Hospitalizaci bude potřebovat masa lidí, hrozí rizikový scénář, varuje šéf statistiků

Denní přírůstek nakažených by během října mohl stoupat a je reálné, že by péči v nemocnicích potřebovala masa lidí. Před kritickým scénářem na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví varoval šéf vládních statistiků Ladislav Dušek s tím, že covid není ani zdaleka zastaven.

"Nejnovější čísla a nejnovější vývoj ukazují, že musíme počítat se scénářem kolem 1,2, možná i o něco s vyšším. Ještě zdaleka není průchod vlny populací definitivně zaražen a určitě reprodukční číslo není v tuto chvíli zaraženo pod jedna," uvedl podle Rozhlasu ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek v Poslanecké sněmovně.

Dodal, že na začátku září se reprodukční číslo blížilo hodnotě 1,6, pak se ho ale podařilo snížit na 1, což je stále riziková hodnota vzhledem k počtu nakažených. Nyní je kolem 1,2, podle Duška ale hrozí scénář kolem 1,4, který je velmi rizikový.

Nadále sice platí, že zhruba 80 procent případů je bezpříznakových či má mírný průběh nemoci, problém ale leží jinde. "V tom velkém objemu a v rychlosti průchodu populací vznikne masa lidí, která bude potřebovat hospitalizační péči," varuje Dušek.

"I při nízkém reprodukčním číslu musíme v říjnu počítat s desítkami tisíc nově diagnostikovaných, což nevyhnutelně znamená, že v nemocnicích bychom tento průchod epidemie populací brzdili až někdy do prosince," dodal.

Počet hospitalizovaných přitom výrazně stoupá. Od začátku října jich přibyla téměř polovina, co za celé září. Stovky lidí jsou navíc v těžkém stavu svádí boj o život. 

Související

Více souvisejících

Ladislav Dušek Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 18 minutami

Fotbal, ilustrační fotografie

Fotbalisty Anglie i přes druhé evropské stříbro v řadě nebude nadále trénovat Gareth Southgate

Do dalšího kvalifikačního cyklu, jehož cílem bude pro fotbalové reprezentace postoupit na světový šampionát 2026 v USA, Kanadě a Mexiku, už fotbalisty Anglie nepovede jejich dosavadní trenér Gareth Southgate. Navzdory tomu, že za poslední tři roky zaznamenal se svými svěřenci největší úspěchy Angličanů, když dokázal dvakrát v řadě dojít ke stříbrným medailím na evropském šampionátu. Po tom letošním v Německu se však na jeho hlavu snášela kritika za předváděné výkony národního týmu a nakonec se tak tento stratég rozhodl po osmi letech ve funkci skončit.

před 39 minutami

Pozemní síly IDF operují v pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie. (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izrael ve vztahu k Palestincům porušuje mezinárodní právo, tvrdí ICJ

Izrael podle Mezinárodního soudního dvora (ICJ) v Haagu porušuje mezinárodní právo, když okupuje palestinská území a využívá tamní zdroje. Podle soudu dochází k systematické diskriminaci Palestinců na okupovaných územích a k porušování jejich práva na sebeurčení. De facto dochází k anexi. O závěrech dvora informovala agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pavel Ľupták

Slovensko zažilo po atentátu na Fica další útok na politika

Slovensko řeší další útok na politika. Ve čtvrtek byl v okrese Turčianske Teplice fyzicky napaden poslanec Pavel Ľupták z poslaneckého klubu Slovenské národní strany (SNS). Informovala o tom agentura TASR s odkazem na stranu Národná koalícia/Nezávislí kandidáti. Policie potvrdila, že v případu zahájila trestní stíhání. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Joe Biden

Začíná klíčových 72 hodin. Biden připouští, že by mohl z voleb odstoupit, tvrdí americká média

Podle listu The New York Times začíná americký prezident Joe Biden připouštět, že by mohl prohrát listopadové volby a možná bude muset odstoupit z prezidentského klání. Vyplývá to z informací několika osob blízkých prezidentovi. Agentura Reuters uvedla, že někteří představitelé Demokratické strany považují Bidenovo odstoupení za otázku času. Podle televize CNN by se mohlo rozhodnout v příštích 72 hodinách.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Reakce na Trumpův projev jsou různé, Tchajwance rozzlobil. Tvrdý a neústupný, oceňují ho republikáni

Projev Donalda Trumpa, v němž přijal nominaci na kandidaturu do Bílého domu, vyvolal různorodé reakce. Především demokratičtí příznivci ho zkritizovali za další rozdělování Spojených států. Republikáni si jeho postoje pochvalují. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy