Hasiči dnes do Česka přivezou z Maďarska 150 plicních ventilátorů, které budou připravené pro pacienty s koronavirem. Složí je ve svém skladu ve Zbirohu na Rokycansku, distribuovat se budou podle požadavků Ústředního krizového štábu.
ČTK to řekl vedoucí komunikace Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář. Další ventilátory ČR postupně dostává i z jiných unijních zemí, přijdou také od Severoatlantické aliance.
Konvoj tří kamionů a doprovodného auta vyjel pro ventilátory brzy ráno ze základny v Hlučíně na Opavsku. Před odjezdem se nechali všichni účastníci z bezpečnostních důvodů otestovat na nemoc covid-19. Nakládka ve skladu v Maďarsku měla začít kolem 10:00, do Zbirohu hasiči ventilátory přivezou ještě dnes.
"Ve Zbirohu se ventilátory vyskladní a podle požadavků Ústředního krizového štábu se budou distribuovat," řekl Kramář. Požadavek na ventilátory podle něj Hasičský záchranný sbor vložil do systému CECIS, což je společný komunikační a informační systém unijních zemí pro mimořádné události.
Hasiči přes CECIS žádají pro ČR o plicní ventilátory a přístroje pro podporu plicních funkcí, oznámili už dřív na twitteru. Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) před týdnem uvedl, že je to pro případ, pokud by nestačily tuzemské kapacity. V minulém týdnu takto hasiči požádali také o nemocniční lůžka.
Plicní ventilátory postupně přicházejí i z dalších zemí, v sobotu odpoledne Česko převzalo zásilku 30 přístrojů z krizových zdravotnických zásob EU. Přivezli je z Rumunska tamní hasiči, ventilátory byly uloženy do skladů v pražské Nemocnici na Bulovce. Nizozemsko poskytne v brzké době Česku 105 ventilátorů, Rakousko 15. NATO schválilo poslání 60 přístrojů z aliančních zásob. V nemocnicích by mohlo pomoci také 182 plicních ventilátorů CoroVent vyvinutých na jaře ve spolupráci s ČVUT a vyrobených za peníze z dobročinné sbírky.
Podle údajů, které dnes zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví, je v Česku 1963 lůžek s umělou plicní ventilací. K půlnoci jich bylo 927 volných, tedy 47 procent. Statistici ale poukazují na to, že se situace může rychle měnit podle počtu nemocných a jejich stavu. Na ventilátoru je nyní zhruba 400 lidí, na konci září to byla zhruba čtvrtina.
Česko má nyní největší přírůstky počtu nakažených v EU. V pátek testy potvrdily koronavirus u více než 15.000 lidí, což byl rekord od březnového začátku šíření epidemie. Sobotních téměř 12.500 nově nakažených bylo dosavadní maximum ve víkendových dnech. Podle statistik téměř čtyři procenta lidí s covidem-19 potřebují péči v nemocnici.
Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) ve čtvrtek po jednání vlády uvedl, že stát koupí 600 ventilátorů a 60 dostane darem nebo jako zápůjčku. Kabinet schválil resortu zdravotnictví zvýšení částky na nákupy ze 406 na 700 milionů korun. Peníze se nevyužijí jen na plicní ventilátory, ale i na lůžka nebo na takzvané oxygenátory, tedy přístroje zlepšující zásobení kyslíkem. Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu uvedl, že ve čtvrtek do Česka přijdou oxygenátory z Nového Zélandu.
Související
Planý poplach v Praze. Důvodem bylo zavazadlo s nářadím
Hořelo v Divadle Komedie. Hasiči evakuovali stovky lidí
Hasiči , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
Aktualizováno před 14 minutami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhraje volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
před 1 hodinou
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno před 1 hodinou
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
před 3 hodinami
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
před 5 hodinami
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
před 6 hodinami
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
před 7 hodinami
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
před 8 hodinami
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
před 9 hodinami
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
před 10 hodinami
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
před 12 hodinami
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
před 13 hodinami
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
před 14 hodinami
Počasí: Příští týden se citelně oteplí
včera
Ceny Anděl 2025 předány. Uspěli Michal Prokop, James Cole i Gufrau a Victor Kal
včera
Bílý dům oficiálně odhalil plány Trumpova největšího oblouku na světě
včera
Trump plánuje udělit milost každému, kdo se přiblížil k Oválné pracovně na 200 stop
včera
CNN: Američané odcházejí z USA do zemí jako je Česko. Hledají bezpečí, nižší náklady a pomalejší tempo
včera
Tesla slaví. První evropská země schválila autonomní řízení FSD
včera
Jednání o ukončení války v Íránu narazilo na nečekaný problém: Teherán neví, kam dal miny
Vyjednávání o ukončení války v Íránu naráží na nečekaný technický problém, který může ohrozit křehké příměří. Podle zpráv deníku New York Times, který cituje americké představitele, není Írán schopen najít a odstranit námořní miny, které sám rozmístil v Hormuzském průlivu. Tato neschopnost vyčistit klíčovou vodní cestu brání obnovení plynulé dopravy v místě, kudy proudí pětina světové produkce ropy.
Zdroj: Libor Novák