Covid zůstává hrozbou. Čas na rozvolňování nenastal, tvrdí hejtman Vondrák

V Moravskoslezském kraji přibylo ve čtvrtek 824 nakažených koronavirem. Proti středě, kdy bylo pozitivně testováno 1071 lidí, je to o 247 nově nemocných méně. Vyplývá to z informací takzvané chytré karantény, které dnes hejtman Ivo Vondrák (ANO) zveřejnil na svém facebookovém profilu.

Podle hejtmana epidemie pomalu ustupuje, ale čas k rozvolňování ještě nenastal. "Z pohledu sedmidenní incidence na 100.000 obyvatel snad už skutečně lze hovořit o pomalém ústupu epidemie. Stále znepokojující je procento pozitivních mezi testovanými. Také absolutní počet nakažených je stále vysoký. Dle mého názoru ještě nenastává čas k rozvolňování," uvedl Vondrák.

Z pohledu sedmidenní incidence na 100 tis. obyvatel snad už skutečně lze hovořit o pomalém ústupu epidemie. Stále znepokojující je procento pozitivních mezi testovanými. Také absolutní počet nakažených je stále vysoký. Dle mého názoru ještě nenastává čas k rozvolňování. pic.twitter.com/Y5rsXnzW7c

— Ivo Vondrak (@ivondrak) November 13, 2020

V regionu je nyní nemocných 16.344 lidí, z nemoci se dosud vyléčilo 31.171. Nákaze či s ní spojeným komplikacím podlehlo 600 lidí. Celkem se od počátku pandemie v kraji nakazilo 48.115 lidí.

Podle dat chytré karantény je v kraji s koronavirem hospitalizováno 820 lidí. Z dalších grafů, jež Vondrák zveřejnil, vyplývá, že z 1164 standardních lůžek pro covidové pacienty je v regionu obsazeno 771, z 213 lůžek na JIP a ARO je to 135. Na rozdíl od chytré karantény evidující hospitalizované s potvrzeným covidem, tato statistika zahrnuje i lidi s podezřením na koronavirus. Data ukazují, že ze 190 umělých plicních ventilací jich je aktuálně využito 67.

Nejvíc nakažených ve čtvrtek přibylo na Opavsku, a to 206. Následuje Karvinsko se 168 pozitivně testovanými, Ostravsko se 146 nově nemocnými a Frýdecko-Místecko se 135. Nejméně lidí se ve čtvrtek nakazilo na Novojičínsku, celkem 98, a na Bruntálsku - 71. Statistika chytré karantény eviduje nakažené podle trvalého bydliště. Nemocní z regionu, kteří žijí jinde, jsou ale v chytré karanténě vykazováni ve statistikách kraje.

Podle krajských hygieniků přibylo v kraji za posledních 24 hodin 815 nakažených. Od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 46.674 lidí. Rozdílnost údajů hygienické stanice a chytré karantény je dána odlišným způsobem zpracování dat. Hygienici nemocné do statistiky přidávají až po provedeném epidemickém šetření.

Související

Bývalý hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák

STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka

Starostové a nezávislí představili na sobotním republikovém sněmu v Olomouci lídry do krajských voleb, které se uskuteční letos na podzim. Jednotliví kandidáti zároveň odprezentovali priority, se kterými do těchto voleb půjdou. Součástí programu byla i reflexe dosavadního působení Starostů ve vládním angažmá nebo cíle do evropských voleb. 
Ivo Vondrák (ANO).

Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák v úvodu zasedání krajského zastupitelstva rezignoval na svou funkci. Původně mu hrozilo, že ho dnes zastupitelstvo samo odvolá. Vondrák, podobně jako někdejší ostravský primátor Tomáš Macura (oba zvolení za ANO) podpořili v prezidentské volbě Petra Pavla proti svému stranickému šéfovi Andreji Babišovi. 

Více souvisejících

Ivo Vondrák (hejtman) Moravskoslezský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy