Počet potvrzených nakažených koronavirem z Moravskoslezského kraje vzrostl v pátek o dalších 394 lidí na celkových 9291 nakažených od počátku pandemie. Bylo to o 83 případů více než představoval čtvrteční přírůstek. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).
"Stálý republikový nárůst se projevuje i v Moravskoslezském kraji. Náš monitorovací systém sledující obsazení lůžek zareagoval na včerejší (páteční) výstrahu případného nedostatku standardních COVID+ lůžek a navýšila se jejich kapacita. Zatím jsou stabilní ARO/JIP kapacity a navýšily se i kapacity umělých plicních ventilací," uvedl Vondrák.
Na Ostravsku v pátek přibylo 126 pozitivně testovaných, na Karvinsku to bylo 72 nově nakažených, na Frýdecko-Místecku 69, na Opavsku 58, na Bruntálsku to bylo 39 nemocných a na Novojičínsku 30.
Stálý republikový nárůst se projevuje i v MSK. Náš monitorovací systém sledující obložení lůžek zareagoval na včerejší výstrahu případného nedostatku standardních COVID+ lůžek a navýšila se jejich kapacita. Zatím jsou stabilní ARO/JIP kapacity a navýšily se i kapacity UPV. pic.twitter.com/IeHA4WiTgi
— Ivo Vondrak (@ivondrak) October 3, 2020
Aktuálně nemocných je v kraji 3388 lidí. Z nemoci se vyléčilo 5796 lidí. Počet zemřelých s covidem-19 se zvýšil na 107. V nemocnicích je 85 lidí. Z pátečních 4416 testů bylo pozitivních 8,92 procenta.
Podle hygieniků je výrazně zvýšený výskyt onemocnění covid-19 hlavně na Ostravsku. Zhoršená je ale situace i v dalších okresech regionu. "Zvýšený počet případů vedl k výraznějším počtu nově hospitalizovaných osob, což se projevilo i v mírném nárůstu počtu hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče, avšak stále se jedná o počet minimální, to je v jednotkách případů," uvedli na svých webových stránkách hygienici.
Nové případy, u nichž je prokázán zdroj nákazy, podle hygieniků mají spojitost s rodinou, pracovištěm či školou. Podobně jako ve zbytku Česka. "Mimo to byly hlášeny také výskyty ve zdravotnických zařízeních a zařízeních poskytovatelů sociální služeb, nejednalo se však o výrazné záchyty," uvedli hygienici.
Ve Zlínském kraji přibylo za uplynulých čtyřiadvacet hodin podle krajské hygienické stanice 236 případů nákazy novým typem koronaviru, jde zatím o nejvyšší přírůstek. Dosavadní rekord byl v úterý, tehdy činil 211 případů.
Nejvíce případů za uplynulých 24 hodin přibylo na Zlínsku, kde je nově nemocných 96 lidí. Hygienici tam k dnešku evidují celkem 1041 nemocných od počátku pandemie. Na Uherskohradišťsku, které má nově na takzvaném semaforu ministerstva zdravotnictví červenou barvu, přibylo 55 případů na dnešních 1434 od počátku pandemie. Na Kroměřížsku evidují hygienici 680 nemocných, což je o 41 více proti pátku a na Vsetínsku 300, o 44 více než předchozí den. V kraji je podle hygieniků aktuálně nemocných 1824 lidí. Celkem 11 v souvislosti s touto nemocí zemřelo.
Dosavadní denní přírůstek je zatím ve statistikách hygieniků nejvyšší. V pátek přibylo podle jejich údajů ve Zlínském kraji 191 nově pozitivních případů na covid-19, o den dříve jich bylo 141, ve středu to bylo 129 nových případů a v úterý rekordních 211 nově pozitivních. Ministerstvo zdravotnictví disponuje jinými čísly, eviduje nemocné podle trvalého bydliště. Podle dnešních údajů ministerstva se dosud v kraji nakazilo 3890 lidí, což je o 316 více proti předchozímu dni.
V pátek hygienici zveřejnili nové mimořádné opatření, kterým se v celém Zlínském kraji od pondělí na dva týdny uzavírají střední školy, základní umělecké školy i jazykové školy s právem státní jazykové zkoušky. Zavřená budou i střediska volného času. Ve školách s výjimkou mateřských se nesmí vyučovat zpěv, na druhém stupni základních škol nebude tělocvik. Již dříve přešla na distanční výuku zlínská univerzita. Od pondělí v bude v Česku platit nouzový stav, který přinese další omezení.
V Jihomoravském kraji přibylo za den rekordních 440 potvrzených případů nemoci covid-19. Vyplývá to z webových stránek ministerstva zdravotnictví. Zatímco v pátek uváděly 6617 nakažených od začátku pandemie, k dnešnímu dni je jich 7057.
V posledních týdnech přibývá na jižní Moravě denně více než 200 případů, v posledních dnech bylo podle hygieniků i přes 300 případů denně. Nejvíce případů se dlouhodobě objevuje v Brně, ale také v okrese Brno-venkov a na Hodonínsku.
Hospitalizovaných je kolem 80 pacientů, z nichž více než deset je ve vážném stavu. Nejvíce hospitalizovaných je ve Fakultní nemocnici Brno a ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně.
V souvislosti s aktuální epidemiologickou situací budou od pondělí 5. října platit u všech vstupů do @FNBrno zpřísněná hygienická opatření, dojde také k omezení vstupu do areálu.https://t.co/kca63ggVFt#fnbrno#koronavirus pic.twitter.com/DV9GkfanyX
— FN Brno (@FNBrno) October 2, 2020
Podle posledních zpráv hygieniků z pátku s nemocí zemřelo téměř 50 lidí v průměrném věku 80 let. Vyléčila se zhruba polovina lidí.
24. prosince 2025 17:03
Jihomoravští záchranáři jsou na pokraji sil: Místo nehod řeší rýmu a teploty
Související
STAN měl nevolební sněm. V krajských volbách nasadí Vondráka
Vondrák rezignoval. Novým hejtmanem Moravskoslezského kraje bude Krkoška
Ivo Vondrák (hejtman) , Moravskoslezský kraj , Jihomoravský kraj , Zlínský kraj , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 51 minutami
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
před 2 hodinami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 3 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 4 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 5 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 5 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 6 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 7 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 8 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 10 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 11 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 11 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 12 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 13 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 14 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 15 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
Ruská federace se s blížícím se čtvrtým rokem plnohodnotné invaze na Ukrajinu potýká s nečekaným vedlejším efektem své válečné politiky. Regiony bohaté na energetické suroviny, které tvoří hospodářskou páteř země, totiž doplácejí na konflikt nejvyššími lidskými i ekonomickými ztrátami. Kreml proměnil odlehlé oblasti v zásobárnu vojáků i peněz, čímž však paradoxně ohrožuje průmyslová odvětví, která Putinovu agresi financují.
Zdroj: Libor Novák