Moravu trápí epidemie koronaviru. Počet nově nakažených i nadále strmě roste

Ve čtvrtek přibylo 206 nakažených koronavirem z Moravskoslezského kraje, ve středu tento počet činil 157 nově pozitivně testovaných. Od počátku pandemie tak v regionu covidem-19 onemocnělo 7639 lidí. Vyplývá to z údajů chytré karantény, které dnes zveřejnil hejtman Ivo Vondrák (ANO).

Počet nově pozitivně testovaných stále roste, konstatoval Vondrák. Připomněl však, že statistika chytré karantény eviduje lidi podle trvalého bydliště. Lidé pocházející z regionu, kteří jsou nemocní a žijí například v Praze, jsou tak vykazováni v Moravskoslezském kraji.

Stále růst počtu nově pozitivně testovaných. Tady je třeba dodat, že uvedena statitika hovoří v neprospěch našeho kraje tím, že Chytrá karanténa eviduje osoby dle trvalého bydliště, takže lidé nemocní a žijící v Praze jsou vykazováni u nás. Nemění se počet hospitalizovaných. pic.twitter.com/X9z2QMAfRe

— Ivo Vondrak (@ivondrak) September 25, 2020

Nejvíce nakažených stále přibývá na Ostravsku, ve čtvrtek to bylo 75 lidí. V této části regionu proto platí i přísnější pravidla, jako je distanční výuka na vysokých školách nebo povinnost nosit roušku na venkovních akcích pro více než 100 lidí. Na Opavsku je 40 nových případů, na Karvinsku 36, Frýdecko-Místecko hlásí 20 nově nakažených, Bruntálsko 19 a Novojičínsko 16.

Aktuálně nemocných je v kraji 2116 lidí. Z nemoci se vyléčilo 5423 nemocných. Počet zemřelých s covidem-19 zůstal na stovce. V nemocnicích je 53 lidí, to je o dva méně než ve středu. Ze čtvrtečních 5736 testů bylo pozitivních 3,59 procenta.

Podle krajských hygieniků přibylo v kraji za posledních 24 hodin 118 lidí nakažených koronavirem. Celkově tak od počátku pandemie bylo v kraji pozitivně testováno 6943 lidí. Rozdílnost údajů z hygienické stanice a od chytré karantény je dána odlišným způsobem zpracování dat.

Ve Zlínském kraji za uplynulý týden přibylo podle ministerstva zdravotnictví 669 případů nákazy koronavirem. Je to o něco méně než v předchozím týdnu, kdy nárůst činil 705 případů, o týden dříve jich bylo 221. Od začátku pandemie eviduje ministerstvo v regionu 2468 nakažených, před týdnem jich bylo 1799. Podle údajů ministerstva, které eviduje nemocné podle trvalého bydliště, se dosud v kraji vyléčilo 913 lidí a 14 jich s onemocněním covid-19 zemřelo, před týdnem ministerstvo evidovalo sedm zemřelých.

Krajská hygienická stanice, která používá jinou metodiku výpočtů, disponuje jinými čísly. Podle hygieniků dosud v kraji onemocnělo covidem 2149 lidí, což je o 608 více než před týdnem. Minulý týden se počet nakažených zvýšil o 501 lidí, o týden dříve činil nárůst 193 nakažených. Vzrostl počet aktuálně nakažených, dnes je jich podle hygieniků 1103, což je o 356 více než minulý pátek. Podle hygieniků se k dnešku uzdravilo 1036 lidí a deset lidí v souvislosti s onemocněním zemřelo, o tři více, než uváděli před týdnem.

Nejvíce nakažených přibylo za týden na Uherskohradišťsku, a to 246, celkem je tam od začátku pandemie již 919 nakažených. Na Zlínsku přibylo za týden 152 nakažených na celkových 611, na Kroměřížsku je jich 436, což je o 160 více než před týdnem. Na Vsetínsku hygienici dosud evidují 183 případů nákazy, za týden jich přibylo 50.

"Nárůsty počtů nových případů evidujeme napříč celým Zlínským krajem - nové případy v řádu jednotek se týkají škol a školských zařízení, dále pracovišť a ve spojitosti s rodinnými oslavami. Aktuálně je 414 potvrzených případů onemocnění covid-19 v okrese Uherské Hradiště, 318 v okrese Kroměříž, 288 v okrese Zlín a 83 v okrese Vsetín," řekla dnes ČTK Vendula Ševčíková z krajské hygienické stanice.

Ve druhém, oranžovém stupni rizika nákazy covidem-19 jsou podle takzvaného semaforu ministerstva zdravotnictví tři ze čtyř okresů, Uherskohradišťsko, Zlínsko a Kroměřížsko. V prvním, zeleném stupni rizika, je Vsetínsko.

Zlínský kraj je v celkovém počtu nakažených na 100.000 obyvatel devátý mezi kraji. Podle ministerstva zdravotnictví se v regionu covidem-19 nakazilo téměř 424 lidí ze 100.000, před týdnem to bylo 309 lidí ze 100.000. Nejvíce nakažených je v Praze, téměř 1040 na 100.000 obyvatel. Počet potvrzených případů v České republice od začátku pandemie je 58.374, vyléčilo se 27.382 lidí a 567 lidí s onemocněním covid-19 zemřelo. Nyní má koronavirus 30.425 lidí, před týdnem bylo aktuálně nakažených 20.289 lidí. Hospitalizovaných je nyní 670, před týdnem jich bylo 413.

V Jihomoravském kraji přibylo za posledních 24 hodin 300 lidí s potvrzenou nemocí covid-19. Nejvíce jich bylo v Brně, a to 108. V tiskové zprávě to dnes uvedla ředitelka protiepidemického odboru jihomoravské hygienické stanice Renata Ciupek. Pozitivních případů je zhruba o desítku víc než o den dříve. Podle hygieniků je oproti jaru menší podíl hospitalizovaných. Na jaro, kdy přibývaly desítky případů týdně, byla v nemocnici skoro pětina lidí. Nyní tvoří hospitalizovaní tři procenta. V nemocnicích je aktuálně 66 lidí.

Po Brně přibylo nejvíce případů v okrese Hodonín, a to 67. Dalších 45 případů má Brněnsko, 41 Blanensko, zhruba po deseti nových případech je na Vyškovsku a Znojemsku a 20 je na Břeclavsku.

V nemocnici je 66 lidí, z toho je devět ve vážném stavu, 16 případů je středně vážných, 31 lidí má lehký průběh a deset případů je bezpříznakových. Za den přibyla tři nová úmrtí.

"Nárůst počtu osob s pozitivním nálezem koronaviru odpovídá komunitnímu šíření viru v populaci tak, jak je známe u jiných respiračních infekcí. Významným kritériem pro zhodnocení závažnosti onemocnění je jeho samotný průběh a nutnost hospitalizace," uvedla Ciupek.

V Jihomoravském kraji je od počátku pandemie k dnešku podle webu ministerstva zdravotnictví 5056 potvrzených případů nemoci covid-19. Podle hygieniků s nemocí zemřelo 42 lidí v průměrném věku 80 let. Vyléčilo se 2806 lidí.

V Olomouckém kraji v uplynulém týdnu přibylo 625 potvrzených nákaz novým koronavirem, což je nejvyšší týdenní přírůstek od začátku pandemie. Za posledních 24 hodin bylo v kraji evidováno rekordních 155 nákaz. Celkem je v Olomouckém kraji od března registrováno 2612 lidí s covidem-19. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví. Podle hygieniků se s nemocí nyní v kraji potýká 871 lidí, nejvíce od začátku pandemie.

Na nepříznivou epidemickou situaci reagují i nemocnice napříč Olomouckým krajem, které zakazují či omezují návštěvy. Fakultní nemocnice Olomouc v polovině září zakázala návštěvy na 14 svých klinikách, dnes kvůli rostoucímu počtu nákaz vyhlásila plošný zákaz návštěv na všech lůžkových odděleních. Povolena je pouze přítomnost otce u porodu či jednoho zákonného zástupce u dítěte ležícího na lůžkovém oddělení dětské kliniky.

Přes sto případů denně se statistiky v Olomouckém kraji od minulého pátku poprvé přehouply ve čtvrtek ráno, přibylo 115 nakažených. V sobotu minulý týden bylo zaznamenáno 98 případů za 24 hodin, poté již čísla denních statistik klesala. V úterý se opět vyšplhala na 95 případů a ve středu byl denní nárůst 89 nemocných.

Ministerstvo eviduje ve svých statistikách všechny nemocné s trvalým bydlištěm v kraji, čísla hygieniků se tak o něco liší. Hygienici k čtvrtečnímu podvečeru uvádějí 2432 potvrzených případů. Rekordní je počet aktuálně nemocných, kterých je 871. Minulý týden ve čtvrtek uváděli hygienici 520 aktuálně nemocných.

Nejvíc potvrzených nákaz covid-19 je na Olomoucku, kde hygienici evidují od počátku pandemie 1469 případů, tempo v nárůstu počtu nakažených je v tomto okrese nejrychlejší. Minulý čtvrtek večer tam bylo 1169 případů.

Celkem 363 případů je dosud registrováno na Prostějovsku, minulý týden ve čtvrtek jich bylo 273. Na Přerovsku vzrostl počet nákaz za poslední týden o 65 na 284. Na Šumpersku je podle hygieniků od počátku pandemie 254 případů oproti 151 z minulého čtvrtka. Případů přibylo i na Jesenicku, které se jako jediné nejdéle drželo na vládním semaforu v bílé barvě. Od počátku pandemie je zde 62 případů, což je o 27 více než před týdnem.

Podle statistik Olomouckého kraje na stránkách www.krajpomaha.cz se dosud z nemoci v kraji vyléčilo 1531 lidí a testováno dosud bylo 38.154 lidí.

Související

Více souvisejících

Moravskoslezský kraj Jihomoravský kraj Ivo Vondrák (hejtman) Zlínský kraj Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 41 minutami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 5 hodinami

před 5 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy