Koronavirus se začal šířit v Česku. Slovensko má prvního nakaženého

Pacientka v ústecké Masarykově nemocnici je prokazatelně prvním případem, který se nakazil novým typem koronaviru na území Česka. První případ oznámilo také Slovensko.

Ilustrační foto

Žena narozená v roce 1953 se nakazila od syna, který byl lyžovat v Itálii a leží v pražské Nemocnici Na Bulovce. Žena chce ale zůstat hospitalizovaná v Ústí.

Je to první komunitní nákaza. Stav ženy je podle Šimůnkové dobrý. V Masarykově nemocnici jsou čtyři pacienti s onemocněním COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru.

Testováno zatím bylo v Česku 407 lidí. Nejméně deset nakažených pobývalo na severu Itálie, která je po Číně a Jižní Koreji třetím největším ohniskem nemoci. Další s nimi byli v kontaktu. Osm jich je v na Bulovce, další čtyři jsou v ústecké Masarykově nemocnici.

V Praze a ve středních Čechách se dnes začalo s domácími odběry od pacientů s podezřením na koronavirus. Od pátku se přidala Fakultní nemocnice Brno a postupně budou domácí odběry zavedeny v celé zemi. Situace se podle odborníků zjednoduší, až opadne chřipková epidemie.

Pak bude možné testovat všechny případy s podezřením na nákazu koronavirem, což v době nachlazení a chřipek není možné. Pravidla pro testování se zatím upravila po doporučeních mezinárodních zdravotnických institucí i kvůli potvrzenému případu nákazy u ženy po návštěvě jiné než rizikové oblasti, která pobývala v regionu Trentino.

Covid-19 je na Slovensku

Slovensko jako poslední země ve střední Evropě zaznamenala první případ nákazy novým typem koronaviru. Premiér Peter Pellegrini dnes novinářům řekl, že jde o dvaapadesátiletého muže, který je nyní v jedné z bratislavských nemocnic. Odpoledne se krizový štáb rozhodl zakázat s platností od pondělí letecká spojení s Itálií, kde onemocnění způsobené novým typem koronaviru podlehlo přes 140 lidí.

Slovenské školy nebudou moci pořádat exkurze žáků do ciziny a všechny nemocnice a věznice zůstanou uzavřeny pro návštěvy. Pellegrini vybídl obyvatele země, aby se neúčastnili sportovních a kulturních akcí či bohoslužeb a necestovali do zahraničí.

Nakažený muž pochází z vesnice u západoslovenského města Malacky, které leží na půl cesty mezi Bratislavou a hranicemi s Českem a nedaleko hranic s Rakouskem. Zdravotní potíže měl již delší dobu, v posledním období v cizině nebyl. V italských Benátkách ale po několik dní pobýval jeho syn.

"Navzdory tomu, že syn nevykazuje žádné známky onemocnění, je zdravý, mohlo dojít k přenosu na otce jeho prostřednictvím," připustil Pellegrini. Dodal, že zmíněný pacient byl po zhoršení zdravotního stavu převezen z domova do nemocnice. Jeho zdravotní stav se po hospitalizaci zlepšil.

Pellegrini později uvedl, že syn i choť nemocného muže byli převezeni do nemocnice kvůli odebrání vzorku k vyšetření na koronavirus.

Ve vesnici, ve které nakažený muž bydlí, úřady podle Pellegriniho neplánují zřídit karanténu. Hygienici se zaměří i na zaměstnance firmy, ve které zmíněný pacient s asi dvěma desítkami kolegů pracoval.

Předseda vlády vybídl obyvatele země, aby kvůli potvrzení prvního případu nákazy na Slovensku nepodléhali panice. Není také podle něj důvod k nákupu velkého množství potravin.

"Panika je to nejhorší, co nás může postihnout. Čím méně se budou lidé pohybovat po různých institucích, čím méně se budou setkávat na místech, kde je velká koncentrace lidí, tím výrazně snižujeme riziko přenosu této nákazy," řekl Pellegrini. Například v Bratislavě se dnes a v sobotu hrají utkání kvalifikace tenisového Davis Cupu mezi tenisty Česka a Slovenska.

Slovenské úřady rozešlou na všechny mobilní telefony v zemi krátké SMS zprávy, aby lidé v případě podezření na koronavirus nechodili do čekáren ambulancí, ale kontaktovali zvláštní telefonickou linku. Pacienti by si zase měli nechat předepsat léky telefonicky.

Slovenští policisté budou na hraničních přechodech s Rakouskem znovu zastavovat přijíždějící vozidla a ve spolupráci s pracovníky Červeného kříže informovat posádky vozidel o příznacích onemocnění koronavirem.

PŘEHLED: Velký průvodce volbami do Poslanecké sněmovny

16.09.2021 09:29 Už za necelý měsíc si Česko zvolí nové obsazení Poslanecké sněmovny. Podívejte se na přehledný…

Zeman není v ohrožení života, potvrdil to Pražský hrad

16.09.2021 13:00 Vyšetření prezidenta Miloše Zemana v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) nezjistila žádné problémy,…

Výbuch rodinného domu v Koryčanech si vyžádal dva lidské životy

15.09.2021 18:58 Při dnešním odpoledním výbuchu rodinného domu v Koryčanech na Kroměřížsku zemřeli dva dobrovolní…

Na asi poslední interpelace nedorazili ministři ani poslanci

16.09.2021 13:45 Projednávání písemných interpelací, zřejmě poslední v tomto volebním období, poznamenaly dnes ve…

Nová Škoda Fabia dnes oficiálně vstupuje na český trh. Kterou výbavu lidé…

16.09.2021 09:16 Škoda Fabia úspěšně působí na trhu již 22 let, právě nyní startuje prodej její čtvrté generace.…

VZP vydá kritizovanou onkologickou brožuru s Babišem po volbách

16.09.2021 15:00 Aktualizováno Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) odložila rozeslání kritizované brožury k onkologické prevenci…

V Česku přibylo ve středu opět přes 500 nakažených koronavirem

16.09.2021 10:06 Aktualizováno Laboratoře v Česku odhalily ve středu 524 nových případů koronaviru, v mezitýdenním srovnání je to…

Česko evidovalo nárůst nakažených i loni v září, nemocnice byly zatíženy…

15.09.2021 20:55 Stejně jako letos i loni na začátku září šíření nemoci covid-19 v Česku po prázdninách zrychlilo.…

VZP rozesílá za veřejné peníze onkologickou brožuru s Babišem

15.09.2021 16:31 Premiér Andrej Babiš (ANO) odmítl kritiku části opozice, že v souvislosti s brožurou o onkologické…

Vojtěch popřel slova expertů. Očkovaní se testovat nebudou

15.09.2021 16:11 S povinným testováním lidí, kteří jsou proti covidu-19 očkovaní, se podle ministra zdravotnictví…

Testy na covid ve školách by se na podzim mohly vrátit

15.09.2021 12:15 Aktualizováno Výsledky testování na covid-19 ve školách na začátku září ukázaly, že záchyty případů nákazy…

Třetí dávka vakcíny: Dnes ji může dostat 8 lidí, v pondělí 8000

15.09.2021 10:58 Nárok na třetí dávku očkování proti covidu-19 má k dnešnímu dni zatím osm lidí, kteří jsou osm…

Přibylo přes 500 nově nakažených

15.09.2021 08:50 Denní nárůst počtu případů nemoci covid-19 v úterý v Česku oproti minulému týdnu klesl zhruba o 30…

Lidem s podezřením na covid budou nově dělat testy praktičtí lékaři

14.09.2021 21:57 Aktualizováno Lidem s podezřením na nákazu koronavirem by měl od podzimu antigenní test na covid-19 udělat jejich…

V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů covidu

14.09.2021 09:01 V pondělí v Česku přibylo 493 nově potvrzených případů onemocnění covid-19, o čtvrtinu víc než před…

Související:

Právě se děje

reklama