Epidemie Covid-19 je v Česku pod kontrolou, ujišťuje Vojtěch. Hamáček mírní optimismus

V ČR se podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) podařilo zastavit nekontrolované šíření nemoci covid-19 a země se může začít připravovat na návrat k běžnému životu. Na konci měsíce dubna odhaduje 10.600 pacientů, před týdnem se hovořilo o zhruba 14.200 nemocných. Novinářům to dnes řekl na tiskové konferenci. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška se daří chránit seniory, mezi nakaženými je jich 24 procent a podíl výrazně neroste. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) však dnes zopakoval, že po zkušenostech ze zahraničí "zůstává extrémně opatrný".

Přidejte svůj názor 8 komentářů

Adam Vojtěch (ANO)
doporučujeme

"ČR zatím zabránila tomu nejhoršímu a na datech je to vidět," řekl ministr. Nejsme tedy v situaci jako Španělsko, Itálie, USA nebo Velká Británie. Kapacity nemocnic jsou podle něj více než dostatečné. Předseda České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Vladimír Černý minulý týden řekl, že problémy by mohly nastat na hranici kolem 45.000 nakažených. Nyní potřebuje hospitalizaci 13 až 15 procent nemocných.

"Já jsem rád, že ta čísla jsou, jaká jsou. A věřím, doufám, že víkend ten trend potvrdí," uvedl Hamáček. Ze zkušeností ze zahraničí je však podle něj zřejmé, že virus může překvapit. Zůstává proto "v této oblasti spíše skeptikem".

Reprodukční číslo, tedy průměrný počet dalších lidí, kteří se nakazí od jednoho pozitivně testovaného, se podle Vojtěcha blíží k hodnotě jedna. "Reprodukční číslo blízké jedné neznamená zastavení šíření nemoci, ale šíří se kontrolovaně," řekl Dušek. Toto číslo a odhad počtu nakažených v populaci se promítá do všech odhadů budoucího počtu nakažených. Zatím ÚZIS počítá s deseti procenty, přesnější číslo bude po otestování reprezentativního vzorku populace, podle Duška na konci dubna.

Pokud by se ukázalo, že podíl bezpříznakových lidí, kteří virus šíří mezi populaci, je větší, modely by bylo nutné změnit. "Pokud by jich bylo třeba 30 procent, kumulativně by to na konci dubna znamenalo asi 26.000 nakažených," uvedl Dušek. Není to podle něj ale pravděpodobné, protože už současná data by zřejmě vypadala jinak. "Po Velikonocích bychom chtěli udělat velmi dlouhodobý model predikce," uvedl Dušek.

Seniorů nad 60 let je podle dat ÚZIS mezi nakaženými asi 24 procent a jejich podíl výrazně neroste, lidí nad 75 let necelých sedm procent. Mezi hospitalizovanými jich jsou dvě třetiny. Většina zemřelých je podle Duška ve věku nad 80 let. "Podstatná část pacientů, kteří zemřou, zemřou s covid-19, ale ne na covid," uvedl Černý. Kromě seniorů je podle Duška riziková také populace chronických pacientů. "Může být senior ve věku 65 let, úplně zdravý, běžec maratonů, a může být padesátiletý člověk, který má těžký diabetes a je více zranitelný," dodal Dušek. Rizikový je podle něj kromě cukrovky také vysoký krevní tlak nebo další nemoci srdce a cév.

Nakažených novým typem koronaviru bylo podle údajů z dnešního rána více než 5000. Za týden přibyly dva tisíce. Před týdnem ÚZIS odhadoval, že v polovině dubna bude zhruba 8000 nemocných, na konci měsíce asi 14.200.

Otestováno bylo už téměř 99 tisíc vzorků a podíl pozitivních záchytů v nich byl asi čtyři procenta. Podle Duška zlepšující se trend prokazuje i podíl pozitivních mezi reálně otestovanými lidmi bez opakovaných testů, který je asi šest procent. "Opakované testy ten trend příliš neovlivňují, protože i vyléčených, které pokazují opakované testy, je zatím málo," uvedl Dušek.

Loading...
Vstupte do diskuze (8)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odbory tlačí na Vojtěcha: Odměny patří všem zdravotníkům, ne jen za péči o…

04.06.2020 16:18 Aktualizováno Odměny za dobu epidemie covidu-19 náleží podle zdravotnických odborů všem zdravotníkům, ne pouze…

Nakažených koronavirem přibylo ve středu v Česku nejvíce za 11 dní

04.06.2020 09:47 Nárůst počtu nakažených koronavirem v Česku dál stoupl, ve středu přibylo 74 pozitivních případů,…

I výzkum vývoje vakcíny s sebou nese riziko neúspěchu, říká pro EZ Povolná…

03.06.2020 20:31 Aktualizováno ROZHOVOR - Důrazně odmítá kritiku směřující na její odbornost. Vedoucí tiskového oddělení…

Testy na Dole Darkov odhalily dalších 16 nakažených

03.06.2020 16:52 Aktualizováno V souvislosti s ohniskem nákazy v karvinském Dole Darkov společnosti OKD přibylo od úterý 16…

Související:

Právě se děje

Další zprávy