Koronavirus v Česku stagnuje nebo mírně klesá, v okolních zemích je situace opačná

Počty nových případů nákazy koronavirem podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška dál stagnují, v některých regionech až mírně klesají. Zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí. Řekl to dnes poslancům sněmovního zdravotního výboru.

Stále je ale podle něj viru v populaci velmi mnoho. Z testovaných kvůli příznakům je pozitivní jeden člověk ze tří, v nejvíce zatížených regionech je relativní pozitivita těchto testů i 40 procent.

Od konce února se počty nově zachycených případů pohybují v pracovní dny v průměru kolem 9000. Podle Duška mohou být reálné počty nakažených, kteří nemají příznaky nebo nejdou na testy, dvakrát až třikrát vyšší.

"Virus si udržuje v populaci neskutečně vysokou prevalenční nálož. Je velká pravděpodobnost, že potkáte nakaženého i v běžném životě," uvedl. V pracovních dnech laboratoře většinou vyhodnotí mezi 20.000 až 25.000 PCR testy.

Vinu na tom, že na rozdíl od předchozích dvou jarních období počty případů dál neklesají, mají podle Duška subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Od původní wuchanské varianty, která měla reprodukční číslo kolem tří, byla každá další varianta, která v ČR postupně převážila, zhruba 1,5krát nakažlivější. Po původní přišla alfa, beta, delta a začátkem letošního roku omikron. Nakažlivostí se tak jeho současné subvarianty dají srovnávat řádově třeba se spalničkami, které mají základní reprodukční číslo 16.

"Kvůli obrovské nakažlivosti by omikron zatlačil na zdravotní systém víc než delta, kdybychom nebyli proočkováni," uvedl. Ochrana před nákazou řádově měsíce po očkování klesá zhruba ke 30 procentům, proti těžkému průběhu u lidí nad 65 let je ale více než 80 procent.

Mezi okolními zeměmi je Česko se současným vývojem epidemie spíš výjimkou, počty případů tam rostou. "Doufám, že takto zůstaneme a nebudeme následovat Německo, kde dochází k eskalaci. Podobně i další evropské země," dodal Dušek. Podíl opakovaných infekcí na denních záchytech je podle něj dlouhodobě kolem 16 procent.

ÚZIS eviduje také pozitivní mezi uprchlíky z Ukrajiny. Podle Duška jsou počty stabilní a nijak se nevymykají běžné populaci. Nejvíc případů bylo zaznamenáno v Praze a Jihomoravském kraji, kde také pobývá nejvyšší počet migrantů. Častěji než ostatní nakažení nekončí s těžkými průběhy covidu-19 v nemocnicích.

Další zlepšení vývoje epidemie by mělo podle Duška přinést teplejší počasí. "Jak se zlomí teď významně počasí, změní se i chování lidí, tak se s největší pravděpodobností dostaneme do sezony, kdy bude od toho covidu na chvilku pokoj," dodal. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale doplnil, že jednou z predikcí německého Kochova institutu je i příchod mimořádné vlny epidemie v létě.

Pandemii koronaviru svět stále nemá za sebou. Zvyšující se či dokonce rekordní počty nově nakažených hlásí řada států, mezi nimi například Nizozemsko, Rakousko, Čína, Německo nebo Jižní Korea, kde se počty pozitivních testů v poslední době pohybovaly ve stovkách tisíc za den.

I v Česku se ale situace může zhoršit, upozornil například biolog Jaroslav Flegr. "Teď “šijeme roušky” – pomáháme uprchlíkům. Už brzy však začnou Klaus a Okamura vykřikovat, že nám sem uprchlíci zanesli covid. Tak ne – i tuhle vlnu jsme si udělali sami předčasným rozvolněním," napsal nedávno na twitteru.

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška ale počty nakažených zatím stagnují nebo klesají. Poslancům sněmovního zdravotního výboru řekl, že zlepšení by podle něj mohlo přinést teplejší počasí, přesto je viru v populaci stále mnoho.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek také kolísavé počty nakažených přikládá počasí. "Jak se mění počasí a objevuje se jaro, tak jako u všech respiračních chorob, i u covidu bude počet pacientů stoupat. Nemoc se šíří, je to virové onemocnění," řekl na tiskové konferenci novinářům.

Na rozdíl od předchozích dvou let ale počty nakažených s příchodem jara tak markantně neklesají. Podle Duška za to mohou subvarianty koronaviru, které jsou nakažlivější. Přesto je Česko mezi okolními zeměmi spíš výjimkou, neboť počty případů tam rostou. V Česku se od začátku epidemie laboratorně prokázalo už více než 3,8 milionu případů covidu-19.

Související

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Ladislav Dušek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Donald Trump

Co přinese první den Trumpa ve funkci? Přehled nařízení, která chce podepsat

Rozsáhlý program exekutivních nařízení Donalda Trumpa zahrnuje řadu kontroverzních a ambiciózních opatření, která plánuje realizovat hned po svém nástupu do úřadu jako 47. prezident Spojených států. Trump označil svůj návrat za „revoluci zdravého rozumu“ a slíbil, že jeho kroky budou „otáčet hlavami“ veřejnosti.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Inaugurační projev Donalda Trumpa Prohlédněte si galerii

Donald Trump složil přísahu a stal se 47. prezidentem USA. Vyhlásí nouzový stav a přejmenuje Mexický záliv

Donald Trump se stal 47. prezidentem USA. Inaugurační den začal bohoslužbou v kostele sv. Jana na náměstí Lafayette Square, historickém místě ve Washingtonu, D.C., po které následovalo tradiční setkání u čaje v Bílém domě, kde ho s Melanii Trumpovou uvítali končící prezident Joe Biden a první dáma Jill Bidenová. Po složení prezidentské přísahy přednesl inaugurační projev.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Inaugurační projev Donalda Trumpa

Donald Trump je zpátky u moci. A už začal měnit celý svět

Ještě před tím, než Donald Trump oficiálně převzal úřad, mělo jeho zvolení vliv na globální politiku. Jeho druhé funkční období začíná s dopady, které jsou patrné od Blízkého východu přes Evropu až po Asii. Světoví lídři přizpůsobují své strategie v reakci na očekávané změny v agendě Spojených států, píše BBC.

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Trump

Trump couvá. Nová cla zatím neoznámí

Nastupující administrativa Donalda Trumpa podle BBC potvrdila zprávy Wall Street Journalu, že nový prezident sice vydá memorandum, kterým pověří federální úřady, aby přezkoumaly obchodní politiky, ale dnes nebudou oznámeny žádné nové cla. Tento krok naznačuje opatrný přístup k obchodní agendě, přestože jde o jednu z hlavních oblastí Trumpovy kampaně.

před 4 hodinami

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Princi Harrymu začne soud s bulvárem. Bude to začátek konce, píše BBC

Velká právní bitva prince Harryho začne již zítra, pokud se nestane něco naprosto nečekaného, píše britská BBC krátce před začátkem procesu mezi mladším synem krále Karla III. a mediálním domem News Group Newspapers, který zastřešuje deník The Sun. Výsledek soudu může mít nedozírné dopady na obě strany sporu. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

The Guardian: Trump je hrozbou. Evropa musí rázně reagovat

Jak by měla Evropa reagovat na hrozby Donalda Trumpa, které mohou destabilizovat globální ekonomiku? Země brzy budou muset přijmout postoj k novým hrozbám, které Trump přináší v oblasti obchodní politiky. I když přechod od volného obchodu s sebou nese rizika, nabízí také hodnotnou příležitost přehodnotit naše zastaralé mezinárodní ekonomické vztahy – pokud dokážeme využít výjimečnost tohoto momentu, píše The Guardian.

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Ukrajina otevřela proti Rusku další frontu. Trumpa

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vsadil na strategii diplomatického lichocení ve snaze získat podporu Donalda Trumpa, který byl znovu zvolen prezidentem Spojených států. Tato taktika, jež není v mezinárodních vztazích neobvyklá, má pro Ukrajinu zásadní význam, neboť země čelí dlouhodobé válce s Ruskem a její schopnost získat americkou podporu zůstává klíčová.

Aktualizováno před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Válka na Ukrajině se může pro USA stát druhým Vietnamem. Jak podle Bannona Trump zareaguje?

Steve Bannon, bývalý hlavní stratég Donalda Trumpa, vyjádřil obavy, že by zapojení USA do války na Ukrajině mohlo skončit obdobně, jako když Richard Nixon převzal odpovědnost za válku ve Vietnamu, což by mohlo být politicky i strategicky osudové. V rozhovoru pro Politico Bannon varoval, že Trump riskuje, že se nechá vtáhnout do konfliktu, pokud neukončí americkou vojenskou pomoc Ukrajině. Podle Bannona hrozí, že spojenectví amerického obranného průmyslu, evropských partnerů a některých vlivných osobností z Trumpova okolí zabrání rychlému ukončení války.

před 12 hodinami

Dramatický návrat Trumpa do Bílého domu: To se pobavíte, vzkázal příznivcům

Donald Trump plánuje dramatický návrat do Bílého domu, který by mohl zásadně proměnit Spojené státy. Když bude v pondělí inaugurován v mrazivém Washingtonu, bude doufat, že nastolí novou éru americké politiky a splní své ambiciózní sliby o rozsáhlých změnách. Ceremoniál, který se kvůli extrémní zimě poprvé po desetiletích uskuteční uvnitř Kapitolu, symbolizuje okamžik, kdy bude jeho činy poprvé skutečně podrobeny hodnocení, místo aby se hodnotily pouze jeho sliby.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy