"Hysterie je nebezpečnější než virus." Choreograf Zuska kritizuje Prymulu a zmrazení kultury

Kroky ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), jimiž se snaží omezit šíření koronaviru, nejsou podle choreografa a režiséra Petra Zusky relevantní, rozhodnutí zmrazit kulturu jsou podle něj nekompetentní a naprosto nesmyslná. Bývalý dlouholetý šéf Baletu Národního divadla to uvedl v otevřeném dopise Prymulovi, který zaslal ČTK.

Hysterie, která podle Zusky začíná ve společnosti opět strmě vzrůstat, je podle něj o mnoho nebezpečnější než její důvod, tedy virus sám.

"Je jasné, že epidemie vyžaduje jistá opatření, jen si myslím, že musí existovat sofistikovanější způsoby než strategie hrubé síly tlačící tuto zemi krok za krokem k dalšímu lockdownu," uvedl Zuska. Obává se budoucího celospolečenského dopadu neustále se zostřujících nařízení a restrikcí.

Připouští, že nikdo vývoj nemoci a pandemie nezná, ale stejně jako každý lidský život má podle něj nevyčíslitelnou hodnotu i společnost. "Proto jsem přesvědčen, že je bezpochyby třeba napřít veškerou energii, finance a knowhow na záchranu a péči o tu její část, která to opravdu potřebuje, která je skutečně nemocná. Tu druhou naopak nechat pracovat a žít. Mám velké obavy, že cesta, na kterou tuto zemi právě stavíte, vede do pekel, i když je bezesporu dlážděna těmi nejlepšími úmysly," napsal Zuska.

Zuska míní, že školství, kultura a sport nejsou jen volnočasové aktivity, jejichž omezení Prymula původně avizoval, ale představují zásadní součást ekonomiky českého státu. "Navíc jsou to aktivity, které vytvářejí společnost otevřenou, vzdělanou, motivovanou a z kompletního psychosomatického hlediska zdravou a silnou," uvedl Zuska.

Pozastavuje se nad tím, že odborníci ještě nedávno divadla označili za místa, která v přenosu nákazy nehrají téměř žádnou roli, od pondělí pak mají být zavřená bez výjimky. Zpochybňuje proto relevanci Prymulových kroků.

"Jakou relevanci pak může mít Vaše tvrzení, že když křivka začne mít sestupnou tendenci, budeme postupně rozvolňovat? Mám tomu rozumět tak, že až za nějaký čas třeba opět stoupne, zase utáhneme? Kolikrát se to bude opakovat a jak dlouho toto martyrium potrvá? Rok, dva..., nebo pět? Kolik práce, schopností, nápadů, času, energie, talentu, motivací, dobré nálady, skvělých zážitků, úspěchu, zkušeností...a peněz se někam propadne?" ptá se umělec ministra.

Související

Více souvisejících

Petr Zuska (choreograf) Roman Prymula (epidemiolog) Divadla Národní divadlo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 1 hodinou

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 9 hodinami

před 9 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy