Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) chce kvůli nárůstu počtu nových případů koronaviru více kontrol dokumentů o bezinfekčnosti v klubech. Požádá o ně hygieniky a policii, řekl v rozhovoru pro iROZHLAS.cz. Epidemická situace se podle něj zhoršuje hlavně v Praze, částečně ve Středočeském a Plzeňském kraji. Největší nárůst je ve věkové skupině 16 až 20 let.
"Situace se zhoršuje v Praze, částečně ve středních Čechách a trochu v Plzeňském kraji. Je ale potřeba říct, že jsou to primárně lidé kolem 16 až 20 let. Nejsou naočkovaní a mají nejvíc kontaktů. Po škole si zkrátka užívají prázdniny," popsal Vojtěch.
Objevily se podle něj znovu také nákazy v pražských nočních klubech. Před rokem hygienici spojili s ohniskem v klubu Techtle Mechtle více než 160 případů v několika krajích. Nedávno řešili podobný případ také v Nizozemsku. Vojtěch proto požádal hygieniky, aby se na kontroly klubů zaměřili. "Řekl jsem paní hlavní hygieničce, aby se společně s policií zaměřili na kontroly, zda i v nočních klubech lidé dodržují povinnost, že musí mít certifikáty," dodal.
Certifikátem lidé prokazují svou bezinfekčnost například při vstupu na koupaliště, do zoo, na hrady a zámky, na koncerty či při ubytování. V restauracích je nemají povinnost kontrolovat provozovatelé, ale návštěvník musí mít doklad u sebe. Vojtěch už dříve řekl, že změnu pro stravovací zařízení zvažuje.
Za posledních sedm dní přibylo při přepočtu na 100.000 obyvatel nejvíc nových případů celostátně právě ve skupině 16 až 29 let, jejich počet stoupl asi o polovinu. Data jsou ovlivněna dvěma dny státních svátků, počty výrazně stouply až v posledních třech pracovních dnech.
Odborníci navíc upozorňují, že v současné situaci není možné posuzovat situaci plošně. Podle dřívějších slov ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška, je třeba stav hodnotit po krajích nebo lépe po okresech a jednotlivých obcích s rozšířenou působností.
Zatímco v Praze přibylo za posledních sedm dní více 465 případů, tedy téměř 35 na 100.000 obyvatel, v okresech Pelhřimov, Jeseník nebo Hodonín neměli žádný případ. Podobný scénář, kdy se epidemie zhoršila nejdříve na západě republiky, se projevil i začátkem roku s příchodem nakažlivější britské mutace, dnes označované alfa.
Odborníci se domnívají, že nová mutace delta, která zvedla další vlnu nových případů, je ve Velké Británii či Portugalsku a v Německu už za polovinou nových případů. Také v Česku podle nich převáží v řádu několika týdnů.
Související
Praktici budou předepisovat více léků. Novinka začne platit od července
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
Adam Vojtěch (ANO) , hygienici , Policie ČR
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 1 hodinou
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 2 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
včera
Pohřeb Zdeny Mašínové proběhne příští týden v Olomouci
včera
Dohoda by otevřela Hormuzský průliv, přiznal Teherán. Rozhodnutí ale nepadlo
včera
Vražda v Praze. Případ se stal na Chodově, policisté zadrželi muže
Policie od pátku vyšetřuje vraždu, ke které došlo na pražském Chodově. Případem se zabývají kriminalisté, zadržena byla jedna osoba. Jde o muže, jenž je podezřelý z vraždy.
Zdroj: Jan Hrabě