Záchranáři na Břeclavsku a Hodonínsku, které ve čtvrtek večer zasáhla bouře s tornádem a ničila domy, ošetřili za pátek dalších pět desítek zraněných. Z toho 13 lidí muselo do nemocnice, řekla dnes ČTK mluvčí záchranářů Hedvika Kropáčková. Už v noci na pátek poskytli záchranáři pomoc více než osmi desítkám lidí.
Bouře připravily o život pět lidí. Stanoviště záchranářů je v Mikulčicích a Moravské Nové Vsi, kde je také možnost nechat ošetřit zvířata. V zasažených oblastech jsou záchranáři z více krajů.
Záchranáři zasahují na nejpoškozenějších místech od čtvrtečního večera, kdy bouře brala domům střechy, ničila auta, padaly stromy. "Jen za pátek máme asi pět desítek případů. Většinou jsou to oděrky a drobné řezné rány, ale 13 lidí jsme odvezli do zdravotnických zařízení," uvedla Kropáčková. Část lidí se na záchranáře obrátila s následky po bouři, část se zranila například při pracích na opravách domů.
Záchranáři zasahují na dotčených místech i nyní. "Jsme tam z preventivních důvodů, ale může dojít k drobným úrazům. Lidé jsou unavení, dehydrovaní a má být zase teplé počasí," uvedla Kropáčková.
Podle ní je stanoviště v Moravské Nové Vsi ve Školní ulici, kde je možné nechat se ošetřit, lidé mohou přijít nechat ošetřit i zvíře, jsou tam i veterináři. Druhé místo je v Mikulčicích u kulturního domu.
Bouřky s kroupami a tornádem zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko ve čtvrtek večer. Nejvíce řádily v Moravské Nové Vsi, Hruškách, Mikulčicích a Lužicích, ale také v jiných obcích. Zasáhly stovky domů i aut.
Související
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
Neuvěřitelné nasazení záchranářů. Za třináct minut řešili čtyři vážné případy
Záchranná služba , Tornádo na Moravě (24.6.2021) , Jihomoravský kraj
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Teherán chystá rozsáhlé obřady za Chameneího, konat se budou i mimo Írán. Proč až po čtvrt roce, ptají se kritici
před 35 minutami
Středeční počasí: Českem otřesou další bouřky, mohou být i velmi silné
před 45 minutami
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
před 1 hodinou
Putin nařídil armádě vypracovat plány na obsazení Kyjeva
před 2 hodinami
Babiš dostal od Agrofertu více než 4 miliardy
před 2 hodinami
Na extrémy počasí v Česku začíná upozorňovat nový výstražný systém
před 3 hodinami
Pražské metro ovlivní velká prázdninová výluka. Sedm dní budou jezdit autobusy
před 5 hodinami
Počasí: Silné bouřky budou pokračovat, na Moravě hrozí vznik supercel
včera
Extrémní počasí dál svírá Evropu. Nový absolutní rekord hlásí i Slovensko
včera
Soud v USA zablokoval kontroverzní pokus Trumpa omezit udělování občanství dětem cizinců
včera
Nejvyšší soud USA zakázal transgender sportovkyním účast v dívčích a ženských sportovních kategoriích
včera
Soukromé registry nestačí, za ignorování hrozí pokuty. Centrální evidence psů startuje, co o ní potřebujete vědět?
včera
Ostudné vystoupení Klempíře a Macinky už kritizují i vládní ministři
včera
Připojení k EU za cenu jedné kávy. Už je jasno, který další stát rozšíří sedmadvacítku
včera
Běžní Rusové poprvé tvrdě pociťují dopady války. Experti mají jasno, jestli Putin něco změní
včera
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
včera
Atentát na významného byznysmena. Při výbuchu v Monaku byl těžce zraněn ukrajinský oligarcha
včera
Česko zasáhnou další silné bouřky. Tropy vydrží na Moravě i zítra
včera
Polsko hrozí, že zablokuje vstup Ukrajiny do Evropské unie
Aktualizováno včera
Pavel jmenoval Hlaváče novým náčelníkem generálního štábu. Řehka zvažuje kandidaturu do Senátu
Prezident Petr Pavel jmenoval na Pražském hradě novým náčelníkem generálního štábu české armády Miroslava Hlaváče. Ve funkci s účinností k 1. červenci vystřídá Karla Řehku, který byl z tohoto postu zároveň odvolán.
Zdroj: Libor Novák