůžka, z toho dva pacienti jsou na umělé plicní ventilaci," uvedla mluvčí nemocnice Andrea Vojkovská. Nemocnice má v záloze dalších 20 lůžek. "Nicméně v případě jejich využití by nastal problém s personálním zajištěním a muselo by dojít k omezení další plánované péče," uvedla Vojkovská.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin rekordních 1115 potvrzených případů nemoci covid-19. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Přibylo i 16 úmrtí a za dva dny je 29 nových hospitalizací. Na lůžkách je celkem 331 lidí. Z toho je 29 ve vážném stavu.

Nejvíce případů přibylo za den v Brně, a to 449. V okrese Brno-venkov je 199 nově nakažených, na Hodonínsku 181, Na Blanensku 86, na Znojemsku 85, na Břeclavsku 62 a na Vyškovsku 53. Za týden přibylo 3944 potvrzených případů nákazy novým typem koronaviru.

V nemocnici leží 331 pacientů. Z toho je podle Ciupek 29 ve vážném stavu, 116 ve středně vážném stavu stav, 125 v lehkém a 61 případů je bezpříznakových. Nejvíce pacientů leží ve Fakultní nemocnici Brno. Podle mluvčí nemocnice Veroniky Plaché je 92 lidí s covidem-19 na standardních lůžcích a dalších 21 jich leží na JIP. O desítky pacientů s koronavirem pečuje i Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, další lidi mají i krajské nemocnice jako například Kyjov, Znojmo nebo Břeclav.

Ve Zlínském kraji přibylo za středu rekordních 783 potvrzených nákaz novým koronavirem. V úterý bylo 498 nových případů, později se statistiky ministerstva zdravotnictví zpětně mírně upravily a dnes uvádějí úterní nárůst 496 případů. Dosud rekordní denní nárůst byl v pátek, a to o 676 nových případů, po korekci je jich 669. V kraji je od začátku epidemie 8320 nakažených.

Vyléčilo se 2995 lidí a 53 jich v souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo, což je o pět více, než uvádělo ministerstvo k úterý. Aktuálně nemocných je 5272, o den dříve jich bylo 4531. Ministerstvo eviduje nakažené podle trvalého bydliště, ne podle skutečně žijících v kraji.

Na tzv. semaforu ministerstva zdravotnictví je celý Zlínský kraj červený, což značí nejvyšší riziko nákazy koronavirem. Nejvíce nakažených je na Uherskohradišťsku, za posledních sedm dní se tam objevilo téměř 616 nových případů nemoci v přepočtu na 100.000 obyvatel, což je nejvíce mezi okresy v Česku.

Nadále roste počet pacientů s koronavirem v nemocnicích. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje je jich nyní 222. "Z nich 28 je na umělé plicní ventilaci," řekl dnes ČTK mluvčí krajských nemocnic Egon Havrlant. Předtím ve středu bylo v nemocnicích 204 pacientů s covidem-19, v úterý 201 a v neděli ještě pouze 130.

Plzeňský kraj má další denní rekordní přírůstek nově potvrzených případů nákazy koronavirem. Za středu jich přibylo 555, jeden člověk zemřel. Zatímco počty nově nakažených lidí rostou v posledních týdnech každý den po stovkách, vyléčených lidí denně přibude jen několik, nanejvýš desítky. Vyplývá to ze statistik ministerstva zdravotnictví.

Nejvíce nemocných v přepočtu na 100.000 obyvatel přibývá na severním Plzeňsku, kde připadá za posledních sedm dnů 539 nakažených na 100.000 obyvatel, to je po Uherskohradišťsku druhé nejvyšší číslo v republice.

V kraji je aktuálně 4261 nemocných a 3212 vyléčených lidí. Od začátku pandemie se v kraji nakazilo 7526 lidí. Zemřelo 53 lidí nakažených koronavirem, z toho 22 během uplynulých sedmi dnů. Na 100.000 obyvatel připadá v kraji od začátku pandemie 1276 nakažených.

Podle Krajské hygienické stanice v Plzni, která používá jinou metodiku, se dosud v kraji se zhruba 590.000 obyvatel od jara nakazilo 6611 lidí, 41 jich zemřelo a aktuálně je nemocných 4466 lidí. Nejvíc nakažených má od jara nejlidnatější okres Plzeň-město, a to 2525, z toho 1628 případů je aktuálních.

Ve Středočeském kraji přibylo za posledních 24 hodin 1596 nakažených. Jde o nejvyšší denní přírůstek za celou dobu trvání pandemie. Oproti předchozímu dni jde o více než dvojnásobek, od úterý do středy přibylo 642 nemocných covidem-19. Aktuálně je v regionu 10.371 nemocných, od počátku pandemie se v regionu nakazilo celkem 17.960 lidí, vyplývá z dat na webu krajské hygienické stanice.

S nemocí covid-19 zemřelo ve středních Čechách dosud 43 lidí. Vyléčit se podařilo již 7589 lidí.

Nejvyšší přírůstek zaznamenali hygienici za poslední den na Mladoboleslavsku, kde přibylo 270 nakažených. Následuje Kladensko s 246 a Příbramsko s 217 novými případy. Nejvíce nakažených je aktuálně v okrese Praha-východ, a to 1632. Následuje Praha-západ s 1217, Příbram s 1049 a Mladoboleslavsko s 1141 případy.

"Co se týká Mladoboleslavska a Kladenska, evidujeme tam sice ohniska, v současné chvíli zejména v domovech pro seniory, ale spíše sporadicky. Skutečně tu probíhá komunitní přenos a u většiny případů už nemůžeme určit zdroj nákazy," řekla ČTK mluvčí krajských hygieniků Dana Šalamunová.

V přepočtu na 100.000 obyvatel je nejhorší situace na Benešovsku, kde hygienici evidují na tento počet lidí 954 nakažených. Následuje Příbramsko s 912, Praha-východ s 900 a Praha-západ a Mladoboleslavsko s 882 nakaženými na 100.000 obyvatel.

Související

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka

Starostové a nezávislí představili na sobotním republikovém sněmu v Olomouci lídry do krajských voleb, které se uskuteční letos na podzim. Jednotliví kandidáti zároveň odprezentovali priority, se kterými do těchto voleb půjdou. Součástí programu byla i reflexe dosavadního působení Starostů ve vládním angažmá nebo cíle do evropských voleb. 
Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Více souvisejících

Ivo Vondrák (hejtman) Moravskoslezský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy