Lékaři v Brně dali bamlanivimab nakaženému muži s leukémií

Lékaři z Fakultní nemocnice Brno dali lék bamlanivimab muži s akutní leukémií, který má britskou mutaci koronaviru. I přes jeho závažnou hematoonkologickou diagnózu zůstává jeho stav dobrý a covid je u něj bez příznaků, uvedla dnes v tiskové zprávě mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Podle ní se pacienti s hematoonkologickým onemocněním, jako je například leukémie nebo nádory lymfatického systému, mohou se zájmem o lék obracet na hematologickou a onkologickou kliniku nemocnice.

Nemocnice podala bamlanivimab muži jako prvnímu v tomto zařízení. Další pacienty, kteří by splňovali podmínky pro jeho podání, podle Plaché zatím nemá. Vhodní jsou lidé s hematoonkologickým nebo onkologickým onemocněním v aktivní léčbě, pacienti po transplantci kostní dřeně nebo orgánů jako například srdce, plíce nebo ledviny a játra. Další podmínkou je nově diagnostikované onemocnění covid-19, kde trvají příznaky méně než sedm dnů a pozitivita nepřesahuje tři dny. Je také potřeba, aby měl covid lehký průběh a nevyžadoval hospitalizaci nebo kyslíkovou terapii. Poslední podmínkou je věk nad 12 let a hmotnost alespoň 40 kilogramů. "Zájemci se mohou sami nebo přes své ošetřující specialisty obracet přímo na lékaře Interní hematologické a onkologické klinky Fakultní nemocnice Brno. Společně pak lékař a pacient individuálně zhodnotí, jestli je léčba bamlanivimabem v konkrétním případě možná a vhodná," uvedla Plachá.

Podání léku je v současnosti možné u pacientů v časné fázi onemocnění a zároveň s rizikem vážného průběhu nemoci. Samotné podání je ambulantní bez nutnosti přijetí pacienta na hospitalizaci. Podává se nitrožilně infuzí trvající 30 až 60 minut.

Při infekci si lidské tělo vytváří proti viru protilátky, které pomáhají imunitnímu systému vypořádat se s infekcí. "Tvorba protilátek ale určitou dobu trvá a virus má příležitost se v těle dostatečně rozmnožit, což může vést ke zhoršení stavu pacienta. Bamlanivimab je uměle připravenou monoklonální látkou, která je schopna částice viru v organismu neutralizovat a snížit celkové množství viru v těle dřív, než si organismus vytvoří vlastní účinné protilátky," uvedla Plachá.

Související

Více souvisejících

lékaři FN Brno Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 14 hodinami

před 16 hodinami

před 16 hodinami

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí

„To, co nyní německý kancléř říká, může být příprava na scénář uzavření hranic. Ať zjistí, jaká je skutečná situace, a nezasahuje do polských záležitostí,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki v Kraśniku v Lubelskie. Uvedla TVP s odkazem na polskou agenturu PAP.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy